1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Gözünü 2.000 Dolara Mı Dikti?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı fiyat düzeltmelerinde, piyasada neredeyse hiçbir altcoin Bitcoin’i yalnız bırakmayarak onun öncülüğünde düşüşe geçmişti. Özellikle geçtiğimiz son 3 günlük süreçte piyasalarda büyük fiyat düzeltmeleri yaşandı ancak lider Bitcoin öncülüğünde kripto varlıklar hafta arasına yükseliş ile girdi. Bu yükselişte iyi bir performans ortaya koyan Ethereum (ETH) için şimdi gözler 2.000 dolar barajına çevrildi.

Ethereum Gözünü 2.000 Dolara Mı Dikti?

Geçtiğimiz yıl yaşanan büyük fiyat hareketlilikleri, meyvelerini özellikle de yılın son çeyreğinde vermeye başladı ve yılın son ayı geldiğinde birçok kripto varlık rekor seviyelere koştu. Bu hareketlilikler de haliyle yine başı lider Bitcoin (BTC) çekti. Bitcoin 8 Ocak tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42 bin dolara kadar yükselmeyi başardı ancak daha sonra fiyatta büyük düzeltmelerine gitti. Bununla birlikte başta lider altcoin Ethereum (ETH) olmak üzere diğer altcoinler de değer kayıpları yaşamaya başladı. Yaşanan geri çekilmelerde, Bitcoin 29 bin dolar seviyesine kadar gerileyerek piyasaları endişelendirirken, Ethereum da tüm zamanların en yüksek seviyesinin tadını çıkaramadan 1.050 dolar seviyesinin altına kadar düştü.  Yaklaşık 3 gün süren bu düzeltmeler sonrasında, yine Bitcoin öncülüğünde kripto varlıklar hafta arasında yeşilde girmeyi başarırken, Ethereum gösterdiği performans ile göz doldurmayı başardı. Şimdi Ethereum için gözler 2.000 bin dolar seviyesine çevrildi.

ETH’deki %9’luk Artış Olumsuz Havayı Dağıttı

Piyasalarda son 3 gündür yaşanan geri çekilmelerde oluşan panik havası, hafta arasına girilirken lider altcoin Ethereum için de geçerliliğini koruyordu. Ancak Ethereum’un hafta arasına %9 oranında hızlı bir artış ile girmesi, oluşan bu panik havasını dindirmeye yetti. Ethereum, dünkü fiyat hareketliliğinde 1.041 dolarda dip seviyesini gördükten sonra yükseliş eğilimine geçti. Yazım sırasında Ethereum 1.264 dolar seviyesinde işlem görüyor. 19 Ocak tarihinde 1.440 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören ve dün gün içinde yaşadığı geri çekilmeden sonra yükselişe geçen Ethereum için analistler, yeni bir rekor seviyesinin yaklaşmakta olabileceğini söylüyor.

Olası ETH Yükselişinde Neler Etkili Olacak?

Bir diğer yandan, piyasalarda başlayan yükseliş hareketliliğine Ethereum’un, lider Bitcoin’den daha iyi bir performans ortaya koyduğu da görülüyor. Analistlere göre Ethereum’daki bu güçlü toparlanmanın altında, yatırımcıların oluşturduğu satın alma baskısı yatıyor. Analistlere göre yatırımcılar, Ethereum’un hala gidecek bir yolu olduğunu ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin henüz gelmediğini düşünüyor. Bununla birlikte yatırımcılar, Ethereum’daki düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmiş olabilir. Ayrıca analistlere göre ETH/BTC paritesindeki güçlenme de 1.400 dolar direncinin aşılmasında etkili bir faktör olacak.

Analistlere Göre ETH Önündeki En Büyük Engel 1.400 Dolar

Analistlere göre bu yükselme ile birlikte, Ethereum ilk büyük direnç noktasını 1.400 dolar seviyesinde oluşturacak ve burada büyük bir satış baskısı ile karşılaşacak. Ancak analistler Ethereum’un bu satış baskısını kaldırması halinde, 2.000 dolar seviyesinde kadar güçlü bir engel ile karşılaşmadan ilerleyebileceğini düşünüyor. Ancak Bitcoin’in olası yeni bir fiyat düzeltmesi, bu süreçte Ethereum’u aşağı çeken başka bir unsur olabilir.

Yorum Yap