1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum’un EIP-1559 Yükseltmesi Test Ağlarına Dağıtıldı!

Ethereum EIP-1559 güncellemesi hakkında tarihin belli olması ve 4 Ağustos’un işaret edilmesi dün ETH fiyatında sıçramaya sebep olmuştu. Yeni günde ise ETH yükseliş hızını devam ettiremedi ve sabah saatlerinde değer kaybı içine giriş yaptı.

Ethereum’un EIP-1559 Yükseltmesi Test Ağlarına Dağıtıldı!

Ethereum yatırımcıları tarafından uzun süredir beklenen EIP-1559 güncellemesinin yüksek olasılık ile 4 Ağustos’ta gerçekleştirileceği açıklandı. Dün yapılan açıklama ardından Ethereum fiyatında artış kayda geçse de bu gün sabahın ilk saatlerinde %6.92 oranında değer kaybının tabloya gelmesi herkesi şaşırttı. Bu güncellemenin hız, arz ve işlem ücreti problemlerini çözmesi bekleniyor.

Tim Beiko EIP-1559 Güncellemesi İçin Kesin Tarihi Verdi!

Ethereum’un geliştiricilerinden Tim Beiko, Ethereum Londra hard fork’unun Rinkeby test ağında yayına geçtiğini belirtti. Yapılan açıklamada, uzun süredir ETH yatırımcılarının bekledikleri yükseltmenin sonunda üç test ağında birden konuşlandırıldığı ifade edildi. Rospten ve Goerli sırasıyla 24 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde Londra güncellemesi yoluyla yükseltilmişlerdir. Genel bir sürümün ise 4 Ağustos’ta yapılacağı açıklandı.

ETH tarihinin en dikkat çeken ve önemli görülen yükseltmelerinden biri olan Londra hard forku, EIP-1559 adı verilen bir güncellemeyi içeriyor. Bu güncelleme ise ETH arzının azaltmak üzerine bir modeli oraya çıkarıyor. Güncelleme projenin tarihi gelişiminde önemli bir yere sahip ve aynı zamanda en uzun süre tartışılan yükseltmelerden biri. Çünkü bu yükseltme ile ETH madencilerinin gelirlerinde ciddi oranda düşüşler meydana gelecek ve madenciler bu duruma sıcak bakmıyorlar. EIP-1559 güncellemesi ETH’yi deflasyonist bir kripto paraya dönüştürecek. Ancak bu yükseltme ile hedeflenen amaca ulaşmak için ETH’nin madenci gelirleri üzerinden yakışması ve arzın azaltılması gerekecek.

EIP-1559 Eleştiri Alıyor!

Oldukça tartışmalı olan EIP-1559 güncellemesi eleştirenler sadece madenciler değil. Uzmanların da gündeminde şuanda bu yeni güncelleme konuşuluyor. Eleştirmenler, şuanda en büyük ikinci kripto para birini olan ETH için bir boğa piyasasını yaratma amacıyla yapılan bu güncellemenin getirilerinin ön görülemez olduğunu savunuyorlar. ETH’nin toplam arzının şekillendirebileceğini ancak sonuçların öngörülemez kalabileceğini belirttiler.

Son bir aylık gelişime bakıldığında, Ethereum, Bitcon’den daha iyi bir performans göstermeye ise devam ediyor. 2021’de BTC’den çok daha istikrarlı bir performans ile yoluna devam eden ETH, beklenen Londra hard fork’ü ile değer kazanımına bir kez daha gidebilir. Birçok yatırımcı ETH’nin deflasyonist bir varlık olması ardından fiyat artışlarını tabloya alabileceğine inanıyorlar.

Güncelleme İçin Net Tarih 4 Ağustos!

Bugün gündeme gelen güncellemenin 3 farklı test ağında devreye alınması haberi öncesinde ise dün güncellemenin genel bazda uygulanmasına yönelik bir tarih açıklandı. Ethereum geliştiricilerinden Tim Beiko, GitHub aracılığıyla paylaştığı gönderisinde 4 Ağustosta, blok 12.965.000’a geldiğinde güncellenin hayata geçeceğini belirtti. Daha öncesinde yapılan görüşmelere göre güncellemenin Temmuz ortasında yapılması planlanıyordu. Ancak oylama sürecinde madencilerin verdikleri olumsuz oyalar ile süre uzadı. Madencilerin güç kaybetmeleri ardından ise 4 Ağustos’ta güncellemenin devrede olacağı duyuruldu.

Tim Beiko aynı zamanda 9 Temmuzda yani yarın bir toplantı yapılacağını ve bu toplantıya tüm ekibin katılım gerçekleştireceğini açıkladı. Toplantıda 4 Ağustos’da devrede olacak hard fork ve EIP-1559 güncellemesi konu alınacak. Güncellemenin yapıldığı tarihlerde ise madenciler gelirlerinin belirli bir kısmı ile ETH alıp, bunları yakmak için kullanacaklar. ETH yakımı üzerinden ise arzın istenilen ideal seviyeye çekilmesi ve deflasyonist bir ETH oluşturulması amaçlanıyor. Hard fork aynı zamanda daha düşük işlem ücretlerini ve daha hızlı bir ağı teşvik edecek.

Ethereum 7 Temmuz’da Artıştaydı!

Ethereum dün saatler 12:53’ü gösterirken güncellemeye dair kesin tarihin belli olması ile birlikte değer kazanımı içerisine giriş yapmıştı. Aynı dakikalarda %4.52 oranında fiyat artışı yapan ETH, 2.379 dolar seviyesine çıkmıştı. Uzman analistler dün ETH’nin bu yükselişi ardından 2 ve 3 hafta sonra 3 bin dolarlık fiyatın tabloya gelebileceğine yönelik tahminlerini verdiler. Ethereum’un son 7 günde tabloya almış olduğu 2.450 dolarlık fiyat ise bu tahmine yakın duruyordu.

ETH Fiyatında Son Durum

8 Temmuzda saatler 09:57’yi gösterdiğinde ise ETH, %6.89 oranında değer kaybı içine girdi. ETH fiyatı 2.215 dolara kadar düşerek şaşırtıcı bir hamle yaptı. Yatırımcılar bugün yükselişin devamını beklerken düşüş ile karşılaştılar. Analistler ise bunun geçici bir dalgalanma olduğunu düşünüyorlar. 4 Ağustos tarihi ardından ETH için 3 bin dolar ve üstü fiyatların tabloda olabileceğinin altını çizen analistlere göre şuan tabloya gelen değer kayıpları avantajlı alımlar için takip edilebilecek koşulları oluşturuyor.

ETH Performansı Nasıl?

Son bir aylık sürede çokça karşılaştırılan ETH ve BTC mücadelesinde ise istikrar açısından ETH’nin önce olduğu belirtildi. Ethereum geride bıraktığımız son 7 gün içinde en yüksek 2.403 dolardan ve en düşük 2.021 dolardan işlem gördü. Ethereum son 30 günlük sürede en yüksek 2.639 dolardan ve en düşük 1.707 dolarsan işlem gördü.

Ethereum’ın geride bıraktığımız 90 günde tabloya aldığı en iyi fiyat değeri 4.362 dolarken en düşük fiyat değeri ise 1.707 dolardı. 3 günlük sürede fiyat artış oranları karşılaştırıldığında ETH’nin pek çok altcoin’in önüne geçebildiği belirtildi. Bu hafta adından yeni güncellemesinin net tarihi ile söz ettiren ETH’nin güncelleme ardından grafiğe alabileceği fiyatların neler olacağı merak konusu haline geldi. Analistlerin ilk hedef fiyatı ise 3 bin dolar oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir