1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum kripto para piyasasında dikkat çekmeye devam ediyor. Birçok kişi Ethereum üretimine yönelmiş durumda. Ethereum üretimi – madenciliği nasıl yapılır? Ethereum için gerekli donanımlar nelerdir?

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretmek Bitcoin ile benzer bir yöntem ve teknoloji izlenerek gerçekleştirilir. Ethereum üretimi GPU (ekran kartı gücü) ile gerçekleştirilir ve sahip olduğu basit üretim yöntemi nedeniyle, Ethereum madenciliğinin cazibesi yüksektir. Windows işletim sistemlerine sahip PC’lerde ETH üretilebilirken, madencilik ödüllerinin kazanılabilmesi için sanal cüzdan oluşturulması gereklidir.

Ethereum Madencilik Donanımları Nelerdir?

Ethereum’da madencilik donanımları CPU ve GPU olarak nitelendirilse de CPU madenciliği Ethereum için karlı bir seçenek değildir. Ethereum madenciliğinden kar etmek için GPU madenciliği tercih edilmektedir ve pahalı bir ekran kartı satın alınması, Ether üretimi için yeterli kabul edilmektedir. ETH madenciliğinde en yaygın kullanılan ekran kartları ve hash oranları aşağıdaki gibidir:

  • Nvidia GTX 1070: Hash oranı 30 MH/s
  • AMD RX 580/570: Hash oranı 29 – 27 MH/s
  • Nvidia GTX 1080 Ti: 32 MH/s
  • AMD RX 480: 28 MH/s
  • AMD RX 470: 29 MH/s

Ethereum Üretiminde Kullanılan Yazılımlar Nelerdir?

Ethereum madenciliğinde kullanılan yazılımlar düğümün kurularak ağa bağlanılması için gereklidir. Ekran kartı için sürücü yazılımı gereksinimi tamamlandıktan sonra madenciler, Ethereum blockchain’ini PC’lerine indirmeleri gereklidir. Kurulumun tamamlanması ardından düğüm ağa bağlanır ve akıllı sözleşmeler oluşturularak madencilik yapılır. Bu süreçlerde ihtiyaç duyulan yazılımlara piyasadan kullanılan en iyi örnekler şu şekilde verilebilir:

  • Geth
  • Ethermine
  • MinerGate

Ethereum Madenciliği İçin Havuza Katılmak Gerekli Mi?

Ethereum havuz madenciliği zorunlu olmamakla birlikte en çok tercih edilen mining şeklidir. Ethereum üretimi için havuza katılmak gerekli değildir. Fakat havuza katılarak verim artırılabilir.

Ethereum Madenciliği Karlı Mı?

Ethereum madenciliğinde kar marjları doğrudan ETH fiyatı ile ilişkilidir. İşleyiş ve istediği donanımlar tarzı ile Bitcoin madenciliğine göre oldukça cazip olan ETH madenciliği, GPU ile yapılarak yüksek yatırım tutarları gerektirmez. Blok tamamlama ödüllerinin de yüksek seyrettiği Ethereum’da madencilik karlılığı, ETH fiyatı ile paralel seyreder.

Blok başına ortalama 1 ETH ödül verilen Ethereum’da, 180 MH/s hash oranı ile yılda 4,21 Ether kazanılabilmektedir. Blockhain ağında 15 saniyede 1 blok üretilirken, blok başına verilen 2 ETH ödül oldukça cazip görülmektedir. ETH mining’de farklı olarak blok zincirine eklenmeyen ve “Uncle Block” adı verilen blok üretimi gerçekleşmekte ve bu blok için de madenciler ödül elde etmektedir.

Güncel ETH fiyatı baz alındığında 4,21 ETH tokeni ile yıllık ortalama gelir 2.200 dolar düzeylerinde gerçekleşmektedir. Ekran kartları için harcanan yaklaşık 500 – 750 dolar yatırım maliyeti sebebi ile ilk yıl cazip kar edemeyen madenciler, yatırım giderlerinin karşılanması ardından devam eden yıllarda ETH madenciliğinden tatmin edici karlar elde edebilmektedirler.

Ethereum Madencilik Ödülleri Ne Zaman Verilir?

ETH madencilik ödülleri neredeyse aynı zamanda madencilik havuzuyla ilişkili ETH cüzdanına aktarılır. Madencilik yanında madenciler işlemle ilgili ödüller kazanabilirken, Ethereum üretimi ile elde edilen gelir blok üretiminin hemen ardından alınabiliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir