1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Fiyatı Neden Hızla Düştü?

Ripple’ın karşılaştığı SEC davası şoku ile birlikte, tüm kripto para piyasaları XRP’de sert düşüşler yaşanacağını tahmin etmişti. Fakat bu düşüşler piyasayı tahmin edilenden daha kötü bir şekilde sarstı. Bu sarsıntıdan Bitcoin (BTC) küçük çaplı yara alarak sıyrılırken, asıl darbei alanlar ise beklendiği gibi XRP ve hiç beklenmedik şekilde Ethereum (ETH) oldu. Ethereum neden bu kadar hızlı değer kaybetmiş olabilir?

Ethereum Fiyatı Neden Hızla Düştü?

SEC’in Ripple’a dava açması ile birlikte XRP fiyatlarında sert düşüşler başladı ve kripto para borsaları da davadan dolayı peş peşe XRP’yı delist ettiğini açıkladı. Bu açıklamalardan sonra XRP fiyatındaki sert düşüşler adeta çakılmalara dönüştü ve XRP’de beklenen değer kayıpları, tahmin edilemeyecek boyutlara ulaştı. Çok kısa süre içinde XRP %60’ın üzerinde değer kaybı yaşarken, yanında da birçok altcoini sürükledi. Öte yandan, bu düşüş trendinden lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH) da darbe aldı. Fakat lider Bitcoin bu darbenin etkilerini çabuk atlatırken, Ethereum bir türlü toparlanamadı. Kimse Ethereum’dan bu denli bir düşüş beklemezken, lider altcoinin neden düşmüş olabileceğine dair bir haber ortaya çıktı. Eski SEC başkanının Ethereum söylemleri, lider altcoindeki değer kaybına sebep olmuş olabilir.

Düşüş Trendinde Ethereum da Katıldı

Ripple’a açılan dava ile birlikte XRP kısa süre içinde %60’ın üzerinde değer kaybederek adeta bir çakılma yaşadı ve kripto para piyasalarında işlem hacmi bakımından elinde bulundurduğu üçüncülüğü kaybederek dördüncü sıraya geriledi. Bu düşüşle birlikte Ethereum (ETH) da ciddi oranlarda değer kaybetti ve 650 doların üzerinde tuttuğu fiyat, 580 dolar seviyesine kadar geriledi. Daha sonra Ethereum toparlanmaya başlasa da dava öncesi seviyelerine hala epey uzak görünüyor. Yazım sırasında 604 dolar seviyesinde bulunan Ethereum’daki bu değer kaybının asıl nedeni ise bilinmiyor. Fakat eski SEC başkanının Ethereum hakkında yakın zamanda dile getirmiş olduğu birtakım açıklamaların, Ethereum’daki değer kayıplarının sebebi olduğu düşünülüyor. SEC eski başkanı Joseph Grundfest, XRP davasını işaret ederek, aynısının Ethereum’a da yapılması gerektiğini dile getirdi. Grundfest’in Ripple şirketi danışmanlarından biri olması ise bu açıklamaların bilinçli ve taraflı olarak yapıldığı fikrini de gündeme getirdi.

SEC Eski Başkanı Durumun Adaletsiz Olduğunu İddia Etti

Ripple şirketi danışmanı ve eski SEC başkanı Joseph Grundfest, açıklamasında ilk olarak SEC’in XRP’ye açtığı davanın haksız bir dava olduğunu ve bu davanın en çok da XRP yatırımcıları ile masum üçüncü şahısları etkileyeceğini söyledi. Grundfest ayrıca XRP’ye gösterilen muamelenin aynısının Ethereum’a da gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Joseph Grundfest, konuya ilişkin açıklamasında “XRP’ye yasal regülasyon uygulanıyor fakat bu durumda Ethereum’a dokunmamak, ayrımcılık ve adaletsizlik sorularını gündeme getiriyor” dedi.

Grundfest ETH ile XRP’yi Benzetti Fakat…

Fakat kripto para piyasalarında Grundfest’in yaptığı bu açıklamalara bir de karşı görüş ortaya çıkmış durumda. Eski SEC başkanı XRP’ye yapılanın aynısının Ethereum’a da yapılması gerektiğini dile getirdi fakat XRP, Ethereum gibi merkezi olmayan bir kripto varlık değil. Yani XRP’nin arkasında, Ripple şirketi bulunuyor ve zaten SEC de bu davayı doğrudan Ripple şirketine ve şirket kurucusu ile şirket CEO’suna açmış durumda. Ethereum için aslında benzer bir durum söz konusu değil fakat yine de Ethereum yatırımcıları, eski SEC başkanının söylemleri ile paniğe kapılmış olabilir ve bu da kısa vadede ETH fiyatına yansımış olabilir.

Yorum Yap