1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Facebook’un Kripto Parası Ne Zaman Çıkacak?

Facebook’un Kripto Parası Ne Zaman Çıkacak?

Sosyal medya devi Facebook tarafından geliştirilen kripto para biriminde sona gelindi. Facebook, kendi geliştirdiği kripto para projesini yeni yılın ilk ayında kullanıma açabilir. Financial Times’ın haberine göre Facebook Libra adı verilen kripto para projesinin Ocak 2021’de kullanıma hazır hale geleceği konuşuluyor.

featured

Kripto para piyasalarında 2 gündür süren düşüş trendi devam ederken, yeni gelişmeler de haber olmaya devam ediyor. Sosyal medya devi Facebook tarafından geliştirilen kripto para projesinde son adımlar atılmaya başlandı. Financial Times’ın bugün yayınladığı habere göre, en büyük sosyal medya platformlarından Facebook’un hazırladığı kripto para projesi hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Uzun zamandır beklenen Facebook Libra projesiyle bağlantılı olan fakat isimleri açıklanmayan üç isim önemli açıklamalarda bulundu. Facebook şirketinin desteğiyle çıkarılan Libra, beklendiği gibi bir stablecoin olarak kripto para piyasasına sürülecek. Sadece dolar kuruna sabitlenmesi beklenen Libra, son bilgilere göre 2021 yılı Ocak ayında kullanıma açılabilir.

Sadece Dolar Destekli Olacak

En büyük sabitcoin şirketi olarak bilinen Tether, USDT adlı kripto parasını dolar ile 1:1 olacak şekilde sabitlemiştir. Sosyal medya devi Facebook, geliştirdiği kripto para projesinde buna benzer bir yol izlemeyerek farklı bir sistem kullanmayı planlıyordu. Facebook’un projesi Libra’nın birkaç farklı itibari paraya sabitlenmesi hedefleniyordu.

Fakat CoinDesk’te yer alan bilgilere göre şirket bu iddialı plandan vazgeçti. Böylelikle Libra’nın sadece dolar ile desteklenmesine karar verildi. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Facebook’un ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen aşırı baskı sebebiyle planlarında değişikliğe gittiği düşünülüyor.

Süreç İçinde Çeşitlendirilecek

2021 yılı Ocak ayından itibaren kripto para dünyasında kullanıma hazır hale gelmesi planlanan Libra projesi İsviçre merkezli finans regülatörünün onayına sunulacak. Söz konusu yasal süreçte herhangi bir problem çıkması beklenmiyor. Bu prosedür tamamlandıktan sonra Libra projesi, zaman içinde çeşitlenmeye ve kullanılmaya başlayacak.

Uzun bir süredir kripto para piyasalarında beklenen ve adından sık sık söz ettiren Libra projesi, dünyanın önde gelen şirketleriyle ortak olarak çıkartılıyor. Avrupa’nın önde gelen ülkeleri başta olmak üzere ABD’den de çeşitli finans kurumları, Facebook’un kripto para birimi olan Libra projesine çok sert eleştiriler getirmişti. Finans sektöründe köklü değişikliklere gebe olacağı düşünülen bu proje, kripto para piyasasındaki yatırımcılar tarafından da dört gözle bekleniyor.

Uber, Spotify Gibi Şirketler Ortak

Ocak ayında sadece dolar ile desteklenen sabitcoini piyasaya sürmeyi düşünen Facebook, daha sonra bu planında değişikliğe gidebilir. Birkaç farklı itibari parayla desteklenen sabitcoin fikrinden tamamen vazgeçmeyen Facebook ileriki süreçte bu planını devreye almayı planlıyor. Öte yandan geçen yaz tanıtılan Libra projesi günümüzde 27 farklı ortak tarafından geliştiriliyor. Facebook şirketinin kripto para birimi Libra projesindeki ortakları arasında Uber, Spotify, Andreessen Horowitz gibi dev şirketler de bulunuyor.

Yorum Yap