1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Ne Kadar Üretilecek?

Kripto para sektöründe dijital paraların sınırlı sayıda üretimi yapılacağı bilinmektedir. Peki, ikinci büyük kripto para Ethereum ne kadar üretilecek? Ethereum madenciliği nasıl yapılmaktadır? İşte detaylar…

Ethereum Ne Kadar Üretilecek?

Ethereum toplam üretimi herhangi bir sınırlamaya dahil değildir. Bitcoin ve pek çok kripto para aksine Ethereum arzı sınırlandırılmamıştır. Ethereum arzına yönelik getirilen tek kısıtlama ise yıllık çıkartılabilecek Ether miktarına getirilmiş, bu sınır yıllık 18 milyon adet olarak sınırlandırılmıştır.

Ethereum Kaç Adet Üretilecek?

Ethereum üretim adedi yıllık bazda 18 milyon adet olarak belirtilse de zamanla azalarak 4,7 milyon adede geriledi. Ethereum 2.0 güncellemesi sonrasında ise Vitalik Buterin tarafından arzın önemli ölçüde azaltılacağı belirtildi ve yılda maksimum ETH çıkarma adedi 2 milyon adet olarak belirtildi. Ethereum geliştiricisi ise arz sınırına uyulması için coin yakılacağını belirtti.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi BTC üretimi ile benzer bir süreçte gerçekleştirilir. Ethereum madenciliği yolu ile üretilen ETH, GPU gücü ile yapılan madencilik çalışması sonrası çıkartılır. Bitcoin madenciliğine göre daha kolay olan bu işlem, blok üretimine verilen ödüller ile piyasaya ETH arzı gerçekleştirir. Yaklaşık 15 saniyede 1 blok üretilen ETH için ödüller 2 ETH düzeylerindedir.

Bugüne Kadar Toplam Çıkartılan Ethereum Ne Kadar?

Toplam üretilen Ethereum sayısı 100 milyon adedi aştı. Güncel verilere göre dolaşan Ethereum arzı 113 milyon 788 bin adet olarak kaydedildi.

Ethereum Hangi Ülkenin Para Birimi?

Ethereum’un bağlı olduğu ülke bulunmamaktadır. Geliştiricisinin Rus asıllı Kanadalı olması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kripto paranın desteklenmesi, ETH arkasında Rusya olduğu komplo teorilerinin ortaya atılmasına yol açmaktadır. Tıpkı Bitcoin gibi Ethereum da merkeziyetsiz bir kripto para birimidir.

Ethereum ve Alt Coin’lerin İlişkisi Nedir?

ETH ile altcoin’lerin ilişkisi fon toplama sürecinden kaynaklanır. Ethereum sistemi kullanılarak çok sayıda yazılım geliştirilmekte ve piyasaya yeni kripto para sürülebilmektedir. Yeni bir coin’in piyasaya sürülebilmesi için piyasaya sürülmeden önce kitlesel fon toplaması gereklidir. Fonlarda toplanan para Ether ile yapılarak Ethereum’un piyasaya yeni altcoin süren bir mekanizma olarak ünlenmesine yol açmıştır.

Öte yandan Ethereum ile altcoin’ler arasında fiyat yönünden de ilişki olduğu kripto para yatırımcıları tarafından düşünülmektedir. Altcoin boğası olarak adlandırılan ve fiyatların BTC dışında kalan coin’lerde yükseldiği ralli piyasalarının işaret fişeğinin ETH ile ateşlendiği düşünülür. Ethereum yükselişi altcoin’lerde ralli beklentisi ile ilişkilendirilmektedir.

Ethereum Arzı Belirli Bir Noktada Durur Mu?

ETH arzının durması ile ilgili tartışmalar devam etmektedir. Kripto paranın toplam arzı ile ilgili herhangi bir sınırlandırma bulunmaması, kripto paranın enflasyonunun oluşabileceği beklentilerini gündeme taşımaktadır. Bitcoin gibi pek çok kripto paranın arzının sınırlı olması, enflasyondan korunma güdüsüne karşı bahsedilen coin’lerin tercih edilmesine yol açarken, ETH’da tanımlı bir arz olmaması soru işaretlerini artırmaktadır. Her ne kadar Ethereum arzı için sınırlandırıcı bir limit bulunmasa da yaygın olan görüşe göre, belirli bir noktada arzın sona ermesi ve deflasyonist olması beklenmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir