1. Ana Sayfa
 2. Döviz
 3. Euro Kaç TL?

Euro Kaç TL?

Euro’nun TL karşılığı her gün basılı ve online platformlar üzerinden milyonlar tarafından takip edilir. Anlık canlı Euro TL ekranları yatırımcılardan vatandaşlara toplumun her kesimince takip edilirken, gerçekleşen veriler ekonomi gidişatı hakkında yapılan analizlerde kullanılır.

featured

Euro anlık değeri ne ifade eder? Türk ekonomisinde Euro kuru neden önemlidir? Yıllara göre 1 Euro kaç TL’den işlem gördü? EkoSayfa olarak Euro hakkında merak edilenleri derlediğimiz dosyamızda, Euro ve Türk ekonomisi arasındaki ilişkileri açıkladık.

Euro Nedir?

Euro Avrupa Birliği üyesi 19 ülke ile birliğe üye olmayan 7 ülkenin yerel para birimidir. Avro olarak da isimlendirilen Euro’nun sembolü ise € işaretidir. Dünya’nın en büyük ikinci rezerv para birimidir. Klavyede Ctrl + Alt + E tuşlaması ile Euro işareti olan sembol kullanılabilir.

Euro Basma Yetkisi Hangi Kuruluşa Aittir?

Euro basma yetkisi Avrupa Merkez Bankası’na (European Central Bank, ECB) aittir. ECB ihale ya da üye ülke merkez bankaları üzerinden para basma kararını verebilirken, aldığı kararı Euro bölgesi ekonomik görünümü ve para politikalarında gerçekleştirilmesi gerekli hamleleri baz alarak verir. ECB Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunur. ECB kararları Euro seyrini doğrudan etkilemesi sebebi ile tüm dünya tarafından yakından takip edilir, açıklamalarından edinilen “güvercin” veya “şahin” tutum pozisyon kararlarını etkiler.

1 Euro Kaç TL?

Euro’nun güncel TL değeri anlık olarak değişir.  Canlı Euro verileri gerçekleştirilen her alım ve satım işlemleri ile değişmektedir. Güncel kur değeri, en son gelişen alım ve satım işlemi sonrası elde edilmiş işlem fiyatı olarak kullanılır. Ekim ayı itibari ile 1 Euro 9,00 – 9,30 TL bandında seyretmektedir.

100 Euro Kaç TL Eder?

100 Euro’nun TL karşılığı güncel kur değeri çarpılarak hesaplanır. Bozdurma ve satın alma için farklı hesaplanan 100 Euro, Ekim 2020 döneminde 900 – 930 TL bandında fiyatlanmaktadır. Fiziki alış ve satışta 100 Euro’da uygulanan makas farkı ortalama 20 – 30 TL arasında değişkenlik gösterir.

Euro TL Nereden Takip Edilir?

Euro kurunun takibi fiziki ve online platformlar üzerinden gerçekleştirilir. Basılı yayımlar, döviz büroları, TV’lerde yayımlanan haber ve ekonomi programları, bankalar ve kuyumcular üzerinden anlık Euro değerine ulaşılabilir.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte online habercilik ve finans bloglarının gelişimi, Euro kurunun takibi için sahip olunan alternatifi oldukça artırdı. Ücretsiz canlı Euro anlık verilerini paylaşan farklı çevrimiçi platformlar aracılığı ile Euro kuru günün her saati canlı takip edilebilir.

Euro TL Neden Yükselir?

Euro’nun yükselme nedenleri gelişmekte olan ülke para birimlerinin zayıflaması ve ek olarak Türk Lirası’nın değer kaybetmesine yol açan gelişmelerden kaynaklıdır. Gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Rus Rublesi, Brezilya Reali, Güney Afrika Randı, Meksika Pesosu, Hindistan Rupisi, Arjantin Pesosu, Endonezya Rupisi ve Türk Lirası; dönemsel olarak gelişen ülke para birimlerine karşı değer kazama ve kaybetme eğilimine girerler. Euro yükseldiğinde ise ilk olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinin hareketleri incelenir.

