1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Evren Devrim Zelyut’tan Çarpıcı Dolar Tahminleri

Evren Devrim Zelyut’tan Çarpıcı Dolar Tahminleri

Dolar/TL kuru için yatırımcılar, uzman ekonomist yorumlarını değerlendiriyor. Uzun zamandır öngörülemeyen bir grafik çizen dolar kuru için bir tahmin de Avrasya Yatırım’dan analist Evren Devrim Zelyut’tan geldi. Zelyut dolar kurundaki tahmininde bir de tarih belirtti. Rahip Brunson krizi ile çıkış ivmesini çok hızlı bir şekilde artıran kur için Zelyut, bu krizden daha kötüsünün geldiğini ve dolarda bir şok dalgasının yaşanacağını iddia etti. İşte haberin detayları…

Evren Devrim Zelyut'tan Çarpıcı Dolar Tahminleri

Dolar/TL kuru değişkenlik göstermeye devam ediyor. Kasım ayının başına tarihi zirve ile giren ve 6 Kasım’dan bu yana düşüş trendi için bulunan kur bir inişli bir çıkışlı grafiğini sürdürüyor. Yatırımcılar ise dolar kurundaki öngörülemeyen fiyat oynaklığı karşısında dikkatlerini uzman yorumlarına yöneltti. Yatırımcıların dolar/TL için beklediği değerlendirme ve tahminler de Avrasya Yatırım’dan ekonomist Evren Devrim Zelyut’tan geldi. Zelyut, dolar kuru için çok çarpıcı iddialarda bulundu. Tahminlerine bir de tarih ekleyen ekonomist, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan “papaz krizi” olayı ile zirveye yürüyen dolar kuru için daha beter bir şok dalgasının geldiğini iddia etti.

Rahip Brunson’ın ABD’ye iade edilme sürecinde dolar/TL kurunda sert yükselmeler başlamış ve Türk Lirası dolar karşısında ani değer kayıpları yaşamıştı. Zelyut ise iddiasında; “Papaz krizinden daha beteri 11 Aralık tarihinde geliyor” ifadelerine yer verdi.

Rahip Brunson Krizi İle Rekor Kırılmıştı

Dolar/TL kuru, 10 Ağustos 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yaşanan Papaz Brunson krizi ile birlikte çok sert ve beklenmedik bir yükseliş yaşamıştı. 10 Ağustos 2018 tarihinde işlem saatlerinin başlamasına yakın, dolar kuru 6 TL seviyesinin altında seyrederken birden bire sert bir sıçrayışla 7,20 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, Rahip Brunson’ın serbest bırakılmasını istemiş ve Türkiye’yi “ekonomiyi bitirmek” ile tehdit etmişti. Trump’ın, Türkiye ekonomisi için tehdit içeren Twitter paylaşımlarının ardından dolar/TL kuru o dönemde kendi tarihi rekor seviyesinin üzerine çıkarak ilk kez 7 TL seviyesini aşmıştı.

Zelyut AB Liderler Zirvesi’ni İşaret Etti

Yaşanan tehditlerin ardından Türkiye’de yargılanan Rahip Brunson, yargı sürecinden sonra serbest bırakılmış ve bunun üzerine ABD Başkanı Donald Trump’ın tehdit mesajlarının yerini olumlu ve yapıcı mesajlar almıştı. Tehditlerden sonra gelen yapıcı mesajlarla birlikte dolar kurunda geri çekilmeler başlamış ve kur tekrar 6 TL seviyesinin altına kadar inmişti. O dönemden bugüne ABD ile Türkiye arasında gerginliği tırmandıran S-400 ve Halkbank davası gibi birçok olay yaşanırken, Trump’ın özellikle de demokratların Türkiye için istediği yaptırımlara karşı durduğu gözlemlenmişti. Ardından bu yıl 3 Kasım tarihinde gerçekleşen ABD başkanlık seçimlerinden, demokratların adayı Joe Biden zaferle çıktı ve Türkiye’ye karşı yaptırım beklentileri de beraberinde artış gösterdi. Küresel ekonomiyi ve yurtiçi ekonomisini değerlendiren Evren Devrim Zelyut da Youtube kanalında bu konuya değinerek, öte yandan 11 Aralık’ta gerçekleşecek olan AB Liderler Zirvesi’nin Türkiye’ye yaptırım kararı için bir araya geleceğini iddia etti.

Zelyut: “Hakkımızı Savunacağız!”

Ekonomist Evren Devrim Zelyut, Youtube kanalında yayınlanan videosunun açıklama bölümüne ise şu sözleri yazdı: “11 Aralık Türk ekonomisi için bir dönüm noktası olacak! Euro/TL kuru ve Dolar/TL kuru üzerinde sallanan yaptırım tehditleri gerçeğe dönmek üzere!” Açıklamasının üzerine videoda konuşama yapan Zelyut, 11 Aralık’taki zirve toplantısından olası bir yaptırım kararının çıkması sonrası döviz kurlarının yukarı yönlü hareket etmesinin bir marifet olmadığını ifade etti. Zelyut; “Hem hakkımızı savunacağız hem de karşı taraftaki bloğu kırmaya çalışacağız.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap