1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Ethereum İle Binance Arasındaki Rekabet Tatsızlaştı

Kripto para piyasalarında uzun sayılabilecek bir süredir, Ethereum (ETH) ile Binance Coin (BNB) arasında bir rekabet var ve bu rekabet ETH ağı ile Binance Smart Chain (BSC) arasında yaşanıyor. İki ağ arasındaki farklılıklardan dolayı oluşan rekabet ortamında, zaman zaman yetkili isimlerin söylemleri de tartışmalara yol açıyor ve son günlerde bu tartışmanın daha da büyüdüğü görülüyor.

Ethereum İle Binance Arasındaki Rekabet Tatsızlaştı

Kripto para piyasalarında, yatırımcılar kripto para birimleri üzerinden kazanç elde etmek ya da ellerindeki değerleri saklamak için bazı yatırım yöntemlerini ve adreslerini tercih ediyor. Bu kapsamda yatırımcılar, belli bir ağ üzerinden işlem yaparak kripto para yatırımlarını gerçekleştirebiliyor. Yatırımcıların yaptığı işlemler, haliyle işlem yapılan ağın kullanımıyla doğru orantılı olarak o ağı oluşturan projelere de verimlilik sağlıyor. Kripto para piyasalarında en çok tercih edilen ağlardan biri olan ve bünyesinde birçok merkezi olmayan finans (DeFi) projesini barındıran Ethereum (ETH) ağı ile işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olarak gösterilen Binance borsasının ağı olan Binance Smart Chain (BSC) arasında da bu konuda bir rekabet vardı. Bu rekabetten dolayı, daha önce yetkili isimler de sosyal medya aracılığıyla çeşitli tartışmalara girmişti. Son günlerde bu tartışmalar büyüdü ve piyasalarda sert düşüşler yaşanınca rekabet daha da kızıştı. Binance kanadı, son tartışmalarda oldukça tepkili zira Ethereum geliştiricileri tarafından BSC üzerinde sansasyonel projelerin oluşturulduğu gündeme geliyor.

ETH Geliştiricileri, BSC Üzerinde “Tanks Of Tienanmen” Token’i Oluşturdu

Ethereum ile Binance arasında, bir rekabet olduğu biliniyordu ve bu rekabette zaman zaman tarafların yetkilileri de fikrilerini sosyal medya üzerinden gündeme getiriyordu. Yaşanan son gelişmede, Ethereum geliştiricileri Binance Smart Chain üzerinde bir token oluşturdu ve bu token’a “Tanks Of Tienanmen” ismi verildi. 1989 yılında Tienanmen Meydanı’nda yaşanan ve demokrasi savaşı verilen olaylarda, tank karşısında duran adamın ikonik fotoğrafı tüm dünya tarafından biliniyor ve bu olaylar Çin’de kara bir leke olarak görülüyor, Binance’in de Çin ile yakın bağlantıda olduğu biliniyor.

Binance’in İsmi Çin’de Zedelenebilir

ETH geliştiricileri tarafından yapılan komplo benzeri bu adım sonrası, Bankless kurucu ortağı David Hoffman durumu fark etti ve Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, bu yaşanan gelişmeyi nasıl karşılayacağını merak ettiğini söyledi. Zira Çin ile yakın bağlantılı olan Binance’in imajı bu durum yüzünde Çin’de zedelenebilir. Ayrıca Hoffman’ın ardından “Slave Finance” isimli kripto para projesinin de köleliğe gönderme yaptığını ifade eden Youtuber Lark Davis, bu projelerde özellikle BSC ağının kullanıldığını ifade etti.

Zhao, Durumun Binance’in Reklamı Olacağını Düşünüyor

Yaşanan gelişmeler sonrasında, Binance CEO’su Changpeng Zhao, Twitter üzerinden tepkisini gösterdi. Zhao, daha önce benzer bir taktiğin Bitcoin (BTC) geliştiricileri tarafından Ethereum ağında yapıldığını ifade etti ve şimdi de ETH geliştiricilerinin bir benzerini BSC ağında yapmaya çalıştıklarını belirtti. Zhao’nun hatırlattığı olay sonrasında ETH platformu Etherscan Çin’de bloklanmıştı. Zhao, BSC ağının merkeziyetsiz olduğunu ve duruma müdahale edemeyeceklerini ancak bunun Binance’in yararına reklam olacağını ifade etti.

Yorum Yap