Euro’nun küresel değer kazanması kaynaklı olarak gelişen ülkelere gerçekleşen sermaye geçişleri, gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışına sebep olarak ilgili ülkelerin yerel para birimlerinde değer kaybı yaşanmasına yol açar. Türk Lirası da bu dönemlerde Euro karşısında değer kaybeder. Euro Bölgesi ülke ekonomilerinde beklenti üstü gelen veriler ve iyimser gelecek tahminleri bu harekete sebep olabilirken; tersi şekilde tüm dünyayı etkileyen ve küresel ekonomide olumsuz tablolar oluşturan savaş veya Covid-19 benzeri riskler sebebi ile sermaye güvenli limanlara kayarak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturur.

Kimi zaman Türkiye üyesi olduğu gelişmekte olan ülkelere göre pozitif ayrışabilirken, kimi zaman negatif ayrışma dönemleri gerçekleşebilir. Negatif ayrışma dönemlerinde TL’nin değer kaybını tetikleyen siyasi, jeopolitik ve bozulan ekonomik veriler kaynaklı olarak Euro yükselebilir. Bu aşamada yükselen aslında Euro değildir. Gerçekte olan Türk Lirası’nın değer kaybetmesidir.

Gelişmekte Olan Ülke Para Birimlerine Karşı Euro Neden Değer Kazanır?

Euro’nun gelişmekte olan ülke paralarına karşı artması yukarıda bahsettiğimiz gibi sermayenin yer değiştirmesi ile ilişkilidir. Gelişen ekonomiler yaygın olarak cari açık yerine cari fazla veren ve yüksek enflasyon sorunu ile uğraşmayan ülkelerden oluşur. Bu ülkelerde cari açık verse de ekonomi büyüklükleri ve ihraç yetenekleri baz alındığında, ekonomileri ve kişi başına düşen milli gelirleri gelişmekte olan ülkelerin oldukça üzerinde seyreder.

Ekonomik ve siyasal olarak güçlü olan bu ülkeler, jeopolitik risklerle gelişmekte olan ülkelere nazaran daha az karşı karşıya gelirler. Yatırımcılar için güvenli liman oluşturan bu ülkeler, düşük riskleri sebebi ile düşük maliyetli dış finansmana ihtiyaç anında ulaşabilmektedirler.

Gelişmekte olan ülkeler ise kişi başına düşen milli gelir, cari açık ve enflasyon gibi sorunlara kalıcı çözüm bulamamış; ekonomi aktiviteleri gelişmiş ülkelerin gerisinde seyreden ülkelerdir. Kırılgan ekonomiye sahip olan bu ülkelerde yatırımcıların risk faktörü olarak değerlendirdikleri çok sayıda değişken bulunup, yüksek getiri potansiyelleri dönemsel olarak yatırımcılara çekici gelebilmektedir.

Euro Bölgesi ülkelerde ECB para politikalarında yapılan değişiklikler, yatırımcıların risk algısını artırma ve azaltma eğilimindedir. Bol likidite ve düşük faiz dönemlerinde güvenli limanların düşük getiri sunması, sıcak paranın daha yüksek getiri sunan riskli gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelmesine yol açar. Aksi durumda ise güvenli ülkelerde artan getiri potansiyeli, daha az riskle sunulan yüksek kazanca doğru sıcak paranın yolculuk yapmasına sebep olur.

Küresel çapta ekonomiyi durdurma olasılığına sahip gelişmelerde ise sıcak para, getiri fırsatlarına hiç bakmadan güvenli limanlara kayar. Bu dönemlerde altın ve emtia fiyatları artarken; ABD ve Euro Bölgesi ülkelerinin hazine tahvillerine sermaye geçişi hızlanır. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin krizden daha fazla etkileneceği beklentisi ile para çıkışı yaşanırken, Euro ile birlikte İngiliz Sterlini ve dolar ilgili para birimlerine karşı değer kazanır.

Türk Lirası Euro’ya Karşı Neden Değer Kaybeder?

TL’nin Euro’ya karşı değer kaybı nedenleri gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışma gerçekleşme dönemleri baz alınarak sizlerle buluşturuldu. Bu dönemlerde TCMB’nin ekonomik gerçeklere uygun olmayan faiz oranı sunması yabancı sermaye çıkışını tetiklerken, gerçekleşen sermaye çıkışı Türk Lirası’nın değer kaybederek dolar,  altın, sterlin ve diğer para birimlerinin yükselişe geçmesine yol açar.

Ekonomik görünümün bozulması ise enflasyon, dış finansman erişimde yaşanan zorluk ve kısa vadeli dış borç stokunun artmasının oluşturduğu nakit akışı bozulmaları, artan işsizlik rakamları ve mali disiplinde gerçekleşen bozulmalar sebepli olabilir. Cari açıkla büyüme modelini tercih eden Türk ekonomisinde ihracat ve turizm gelirleri tek başına ithalat giderlerini karşılamamakta, oluşan cari açığın dış finansman yolu ile temini gerekmektedir.

Ekonomide aksayan yönlerin gün yüzüne çıkması ile birlikte borçlanma maliyetleri yükselerek dış finansmana erişim zorlanmakta, döviz kurlarını aşağı çekerek olası enflasyon yükselişlerini önleyebilmek için sıcak parayı geri çekebilmek gerekmektedir. Elbette artan riskler, borçlanma maliyetlerini artırmak yani faiz artırmak anlamına gelir. TCMB dönemsel olarak aldığı faiz kararları ile Türk Lirası’nın değerini korumak ve enflasyon hedeflerini tutturmakla görevlidir.

TCMB Kararları Euro Kurunu Nasıl Etkiler?

Merkez Bankası kararlarının Euro TL’ye etkisi sahip olduğu para politikası araçları ile gerçekleştirilir. TCMB müdahaleleri sadece Euro kuruna özel değildir. TCMB değer kaybeden Türk Lirası’nın değerini stabil hale getirmek üzere finansal enstrümanlar ve para politikası araçlarını kullanarak müdahalede bulunur.

TCMB’nin alışıldık en keskin hamlesi, faiz artırımı kararıdır. Enflasyon kaynaklı gerçekleşen Türk Lirası değer kaybına çözüm sunan faiz artırma kararı, ekonomi yönetimine gerçekleşen ekonomik bozulmaları iyileştirmek üzere zaman kazandırır. Kurların stabil seyrettiği bu dönemlerde alınacak önlemler ile Euro ve diğer dövizlere karşı TL’nin yeniden değerinin korunması amaçlanır. Faiz artırımında hedef, artan ekonomik risklere karşı yüksek getiri vadederek yabancı yatırımcıyı (sıcak para) ülke tahvil piyasasına çekmektir. Sıcak para girişi ile azalan TL arzı döviz kurlarının gerilemesine yol açar.

TCMB faiz artırımı kararı tahmin edilebileceği üzere sürdürülebilir değildir. Artan nüfusa karşılık istihdamın yaratılması için yatırımlara ihtiyaç bulunur. Yatırımcılar planladıkları yatırımları hayata geçirmek için finansmana ihtiyaç duyarlar. Artan faiz oranları ise banka kredi faiz oranlarını yükselterek, finansman maliyetini artırır. Artan finansman maliyeti yatırımların ertelenmemesi ve hayata geçmemesine yol açarak büyüme hedeflerinin gerisine düşülmesine yol açar.

TCMB döviz rezervlerini bozdurarak TL arzını azaltma şeklinde Euro ve diğer döviz kurlarına müdahale etme seçeneğini değerlendirebilir. Euro kuru cephesinde geçici gerilemeye sebep olan bu hamle ile piyasadan TL çekilerek döviz sürülür. Merkez Bankası rezervlerine ciddi zararlar verebilecek bu yönelimde, devam eden ekonomik risklerin sermaye çıkışını sürdürmesi sebebi ile daha yıkıcı etkilere yol açabilir.

