1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Yükselişe Geçti, Altcoin Sezonu Başlıyor Mu?

25 Ocak 2021 tarihinde 1.476 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başaran lider altcoin Ethereum (ETH), o tarihten bu yana fiyatta bir durgunluk yaşamaya başlamıştı. Hatta lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz günkü sert yükselişine bile sınırlı değer artışı ile karşılık veren Etehreum’un nasıl bir yön belirleyeceği merak edilirken, Ethereum gün içinde ibreyi yukarı çevirdi.

Ethereum Yükselişe Geçti, Altcoin Sezonu Başlıyor Mu?

2020 yılının sonlarında lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) harekete geçerek rekor seviyelerine doğru ralli başlatması ile birlikte hareketlenen lider altcoin Ethereum (ETH), Bitcoin 8 Ocak tarihinde rekorunu kırdıktan sonra hafif değer artışlarına devam etti ve Ocak ayı sonlarında bu değer artışlarını hızlandırarak 25 Ocak tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.476 dolara ulaştı. Bu aşamadan sonra fiyatta düzeltmeler yaşamaya başlayan Ethereum, 1.300 dolar ile 1.400 dolar arasında sıkışıp kalmıştı ve yaklaşık iki haftadır yatay bantta hareketini sürdürmüştü. Hatta Ethereum’daki bu yatay seyrin, Bitcoin’in geçtiğimiz hafta yükselmesiyle birlikte yukarı yönlü kırılması beklenmişti ancak Ethereum beklenen yükselişi göstermemişti. Zira Bitcoin’in 38 bin dolar seviyesine kadar yükseliş göstermesi ile birlikte, piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para biriminin tamamı yükselişteydi fakat bu kripto para birimleri arasında en az değer kazancı yaşayan Ethereum olmuştu. Ethereum’un sınırlı değer kazançları yeni haftada da devam etti ancak haftanın ikinci gününde Ethereum yönünü yukarı çevirmeyi başardı. Yazım sırasında Ethereum 1.423 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ethereum Fiyat Hareketliliği

Analistlere göre Ethereum kırdığı rekordan sonra en önemli destek seviyesini 1.280 dolar bölgesinde oluşturdu. Yeni günde Ethereum’un gösterdiği yükseliş hareketi de yine bu destek seviyesinin üzerinde gösterdiği kırılmayla başladı. Bu aşamadan sonra Ethereum için en çok merak edilen direnç noktaları 1.300 dolar ve 1.320 dolar seviyeleriydi ve Ethereum bu direnç noktalarını zorlanmadan geçmeyi başardı. Daha önce 1.300 dolar seviyesinin üzerinde gösterdiği yükseliş ile Ethereum ne zaman 1.400 dolar seviyesine gelse, büyük bir satış baskısı ile karşılaşıp geri çekilmeye başlıyordu ancak bugünkü yükselişte 1.400 dolar bandı da geçildi.

Ethereum’u Bekleyen Direnç Noktaları

Yazım sırasında lider altcoin Ethereum 1.423 dolar seviyesinde işlem görüyor ve analistlere göre bu yükselişten sonra Ethereum’u yukarı tarafta en önemli direnç noktaları olarak 1.450 dolar ve 1.480 dolar seviyeleri karşılayacak. Bu direnç noktalarının aşılması halindeyse analistlere göre Ethereum için en güçlü direnç noktası 1.500 dolar olacak. Analistlere göre 1.500 dolar seviyesinden sonra 1.800 dolar seviyesine kadar önemli bir direnç noktası bulunmuyor.

Altcoin Sezonu Sonunda Başlıyor Mu?

Ethereum’da yeni günde başlayan değer artışları ile birlikte, yine akıllara altcoin sezonu geldi. Zira Bitcoin’in tüm piyasaları yönlendirmesi gibi Ethereum da gösterdiği hareketlilikler ile birçok altcoinin yönünü belirlemesini sağlıyor. Bu yükselişlerin devam etmesi için Ethereum’un büyük bir boğa koşusuna başlaması gerekiyor ve bu olası boğa koşusu altcoin sezonunu başlatabilir.

Yorum Yap