1. Anasayfa
 2. Ethereum

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Kazandırır

Etehereum madenciliği nedir ve nasıl yapılır? ETH Madenciliği için ne gerekir? Kripto para piyasasında dikkat çeken Ethereum yatırımı her geçen gün artıyor. Ethereum madenciliği nasıl yapılır, kazancı ne kadar? Ethereum için sistem gereksinimleri nasıl? İşte detaylar…

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Kazandırır

Ethereum madenciliği karlı mı ve ETH Madenciliği ne kazandırır? Ethereum madenciliği için havuza katılmaya gerek var mı? Ethereum nasıl üretilir? Ethereum madenciliğinde gerekli donanım ve işletim sistemi gereksinimleri nelerdir?

Ethereum mining kazancı hash gücüne göre belirlenir. GPU ile Ethereum madenciliği yapılırken güç tüketimi ve ETH fiyatı, madencilerin kazancını doğrudan etkiler. Tahmin edilebileceği ETH cinsinden ödül alan madencilerin ETH fiyatı artınca kazançları ülke para birimlerine göre artarken, güç tüketimi ve ETH üretimi arasında kurulan denge de madencilerin kazancını etkiler.

Değişkenlerden anlaşılabileceği gibi ETH madencilik kazancı ile ilgili kesin bir ifade ortaya koymak mümkün olmayıp, madencilerin sahip oldukları hash gücü doğrultusunda kazancın hesaplanması gereklidir.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi güçlü GPU donanımına sahip cihazlar ile blok üretimi gerçekleştirilerek yapılır. Üretilen her blok sonrası ödül olarak ETH verilir ve madenciler, hash güçleri oranında ETH kazanarak ETH üretimine katkıda bulunurlar.

Ethereum Madenciliğinde Gerekli Donanım Nedir?

Ethereum madenciliğinde gerekli donanım GPU’dur. En az 3GB RAM içeren GPU ile madencilik yapılabilir. Piyasada madencilerin en çok tercih ettikleri ekran kartları Nvidia ve AMD markalarına aittir. Bahsedilen markalar sahip oldukları hash rate (hash oranı) ile karlı madencilik yapılmasına olanak tanımaktadırlar.

Ethereum Madenciliği İçin İşletim Sistemi Gereksinimleri Nelerdir?

ETH madenciliğinde işletim sistemi için Windows yeterlidir. 64 bit Windows 10 yanında farklı Linux işletim sürümleri bulunan evinizdeki bilgisayarlar ile ETH madenciliği yapılabilir. Uzmanlarca tavsiye edilen Ethereum madenciliği gereksinimleri şu şekilde özetlenebilir:

 • 64 bit Windows 10 işletim sistemi
 • Ekran kartını destekleyen PCI-E yuvası bulunan anakart
 • GPU için güçlendirilmiş PCI-yükseltici (Birden fazla GPU kullananlar için)
 • Anakart üzerine bağlanan PC güç butonu
 • Klavye, Mouse ve monitör

Ethereum Blok Ödülleri Nedir?

ETH blok ödülü yaklaşık 2 ETH’dur. Blok ödülleri yanında blok zincirinde kullanılmayan bloklar için (uncle block) de ödeme yapılır.

Ethereum Madenciliği İçin Havuza Katılmalı Mı?

ETH madenciliğinde havuzlar zorunlu olmasa da donanımsal gereksinimler sebebi ile tercih edilir. Madencilik donanımına neredeyse servet tutarında yatırım yapmak istemeyen herkes, evindeki PC’ye yapacağı birkaç iyileştirme ile Ethereum madencilik havuzlarını kullanarak ETH kazanabilir.

Ethereum Madenciliği Karlı Mı, Ne Kazandırır?

ETH madenciliğinin kazancı yazının girişinde belirttiğimiz gibi GPU donanımın hash gücü ve ETH fiyatı ile doğrudan ilişkilidir. Güncel ETH fiyatı baz alındığında (Yaklaşık 540 dolar) madencilerin saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kazançları 180 MH/s hash gücü ile yaklaşık şu şekilde gerçekleşecektir:

 • Saatlik kazanç 1,40 TL
 • Günlük kazanç 33,46 TL
 • Haftalık kazanç 232,98 TL
 • Aylık kazanç 1.050,19 TL
 • Yıllık kazanç 12.185,35 TL

Yukarıda paylaşılan örnekten anlaşılabileceği üzere ETH madenciliği, GPU donanımlar ile oldukça karlıdır. Yukarıda yaklaşık olarak paylaşılan değerlerde ETH fiyat değişimi kazancı etkileyebilirken, yapılabilecek bazı iyileştirmeler ile madencilik kazancı artırılabilir. Kazançlara bakıldığında ise Ethereum madenciliği ile ilk sene yapılan yatırımın tamamı çıkarılabilmekte, devam eden yıllarda ciddi gelir kazanımı elde edilebilmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir