1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Nasıl Alınır?

Kripto para piyasasında ikinci büyük işlem hacmi Ethereum’a aittir. Ethereum “dijital petrol” olarak bilinmektedir. Birçok kişinin ilgisinin arttığı Ethereum nasıl ve nereden alınır? Ethereum özellikleri neler?

Ethereum Nasıl Alınır?

Ethereum almak için kripto para borsalarına kayıt yaptırılabilir. Madencilik ile Ethereum temin etmekten daha pratik olan bu yöntem, doğrudan borsadan ETH token satın almak sureti ile gerçekleştirilir. Kripto para borsalarından açılan hesap ile ücretsiz ETH cüzdanı sahip olarak birikimlerinize ETH satın alabilir, saklayabilir ya da farklı kripto para birimlerine geçiş amacı ile satış işlemi yapabilirsiniz.

Ethereum Nedir?

Ethereum kripto para piyasasının en çok işlem hacmine sahip ikinci coin’idir. Popüler kripto para birimi Bitcoin ile aynı teknolojik temelle çalışmaktadır. Merkeziyetsizleştirilmi ve özel şifreleme yöntemleri ile güvenliği artırışmış blockchain teknolojisinde çalışan dijital para, BTC mining işlemleri ile benzer bir madencilik süreci ile arz edilir. Bazı önemli yatırımcılar Bitcoin’i dijital altın olarak tanımlarken, ETH’ı internetin enerji kaynağı olarak değerlendirerek “dijital petrol” olarak tanımlamaktadır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum arzı madencilik adı verilen işlem ile gerçekleştirilir. Bilgisayarlar ve madencilik için özel olarak geliştirilen cihazlar ile üretilen ETH, Bitcoin ile benzer üretim mantığına sahiptir. Ağda yapılan alım-satım ve transfer işlemleri bloklara kaydedilerek birbirine eklenir ve tamamlanan blok ödülleri, üretilen yeni ETH’ları oluşturur.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum ile Bitcoin arasındaki farklar inovatif farklılıklara dayanır. BTC temel olarak kripto paraların teknolojisinin ilk kullanıldığı dijital para birimidir. Bitcoin, Blockchain teknolojisine dayalı bir ağa bağlı para sistemi ve ona eşlik eden kripto para birimidir. Ethereum ise hesaplama platformu olarak ortaya çıkmış, ekosistemde yer alan akıllı sözleşmeler ile dağınık uygulama (dApp) protokolleri ile endüstrinin gelişimine katkı sunmaktadır. BTC benzersiz bir kripto para birimine sahip olma avantajı sağlarken ETH, dağınık defter ve akıllı sözleşmeler gibi teknolojileri daha fazla kişinin faydalanması rolünü üstlenir.

Ethereum Nasıl Saklanır?

ETH muhafazası sanal cüzdan ile gerçekleştirilir. Kripto para sektöründe eski bir ortaya çıkış tarihi bulunan dijital para, dijital cüzdanlarca en çok desteklenen kripto para birimleri arasında yer alır. ETH saklanabilmesi için şu sanal cüzdan alternatiflerinden yararlanılır:

  • Masaüstü Cüzdan: Blockchain’in tamamının PC’ye indirilerek kullanıldığı sanal cüzdan türüdür.
  • Mobil Cüzdan: Akıllı telefonlar üzerinden kullanılan cüzdan ETH saklamanın yanında ETH kullanarak alışveriş yapma ve para transfer etme amaçlarına karşılık kullanılır.
  • Donanım Cüzdan: USB cüzdan olarak da bilinen donanım cüzdanlar, internet bağlantısı olmadan ETH muhafaza etme ve masaüstü donanımlarına bağlanarak erişim sağlayabilme opsiyonlarını üstlenir.
  • Çevrimiçi Cüzdan: İnternet siteleri üzerinden temin edilir. Kripto para borsalarından ETH alıp satmak için açılan hesaplar, çevrimiçi cüzdanlara örnek olarak gösterilebilir.
  • Kağıt Cüzdan: ETH hesabının tanımlı olduğu QR kodun kullanılarak işlem yapılabildiği cüzdanlar, kısa süreli saklama ve kullanma amacı ile kullanılır. Yanma, kaybolma ve yırtılma gibi olumsuzluklar sebebi ile Ethereum saklamak için değil, kısa süreli kullanımlar için tercih edilir.

Yorum Yap