1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Tarihi Rekorunu Tazeleyebilecek Mi?

Kripto para piyasaları, yeni işlem haftasına düşüş eğiliminde girerek, kripto para yatırımcılarını endişelendirmişti. Dün piyasalarda aşağı yönlü yaşanan hareketlenmelerin ardından lider Bitcoin (BTC) yeniden yönünü yukarı çevirdi ve 37 bin dolar seviyesini aştı. Bitcoin’deki bu hareketliliğe ise yine ilk karşılığı lider altcoin Ethereum (ETH) verdi. Ethereum, Bitcoin’e paralel olarak sergilediği değer artışı ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmaya çok yaklaştı.

Ethereum Tarihi Rekorunu Tazeleyebilecek Mi?

Kripto para piyasalarında, 11 Ocak tarihinde Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan fiyat düzletmeleri ile birlikte, geride bıraktığımız hafta tam bir düşüş haftası olmuştu. Geçtiğimiz hafta içinde Bitcoin toparlanma emareleri göstermişse de 35 bin dolar seviyesinin etrafında fiyatlanmaya devam etmiş ve beklenen sıçramayı bir türlü gerçekleştirmemişti. Daha sonra gözler kripto para birimleri için yeni haftaya çevrilmişti fakat dün de bu beklenen sıçrama gerçekleşmemişti. Ardından yeni günde, tam olarak bir sıçrama denmese de lider Bitcoin öncülüğünde yukarı yönlü bir hareketlilik başladı ve BTC fiyatını yeniden 37 bin dolar seviyesinin üzerine taşımayı başardı. Bu hareketliliğe ilk olumlu tepkiyi ise yine lider altcoin Ethereum (ETH) verdi. Ethereum, bu hareketlilik ile birlikte kaybettiği değerlerin büyük bir bölümünü geri kazanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çok yaklaştı. Şubat 2018’de tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.400 dolar olarak belirleyen Ethereum, bugün öğlen saatlerinde 1.389 dolar seviyesini gördü ve yazım sırasında 1.385 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ETH Ağındaki Günlük İşlem Hacmi BTC Ağını Geride Bıraktı

Bugün itibariyle piyasalardaki yukarı yönlü hareketlilik Bitcoin öncülüğünde başlamış olsa da Ethereum yaşadığı değer artışı ile Bitcoin işlemlerini geride bırakmayı başardı. Ethereum’un sabah saatlerinde başlattığı bu yükselişte, Bitcoin ağındaki günlük işlem hacmi, Ethereum ağındaki günlük işlem hacminin gerisinde kaldı. Bununla birlikte lider Bitcoin, daha sakin bir seyre geçti. Şimdi ise gün içinde Ethereum’un, tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirleyip belirlemeyeceği takip edilecek.

ETH Kritik Direnci Parçaladı Geçti

Bitcoin yaşadığı değer kazançları sınırladığı sıralarda Ethereum, atağını devam ettirdi ve böylece son 24 saatte %12 oranında değer kazanmış oldu. Bununla birlikte Ethereum’un son bir haftadaki değer kazanımı ise %20’ye ulaşmış oldu. Bu hareketlilikler öncesine Ethereum için, 1.300 dolar seviyesi kritik bir direnç görevi görüyordu fakat ETH bu seviyenin üzerinde net bir kırılma yaşayarak fiyatını 1.390 dolar seviyesine kadar çıkarmayı başardı. Bu yükseliş ile birlikte Ethereum’un piyasa değeri ise 150 milyar dolar seviyesinin üzerine çıktı.

ETH Piyasa Hakimiyeti %15’e Ulaştı

Son 24 saatte kazandığı değerler ile piyasa değerini 150 milyar doların üzerine çıkaran Ethereum, bununla birlikte ticaret hacmini de 37,9 milyar dolara yükseltmeyi başardı. Öte yandan bu değer artışları sonrasında Ethereum’un piyasa hakimiyeti de %15 seviyesine ulaştı.

Yorum Yap