1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum Zorluk Bombasını Erteleyeceğiz!

Ehtereum çekirdek geliştiricilerinin bu yaz içinde halletmeleri gereken bomba niteliğinde bir sorun mevcut. Analistlere göre eğer bu sorun çözülemezse ağ ciddi ölçüde yavaşlayacak.

Ethereum Zorluk Bombasını Erteleyeceğiz!

Analistler, Ethereum geliştirici ekibinin, bu yaz ağda yer alan sorunları gidermek zorunda olduklarını açıkladılar. Eğer Ethereum’un “zorluk bombası“ adı verilen kod iyileştirilmezse, bu yaz ağ işlemlerinin dikkat çekici ölçüde yavaşlayacağı belirtildi. Ethereum çekirdek geliştiricileri olan Tim Belko ve James Hancock ise ekibin bu sorunla ilgilenme sürecini Aralık ayına erteleyebileceğini açıkladılar. Analistler bu hamlenin muhtemelen son erteleme olabileceğini düşünüyorlar.

Zorluk Bombası Ağı Yavaşlatıyor!

Ethereum geliştiriciler kod ile ilgili ağda yer alan sorun çözülmedikçe bu yaz Ethereum ağında yavaşlamaların doğacağını doğruladılar. Zorluk bombasını iyileştirme sürecini ertelemekte ise ortak paydada uzlaştıklarını belirttiler. Zorluk bombası, her blok arasında üretim gecikmesini katlayarak yükselten ve Ethereum’da madenciliğini zaman içinde daha yavaş, daha az karlı hale getiren eski bir kod bölümü olarak biliniyor. Bu kod, 2015 yılında Ethereum 2.0’ı uygulamaya teşvik etmek için ağa yerleştirilmişti. Şimdi ise hız düşüklüğü probleminin katlanarak büyümesine yol açıyor.

ETH 2.0 Yükseltmesi Hız Düşüşüne Çözüm mü?

Ethereum için yapılması planlanan 2.0 yükseltmesi, Ethereum ağını, enerji ve iş ispatları fikir birliği açısından elinde daha fazla ETH tutan madencileri madencilik yarışında öne geçiren, çevre dostu bir mekanizmaya geçirecek. Şuanda Ethereum’un blokları ortalama 13 saniyede oluşuyor. Zorluk bombası ertelenemezse, yılsonuna kadar bir bloğun oluşması süresi ise 20 saniyeden fazla sürecek.

Zorluk Bombası Ertelemesinde Gerekli Blok Sayısı!

14 Mayıs Cuma günü Ethereum çekirdek geliştiricileri, zorluk bombasını Aralık ayına kadar ertelemek için kaç blok gerektiğini aralarında görüştüler. Ethereum için gerekli olan hesaplama ise çekirdek geliştiricilerden James Hancock tarafından yapıldı. Hancock, “Bomba her zaman orada ve blok süresini sadece bomba için geri çekerek, kodu etkisiz hale getiriyoruz. “ dedi. Sözlerine devam ederken, ertelemeyi yapmak için 9.700.000 yeni bloğa gerek duyulduğunu belirtti.

Şangay Çatalı Zorluk Bombasını Durduracak!

Ethereum çekirdek geliştiricileri arasından Tim Beiko ise geliştiricilerin bombayı gelecek senenin bahar aylarına kadar erteleme önerisini red ettiğini açıkladı. Aralık ayına kadar ağa, iş ispatına dayanan Ethereum 1.0’ı ile hisse ispatına dayalı olan ETH 2.0’ı arasından iletişim kurabilecek bir formatta güncellenme yapılmasını talep ediyor. Birleştirme planlarına bağlı olarak Ekim ayında hayata geçmesi beklenen Şangay çatalı sayesinde zorluk bombası etkisinin bir kez daha erteleneceği açıklandı.