1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Tehlikede, Polkadot Güven Veriyor

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) son 24 saatte yaklaşık %20 oranında değer kaybetmesi ile birlikte, piyasalarda diğer altcoinler de düşüşe geçti. Bu düşüşlere ilk tepkiyi yine Bitcoin’e paralel olarak lider altcoin Ethereum (ETH) verirken, Polkadot (DOT) ise piyasalarda en az değer kaybeden altcoinlerden biri olarak dikkat çekti.

Ethereum Tehlikede, Polkadot Güven Veriyor

Kripto para piyasaları, geçtiğimiz yılın son ayında başlayan ralli ile birlikte adeta festival havasına bürünmüştü. Lider Bitcoin (BTC) gün aşırı rekor kırdıkça, piyasalarda da yukarı yönlü hareketlilikler devam etmiş ve birçok altcoin de bu yükselişten kendi payına düşeni almıştı. Daha sonra Bitcoin yılbaşından sonra rekorunu 42 bin dolar seviyesinde belirledi ve buna yine ilk tepkiyi lider altcoin Ethereum (ETH) verdi. Ardından yaşanan büyük fiyat düzeltmelerinde de yine Ethereum, Bitcoin ile birlikte başı çekti. Piyasalarda son olarak, son 24 saatte Bitcoin %20 oranında değer kaybetti ve buna paralel olarak Ethereum da tüm zamanların en yüksek seviyesinden oldukça uzaklaştı ve 1.200 dolar seviyesinin altına kadar geriledi. Yaşanan bu geri çekilmelerde, altcoinler arasında en az değer kaybedenlerden biri olarak Polkadot (DOT) dikkat çekmeyi başardı.

Ethereum’daki Tehlike Devam Ediyor

Lider altcoin Ethereum (ETH), tüm zamanların en yüksek seviyesini 1.440 dolar barajında belirledikten sonra Bitcoin’e paralel olarak düşüşe geçti. Fiyat düzeltmeleri yaşayan Ethereum, 1.200 doların altına kadar geriledi. Yazım sırasında Ethereum 1.190 dolar seviyesinde işlem görüyor fakat gün içinde Ethereum, Bitcoin’in 28 bin 800 dolar seviyesini görmesi ile birlikte 1.100 dolar seviyesinin altına kadar gerilemişti. Daha sonra Ethereum toparlanarak yeniden 1.150 dolar desteğinin üstüne çıkmış olsa da analistlere göre ETH için tehlike devam ediyor. Analistlere göre aşağı yönlü ETH için 3 kritik seviye bulunuyor ve bu seviyeler sırasıyla; 950 dolar, 900 dolar ve 830 dolar olarak öne çıkıyor.

Ethereum’da Ayılar Devrede, Satış Baskıları Takip Edilecek

Analistlere göre Ethereum fiyatında satış baskıları ilerleyen saatlerde etkili olacak. Analistler, Ethereum’un fiyatını 20 EMA seviyesine göre 1.200 dolar seviyesinin üzerinde tutmayı başarırsa, satış baskısını da kırabileceğini düşünüyor. Ethereum için ilk 24 saatlik hareketliliğin takip edileceğini belirten analistler, 1.170 dolar seviyesinin belirsizliğini koruduğunu ve hali hazırda hala ayıların piyasada etkinliğini koruduğunu ifade ediyor.

Polkadot Ortalama Düşüşlerin Altında Düşüş Yaşadı

Piyasada başlayan bu geri çekilmelerde, en az değer kaybeden altcoinlerden biri olarak Polkadot (DOT) göze çarpıyor. DOT, 16 Ocak tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesini 19,41 dolar olarak belirlemişti. Yazım sırasında DOT 15,92 dolar seviyesinde işlem görüyor ve yaşanan geri çekilmelerde, rekor seviyesinden sonra en dip noktasını 14,60 dolar seviyesinde gördü. Bu noktadan sonra düşüşlerini sınırlayan DOT, son 24 saat içinde %4 oranında bir değer kaybı yaşamış olsa da piyasadaki değer kayıplarının ortalama %12 – 15 bandında olduğu göz önüne alındığında, bu düşüşün oldukça sınırlı oluşu dikkat çekiyor.

Yorum Yap