1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Rekorunu Tazeleyebilecek Mi?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) kırdığı rekorlara paralel olarak birçok altcoin de son haftalarda harekete geçmişti. Bu hareketliliğe ilk tepki verenlerden biri de lider altcoin Ethereum (ETH) olmuştu. Ethereum, Bitcoin’e bağlı gibi olan yükselişinde bu bağlılığı kopardı ve Bitcoin fiyatta düzeltmeler yaşarken yükselişini sürdürdü. Ethereum 1.000 dolar sınırını geçerek, yeni rekor seviyelerine göz kırpmaya başladı.

Ethereum Rekorunu Tazeleyebilecek Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), ne zaman rekora doğru yürüse, peşinden diğer altcoinleri de sürüklemeyi başardı. Özellikle geride bıraktığımız yılın son haftalarında Bitcoin, üst üste kırdığı rekorlar ile kripto para piyasalarında yine altcoin sezonunu gündeme getirdi. Zira BTC’deki her yeni rekor denemesi, beraberinde diğer altcoinlerin de önünü açtı ve altcoinler de bu rekor hareketliliğine katıldı. Bu hareketliliklerde haliyle en çok takip edilen kripto varlık da lider altcoin Ethereum (ETH) oldu. Son haftalarda Bitcoin’in her yeni yükselişinde Ethereum da buna yükseliş ile tepki verdi. Geçtiğimiz hafta %40 oranında değer kazanan Ethereum’un bu yükselişi daha sonra Bitcoin fiyat düzeltmesine gidince sınırlandı. 2018 yılından bu yana ilk kez 700 dolar barajını geçen ETH, daha sonra Bitcoin’in sınırlamasından kurtularak fiyatını 1.000 doların üzerine çıkarmayı başardı. Son 24 saat içinde 1.200 dolar seviyesini test eden Ethereum için gözler kısa vadede tüm zamanların en yüksek seviyesine çevrildi.

FOMO Etkisi ETH Fiyatını Yükseltmeye Yetti

Ethereum, Bitcoin’in arkasından yavaş bir şekilde sürdürdüğü yükselişini yeni haftayla birlikte sonlandırdı ve yükselişini hızlandırdı. Bununla birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşan Ethereum’da bir FOMO (Fearing Of Missing Out – kaçırma korkusu) oluştu. FOMO etkisi ile Ethereum üzerindeki talep kısa sürede hızlanarak arttı ve bu durum da ETH fiyatlarına yansıdı. Bu yansıma ile ETH fiyatını 1.000 doların üzerine çıkarmayı başardı ve 1.200 doları test etti. Ardından Ethereum her ne kadar fiyatta düzeltmeye gitmiş olsa bile, kripto para piyasalarında ETH için tüm zamanların en yüksek seviyesi yeni hedef haline geldi.

ETH’nin Fiyat Düzeltmesi Alım Fırsatı Yaratabilir

Ethereum fiyatındaki hızlı artış ile birlikte birçok kripto para kullanıcısı odağına Ethereum’u aldı. Bitcoin’in geride bıraktığımız yılda kırdığı rekorlara paralel şekilde tepki veren ETH her ne kadar rekorunu tazeleyememiş olsa da Bitcoin ile arasındaki pozitif ilişkiden dolayı, ETH’nin ilerleyen günlerde rekorunu tazeleyeceği düşünülüyor. Bununla birlikte ETH fiyatındaki düzeltme, kripto para kullanıcıları için ETH adına bir alım fırsatını gündeme getiriyor. Eğer işler bu şekilde devam eder ve ETH 1.000 doların üzerinde fiyat düzeltme konumunda uzun soluklu tutunursa, analistlere göre ETH için boğa koşusu başlayabilir.

Analistlere Göre ETH Yükselişi BTC’deki Gibi Olabilir

Analistlere göre Bitcoin fiyatındaki yükselişte, haftalardır yaşadığı FOMO etkisi büyük faktör olarak devredeydi. Bununla birlikte kısa süre içinde, BTC fiyatını 35 bin dolara kadar taşıdı. Şimdi benzer bir etkenin ETH için ortaya çıkmış olması, ETH’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.300 doların üzerine çıkması için olumlu bir etken olarak ele alınıyor. Analistlere göre ETH için kritik direnç bölgesi 1.200 dolar seviyesi ve bu bölgeden sonra ETH için güçlü bir direnç bölgesi bulunmuyor.

Yorum Yap