Euro Tarihte Hangi Seviyelerden Fiyatlandı?

Tarihi Euro TL verileri ile ilgili istatistikler 1999 yılından bu yana tutulmaktadır. Yıllık ortalamalara göre 1 Euro’nun TL karşılığını gösteren ve TL’den altı sıfır atılmadan öncesi dönemi de kapsayan yıllara göre Euro ortalama fiyatlaması şu şekildedir:

 • 1 Euro 47.826,09 TL (1999)
 • 1 Euro 576.710,67 TL (2000)
 • 1 Euro 1.098.958,47 TL (2001)
 • 1 Euro 1.436.662,05 TL (2002)
 • 1 Euro 1.693.429,60 TL (2003)
 • 1 Euro 1.776.210,74 TL (2004)
 • 1 Euro 1,68 TL (2005)
 • 1 Euro 1,81 TL (2006)
 • 1 Euro 1,79 TL (2007)
 • 1 Euro 1,90 TL (2008)
 • 1 Euro 2,16 TL (2009)
 • 1 Euro 2,00 TL (2010)
 • 1 Euro 2,34 TL (2011)
 • 1 Euro 2,31 TL (2012)
 • 1 Euro 2,53 TL (2013)
 • 1 Euro 2,91 TL (2014)
 • 1 Euro 3,02 TL (2015)
 • 1 Euro 3,34 TL (2016)
 • 1 Euro 4,12 TL (2017)
 • 1 Euro 5,67 TL (2018)
 • 1 Euro 6,36 TL (2019)
 • 1 Euro 9,30 TL (2020 Ekim)

Euro Alış Satış Fiyat Farkı Ne Anlam İfade Eder?

Euro alım satım fiyatları fiziki veya banka hesabı üzerinden alıcı ve satıcı için belirlenmiş kur değerlerini yansıtır. Euro satın alacak vatandaşlar güncel Euro satış değeri üzerinden TL karşılık öderken, Euro bozduracak vatandaşlar Euro alış fiyatı üzerinden işlem yaparlar. Alış ve satış fiyat farkı ise makas farkı olarak tanımlanır. Makas farkı fiziki alımlarda yüksekken, banka ve Forex piyasasında düşük seyreder.

Güncel Euro TL Fiyatı Ne Anlam İfade Eder?

Euro kuru değerinin anlamı Türk Lirası’nın güçlü veya zayıf olduğu şeklinde yorumlanabilir. Gerileyen Euro kurunda Türk Lirası Avro’ya karşı değer kazanırken, tersi senaryoda gerçekleşen olayın anlamı TL’nin değer kaybetmesidir.

Euro alım satım ile TL cinsinden kazanç elde eden yatırımcılar, esasen kazançlarını enflasyon ile karşılaştırmalıdır. TL olarak elde edilen kazançların enflasyondan düşük olması halinde, Euro alım satımı ile kazanç elde edildiğinden bahsedilemez. Benzer şekilde sahip olunan taşınır ve taşınmazların değeri, Euro karşısında yaşanan her artışta değer kaybeder. Tasarrufların da alım gücünün düştüğü göz önünde alındığında, Euro Bölgesi vatandaşlarına göre fakirleşildiği anlamı çıkabilir.

Artan Euro kuru benzer şekilde Euro cinsinden olan şirket ve kamu borçlarını da TL bazında artırır. TL bazında gelirleri ağırlıklı olan sektörlerde şirket iflaslarına varabilen bu durum, orta ve uzun vadede ülke ekonomisine büyük zararlar verir. Mevcut borçlarını artan ülkemiz TL cinsinden gelir elde ederken, vergi veren mükelleflerinin iflası ile gelir kaybı yaşar.

