1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Fiyatını Yükseltecek Olan Faktör Ne?

Lider altcoin Ethereum (ETH), lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) başlattığı yükseliş trendinde, pastadan en büyük dilimi alan altcoinlerden biri oldu. Ethereum bu yükseliş trendinde, fiyatını son 2 yılın zirvesine taşıdı ve 700 dolar barajını aştı. Fakat başarılı analist ve Crypto Quant CEOS’su Ki Young Ju’ya göre Ethereum, hala “hak ettiği” değerin altında işlem görüyor. Bir başka başarılı analist olan Joseph Young da Ju’nun yorumuna yanıt verdi ve kritik sebebi açıkladı.

Ethereum Fiyatını Yükseltecek Olan Faktör Ne?

Havalar soğudu, kış geldi ama kripto para piyasalarında adeta bahar yaşanıyor. Lider Bitcoin (BTC), yaklaşık iki haftadır gün aşırı olarak rekor kırıyor ve BTC, hafta arasında tüm zamanların en yüksek seviyesini 28 bin doların üzerine taşımayı başardı. Bu yükseliş, diğer altcoinler için fitili ateşleyen en büyük etken oldu ve bununla birlikte lider altcoin Ethereum (ETH) da muazzam bir yükselişe geçti. Ethereum, Bitcoin’e paralel olarak değerini artırdı ve fiyatını son 2 yılın zirvesine çıkarmayı başardı. Ethereum’daki değer artışları sonrasında, başarılı analizleri ile birçok kez dikkatleri çekmeyi başaran Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, Ethereum’un hala kendi değerinin altında işlem gördüğünü dile getirdi. Ju’nun dile getirdiği yorumuna ise bir başka başarılı analist Joseph Young yanıt verdi. Joseph verdiği yanıtta, Ethereum’u daha da yukarı çıkarabilecek kritik etkenin ne olduğunu paylaştı.

Ju’ya Göre Ethereum Hala Kendi Değerine Ulaşmadı

Lider altcoin Ethereum, 2018 yılından bu yana ilk kez 700 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ayrıca bu fiyat artışı ile birlikte Ethereum’un piyasa değeri de 83 milyar dolara ulaşmış oldu. Birçok analiste göre Bitcoin ile Ethereum arasındaki yaklaşık 6 katlık piyasa değeri farkı, kurumsal yatırımcıların Ethereum yatırımlarına başlamasına ve neticesinde bu durum da Ethereum fiyatının artmasına neden olabilir. Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju ise Ethereum için bu değerin yeterli olmadığını ve lider altcoinin kendi değeri altında işlem gördüğünü dile getirdi. Ju’ya göre Ethereum, değerini kısa vadede 900 dolar seviyesine kadar çıkarabilir.

Ki Young Ju Teknik Hesaplamalarını Paylaştı

Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju, paylaştığı analizinde, Ethereum ile Bitcoin arasındaki piyasa değeri farkına odaklandı. Bitcoin’in güncel piyasa değeri 498 milyar dolara ulaştı ve Etherum’un piyasa değeri de 83 milyar dolara ulaştı. Ju paylaştığı analizinde bu farka odaklanırken, Gryscale verilerini baz aldı. Grayscale Bitcoin Trust ile Grayscale Ethereum Trust oranlaması yapan Ju, aradaki farkın piyasa değeri farkından daha fazla olduğunu gösterdi. Buna göre Grayscale Bitcoin Trust 16,3 milyar dolar seviyesindeyken, Grayscale Ethereum Trust 2,1 milyar dolar seviyesinde bulunuyor, yani bu durumda aradaki fark 7,7 katlık bir fark olarak ortaya çıkıyor. BTC ve ETH’nin piyasa değerleri arasındaki farkta ise BTC 6 kat daha yukarıda bulunuyor. Bu oranlamalardan yola çıkan Ju, kurumsal yatırımcıların ETH’a %28 oranında daha az yatırım yaptığını ortaya koydu. Ju’ya göre kurumsal yatırımcılar %28 ve daha üzerinde Ethereum yatırımı yaparsa, ETH fiyatı 930 dolar seviyesinin üzerine çıkabilir.

Joseph Young Olası Yükselişteki Kritik Sebebi Açıkladı

Ki Young Ju’nun teknik hesaplamalarına, bir başka analist Joseph Young yanıt verdi. Joseph de Ju ile benzer fikirleri taşıdığını söyledi ve Joseph’e göre BTC yatırımcıları, ilerleyen dönemlerde “doğal olarak” Ethereum yatırımı da yapmaya başlayacak. Joseph’e göre bu yatırımlarının gerçekleşmesinin kritik sebebi ise SEC’in Bitcoin ve Ethereum’u nasıl değerlendirdiği. Zira SEC, yalnızca 2 kripto varlığı menkul kıymet olarak değerlendirmiyor ve onlar da Bitcoin ile Ethereum.

Yorum Yap