1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Ethereum’un Geleceği Ne Olacak?

Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum üretim adedi de kripto para yatırımcıları tarafından merak edilmektedir. Ethereum satın almayı düşünen veya yatırımlarına yön verecek kişilerin, araştırdığı Ethereum üretim miktarı hakkında detaylar yazımızda yer almaktadır. 

Ethereum’un Geleceği Ne Olacak?

Ethereum’un geleceği, kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir konudur. Bilindiği üzere kripto para birimlerinin atası unvanına sahip Bitcoin arzı yani üretim adedi 21 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Öte yandan kripto para piyasasında Bitcoin’den sonra gelen ve piyasa değeri bakımından en büyük ikinci dijital para olan Ethereum geleceği de merakla takip edilmektedir.

Kripto para topluluğuna duyurulan resmi açıklamalara göre, Ethereum toplam üretim adedinde Bitcoin’deki gibi herhangi bir kısıtlama yoktur. Ethereum arzına yönelik yapılan düzenleme sadece yıllık çıkartılabilecek Ether miktarına yöneliktir. Bu da Ethereum fiyatında enflasyon olmaması yani dijital coinin değerini kontrol altında tutabilmek için bir gereklilik olarak ortaya atılmıştır.

Ethereum Arzı Ne Kadar Olacak?

Ethereum toplam arzı hakkında net bir sayı vermek mümkün değildir. Ethereum üretiminde herhangi bir kısıtlama bulunmamasına rağmen, yıllık üretim adedi sınırlı tutulmuştur. Vitalik Buterin’in kurucusu olduğu Ethereum toplam üretimi yıllık 18 milyon adet olarak sınırlandırılmıştır. Ethereum 2.0 sözleşmesinin ardından yapılan güncellemeler ile Ethereum arzının önemli ölçüde azaltılacağı bilgisi paylaşılmıştır.

Ethereum üretim adedi yıllık bazda günümüzde 4.7 milyon adede kadar gerilemiştir. Yılda maksimum Ethereum üretimi bu güncellemenin ardından 2 milyon adetle sınırlandırılmıştır. Ethereum’un kurucu ortağı, arz sınırına uyulması ve fazla Ethereum üretimi yapılmaması için coin yakılacağını duyurmuştur.

Ethereum Üretimi Nasıl Yapılır?

Ethereum üretim yöntemi de tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi madencilik şeklindedir. Ethereum madenciliği yapılırken Ethereum, grafik işlemci gücü ile gerçekleştirilen madencilik işlemlerinin ardından üretilmiş olmaktadır. Blok zincir üretiminde Bitcoin’deki prensiplere göre daha kolay ve daha teşvik edici olan bu yöntemler, zaman içinde madencilerin de ilgisini çekmeye başlamıştır. Ethereum madenciliğinde 15 saniyede 1 blok üretimi yapılrıken ödüller 2 ETH şeklinde madencilere verilmektedir.

Ethereum Üretimi Ne Zaman Bitecek?

Ethereum üretiminin bitiş tarihi henüz açıklanmamıştır. Kaldı ki Vitalik Buterin’in öncüsü olduğu Ethereum 2.0 güncellemesinde de sadece yıllık üretilen Ethereum miktarında azalma yapılacağı açıklanırken, Ethereum üretiminin tamamen durdurulacağına dair bir ifade kullanılmamıştır. Bununla birlikte bugüne kadar üretilen toplam Ethereum sayısı 100 milyon adedin üzerine çıkmıştır. Güncel verilere göre Ethereum arzının 113 milyon 788 bin adede ulaştığı görülmektedir.

Ethereum Fiyatı ile Üretimi İlişkisi

Ethereum fiyatında üretim faktörü oldukça önemlidir. Bitcoin gibi arzı sınırlı bir kaynak olmadığı için Ethereum fiyatlarının BTC kadar yükselip yükselmeyeceği yatırımcılar arasında merak konusudur. Kripto paralarda da yüksek üretim yapıldığında talepte düşüş meydana geldiği için fiyatlarda azalma görülebilmektedir. Ethereum üretimi bu yüzden kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği bir konudur.

Yorum Yap