Euro’nun artışı ithal girdilerin maliyetini artırması sebebi ile ilerleyen süreçte mal ve hizmetlere fiyat artışı şeklinde yansır. Enflasyonu daha da tetikleyen bu sorun, ertelenen ihtiyaçların daha yüksek maliyetlerle karşılanacağı anlamına gelir ki tasarruf kültürüne büyük darbe indirir. Acil olmayan ihtiyaçlarını erteleyerek tasarruflarını değerlendirmeye çalışan yatırımcılar, yatırımlarından elde ettikleri getirilerin erteledikleri ihtiyaçların artan fiyatlarını karşılamadığını gördüğünde tasarruf etme eğiliminden harcama eğilimine geçerler.

Sağlıklı işleyen bir ekonomide tasarruflar bankalar aracılığı ile ekonomi sistemine sokulur. Vadeli veya vadesiz banka hesapları ile birlikte Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), tahviller, kira sertifikaları ve yatırım fonları aracılığı ile kendilerine sunulan getiriler karşılığında tasarruf sahipleri, bankalara paralarını tabir-i caizse “ödünç” verir. Verilen bu ödünçler bankalar tarafından yatırım için finansmana dönüştürülürken, ödünç ayağında tatmin edici getiri elde edememe kaynaklı oluşan sekteler yatırımlar için finansman bulma zorluğuna yol açar.

Sağlıklı bir ekonomi sisteminde yukarıda bahsettiğimiz ekosistemin sürdürülebilirliği önemlidir. Aksi taktirde gerçekleştirilecek projeler için yurtiçinden karşılanamayan finansman için yurtdışına yönelim gerçekleşecek ve dış borç stoku artışı kaynaklı olarak döviz kurları ve dolaylı olarak enflasyon olgusu yeniden gündeme gelecektir. “Faiz – Enflasyon – Döviz Sarmalı” adı ile ekonomistlerce anlatılan bu problemler zinciri, içinden çıkılmaz ekonomik sorunlarla karşı karşıya gelme riskini artırmaktadır.

Euro Yükselmeye Devam Eder Mi?

Euro yükseliş beklentisi devam eden TL değer kaybı ile güçlendi. Pandemi etkisi ile kırılgan olan Türk ekonomisindeki aksaklıklar gün yüzüne çıkarak, jeopolitik risklerin de etkisi ile TL üzerine baskısını artırdı. Rekor fiyatlamaların gerçekleştiği Euro dolar cephesinde Euro TL Ekim ayında 9,30 TL seviyelerini gördü. Euro’da yaşanan sürekli artış ise kurda yükselişin sonsuza kadar süreceği izlenimini yatırımcılara benimsetti.

Enflasyondan bağımsız bir yükseliş kaydeden Euro’da dış finansman maliyetinin artması ve pandemi sebebi ile azalan turizm gelirleri etkili olurken, sorunların çözülüp çözülemeyeceği Euro kurunun seyrinde belirleyici rol oynayacak. Jeopolitik risklerin ortadan kaldırılarak enflasyon ve büyüme kanadında yapılacak iyileştirmelere ek olarak pandemiye karşı geliştirilecek aşılar, beklentilerin önceden fiyatlanması gereği döviz kurlarında sert düzeltme hareketlerinin yaşanmasına sebep olabilir.

Öte yandan TCMB 200 baz faiz artımına ek olarak parasal sıkılaşma adımlarını atabileceğine yönelik paylaştığı rapor ile gerektiğinde faiz silahını kullanabileceğini açıkça belirtti. Euro almalı mı satmalı mı sorusuna yanıt arayan yatırımcılar, getiri potansiyeli yanında mevcut riskleri de analiz ederek yatırım kararlarını vermelidir. Aksi taktirde birkaç yıl sürecek zarar olasılığı gerçekleşerek pozisyon zararına paranın maliyeti eklenerek zararın büyüklüğü her geçen gün artabilir. Her yatırım aracında olduğu gibi Euro TL yatırımları için de duygusal değil rasyonel kararlar almalı, potansiyeller ile riskler birlikte ölçümlenerek konjonktüre uygun yatırım kararları verilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap