1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum İçin Korkutan Senaryo Kapıda

Kripto para piyasalarında son günlerin en çok dikkat çeken kripto varlıklarından biri olan lider altcoin Ethereum (ETH), lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) paralel şekilde rekor kırdıktan sonra fiyatta düzletme yaşayarak yatay seyirde ilerlemeye başladı. Fakat Ethereum için bu yatay seyrin ilerleyişi tehlikeli bir hal alabilir ve Ethereum yönünü aşağıya çevirebilir. Zira analistler, ele aldıkları teknik yorumlarıyla birçok etkenin ETH için tehlike arz ettiğini dile getiriyor.

Ethereum İçin Korkutan Senaryo Kapıda

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde, kripto para piyasaları da genel tabloda son birkaç gündür yükseliş eğiliminde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta arasında yükseliş eğilimine giren Bitcoin, Tesla şirketinin 1,5 milyar dolarlık net Bitcoin yatırımını açıklaması ile birlikte adeta uçuşa geçti ve ilerleyen günlerde fiyatını 48 bin doların üzerine çıkarmayı başararak hedefine 50 bin doları koydu. Bitcoin’deki bu hareketliliğe çok benzer şekilde, lider altcoin Ethereum (ETH) da yukarı yönlü hareketliliklerini 1.800 doların üzerindeki rekor ile taçlandırdı. Ancak Bitcoin, rekoru kırdıktan sonra 45 bin dolar seviyelerine kadar gerileyerek fiyatta bir düzeltme yaşamasına rağmen, yükseliş potansiyelini hala korurken, analistlere göre Ethereum için bu durum biraz farklılık gösteriyor. Zira teknik analizlere ve yorumlara bakıldığında, Ethereum için birçok tehlikeli etkenin kapıda olduğu görülüyor.

Ethereum Ağında Ölçeklenme Sorunu Yaşanıyor

Lider Bitcoin’i 48 bin doların üzerindeki rekor seviyeye taşıyan en önemli unsurlar, Elon Musk’un sosyal medyadaki Bitcoin desteği ve Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinin yaptığı 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı oldu. Lider altcoin Ethereum içinse rekor hareketliliğinin arkasındaki en önemli unsur, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü oldu. Fakat DeFi sektörü, Ethereum için fazlasıyla olumlu etkileri beraberinde getirmesine rağmen, aynı zamanda birçok tehlikeyi de barındırıyor. Zira ETH ağında bir DeFi yoğunluğu yaşanıyor ve ETH 2.0 güncellemesi ile çözüme kavuşması beklenen ölçeklenme sorunu hala baş gösteriyor. Bu durum Ethereum için işleri düşünülenden daha da zor hale getirebilir.

Ethereum İçin En Önemli Olumsuz Etken: İşlem Ücretleri

Ethereum, lider altcoin unvanının yanı sıra DeFi sektörüne de öncülük ediyor. Zira ETH ağında, birçok proje yer alıyor. Fakat ETH ağının işlem ücretleri uzun bir zamandır kullanıcılar tarafından eleştiriliyordu ve piyasalarda Ethereum’a Binance Smart Chain ve Polkadot gibi rakipler çıktı. Ethereum ağında işlem yapmak isteyen kullanıcılar 100 dolar gibi bir ücret ödemek durumunda kalıyor ve bu durum yatırımcıların, diğer platformlara yönelmesine yol açıyor. Analistlere göre, Ethereum yükselişini sınırlayan en önemli etkenlerden biri de bu durum.

Ethereum’daki Düşüş Korkusunun Diğer Etkenleri

Bitcoin 48 bin doların üzerine çıkarak hedefine 50 bin doları koydu ve buna paralel olarak Ethereum, 1.800 doların üzerine çıkarak hedefine 2.000 doları koydu. Piyasalarda bu hedeflerin ardından Ethereum için önce CME vadeli işlemler ve daha sonra da Bitcoin’in değer kayıpları bir korku oluşturdu. Şimdilerde ETH ağındaki işlem ücretlerinin de yeniden gündeme gelmesi, Ethereum için zor günlerin yakın olduğu düşüncesini akıllara getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir