1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Rekorunu Tazeledi, Sırada Ne Var?

Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC), geçtiğimiz yılın Aralık ayı ortasında başlattığı büyük ralli sonrası yılsonuna kadar kırdığı rekorlar, 2021 yılının başlarında da devam etti ve 8 Ocak tarihinde Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in sergilediği bu fiyat hareketliliğinin bir benzerini şimdi lider altcoin Ethereum (ETH) sergiliyor.

Ethereum Rekorunu Tazeledi, Sırada Ne Var?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılının Mart ayında tüm piyasaların çakılmasıyla birlikte dip noktası olan 3 bin 500 dolar seviyesini gördü. Bu aşamadan sonra yıl boyunca kademli olarak artış gösteren Bitcoin, daha sonra yılın son çeyreğinde yükselişini hızlandırdı ve Aralık ayına gelindiğinde Bitcoin için en önemli kritik bölge, 2017’de gördüğü rekor seviye olan 20 bin dolar barajı haline geldi. 16 Aralık tarihinde başlayan büyük ralli ile birlikte Bitcoin bu seviyeyi kırdı geçti ve Aralık ayının kalan günlerinde, sürekli olarak rekor tazeledi. Bitcoin bu rekor hareketliliklerine 2021 yılının ilk günlerinde de devam etti ve 8 Ocak 2021 tarihinde 42 bin dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bitcoin’in sergilediği bu rekor hareketliliğin bir benzerini şimdilerde lider altcoin Ethereum (ETH) sergiliyor. Ethereum, kısa zamanda rekor üzerine rekor kırarak 3 Şubat tarihinde 1.697 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yazım sırasında Ethereum 1.666 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum’daki Hareketlilik Nasıl İlerledi?

Ethereum’daki yukarı yönlü bu hareketlilik aslında Ocak ayı sonunda, kripto para piyasaları sakinleşmeye başladığı sıralarda başladı. 25 Ocak tarihinde 1.476 dolar ile rekor tazeleyen Ethereum için, 1.500 dolar seviyesi en önemli direnç noktası haline geldi. Bu aşamadan sonra volatilite yaşayan Ethereum, rekorundan yaklaşık bir hafta sonra 2 Şubat tarihinde büyük bir ralli başlattı ve çizdiği fiyat grafiğini 3 Şubat tarihinde 1.697 dolar seviyesine çıkardı. 1.500 dolar seviyesindeki kritik direnci aşan Ethereum için analistler, 1.400 dolar ve 1.500 dolar seviyelerinin aşılması halinde fiyatın 1.800 dolar seviyesine kadar yükseleceğini öngörüyordu.

Analistlere Göre Ralli Yeni Başladı

Dün tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.697 dolar seviyesinde belirleyen Ethereum için, analistlere göre şimdiki güçlü hedef 1.800 dolar seviyesi. Analistlere göre bu seviyenin aşılmasından sonra gelecek olan net bir kırılma sonrası, Ethereum fiyatını 2.000 dolar seviyesine kadar çıkarabilir. Öte yandan analistler, 4 saatlik grafiği göz önünde bulundurduğunda, Ethereum’un fiyat keşiflerini henüz tamamlamadığını ve rallinin daha yeni başladığını dile getiriyor.

Ethereum İçin 1.700 Dolarda Satış Baskısı Görülüyor

Ethereum için yukarı yönlü en kritik direnç bölgesi şimdilerde 1.800 dolar seviyesinde görünüyor ancak 1.700 dolar seviyesinde de Ethereum için ciddi bir satış baskısı olduğu görülüyor. Ethereum boğalarının bu satış baskısını kırması haline analistlere göre 1.800 dolar seviyesine kadar Ethereum için kritik bir engel görünmüyor. Öte yandan analistlere göre aşağı yönlü en kritik destek noktaları sırasıyla 1.650 dolar ve 1.600 dolar seviyelerinde oluştu.

Yorum Yap