1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Facebook Libra Projesi Özellikleri Nelerdir

Libra Facebook tarafından geliştirilmektedir. Facebook Libra projesi özellikleri ve avantajları nelerdir? Facebook Libra nasıl alınır? Ayrıntıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Facebook Libra Projesi Özellikleri Nelerdir

Libra Facebook tarafından geliştirilmekte olan bir kripto para ağıydı. Fakat şirketin, kullanıcılara ait verileri usule uygun şekilde depolama konusundaki ihlallerinden ötürü bu çalışmalar yarım kalmıştır. Yani “Libra Coin ne zaman çıkacak?” sorusunu soranlara, bu kripto para biriminin hiçbir zaman piyasaya çıkmayacağı söylenebilir. Çünkü şirket projede isim değişikliğine gitmiş durumdadır.

Libra Coin’in adı ile birlikte, Facebook’un kripto para çalışmalarını yürüten firmanın adı da değişmiştir. Başlangıçta Calibra adını taşıyan finans ve yazılım şirketi, söz konusu kripto para projesinin adı değiştikten sonra Novi adını kullanmaya başlamıştır.

Diem Coin Kimin?

Diem Coin sahibi mevcut olmayan bir kripto para ağıdır. Bu durum diğer blockchain ağları için de aynen geçerlidir. Diem projesi, esas olarak Facebook’a bağlı olan dernek ve şirket mekanizmaları tarafından yürütüldüğü için sahibi Mark Zuckerberg sanılabilir. Fakat Facebook’un kurucu – sahibi olan Zuckerberg bu kripto para ağının da yönetim otoritesi değildir.

Diem Coin Kaç TL Olacak?

Bilindiği gibi kripto paraların çeşitli aralıklarda alım ve satım fiyatları mevcuttur. Bu fiyatlar ise genel olarak piyasa üzerinde yaşanan hareketlerin etkisi ile ortaya çıkar. Söz konusu ağ, Mayıs 2021 tarihi itibariyle işleme açık durumda olmadığından Diem Coin TL bazında belirtilebilecek bir değere sahip değildir. Çünkü bu para biriminin piyasa değeri, pazar geneline olan hakimiyet durumu ya da pazar sıralaması hakkında hiçbir veri yoktur.

Facebook Diem Coin ile Kullanıcılara Ne Gibi Avantajlar Sunacak?

Facebook kripto para çalışmalarının sebebini, para transfer işlemlerini kolaylaştırmak şeklinde açıklamıştır. Diem Coin’in piyasa üzerinde bulunan diğer pek çok kripto para biriminden daha farklı olması ise şu sebeplerden kaynaklanır:

  • Diem, bir stabil coin (stablecoin) olarak piyasaya çıkacaktır. Bu durum ise diğer kripto paralarda olduğu gibi ani değer düşüş ve artışlarını engelleyecektir. Yani söz konusu kripto paralar sabit bir değere sahip olacaktır.
  • Diem ödeme sistemi sayesinde para gönderimleri, mesaj göndermek kadar kısa sürecektir.
  • Bu ödeme sistemini etkin şekilde kullanabilmek için sadece 1 adet akıllı telefon ve internet bağlantısı yetecektir.
  • Blockchain teknolojisi ile tasarlanan ödeme ağı her türlü siber saldırıya karşı korunaklı olacaktır.
  • Facebook, terör faaliyetlerinde kullanılması için sağlanacak finansmanı engelleme ile beraber kara para aklama girişimlerini de önleyecek bir sistem geliştirmektedir. Yani Diem, hiçbir yasa dışı işlemde kullanılamayan güvenli bir kripto para birimi olarak piyasaya çıkacaktır.

Diem Coin Nasıl Kullanılacak?

Diem Coin ilk olarak Facebook ve Instagram üzerinde yapılan alım – satım işlemlerinde kullanılacak. Bu uygulamalar ile birlikte para gönderiminin Whatsapp üzerinden de sağlanabilmesi bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir