1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

FCA Kripto Para Yatırımcılarına Yüksek Risk Uyarısı Yaptı

İngiltere merkezli finansal regülatör FCA, tüm kripto para yatırımcılarına önemli uyarılarda bulundu. Özellikle son dönemde kripto para yatırımcılarının sayısında olan artış sebebiyle açıklama yapma gereği duyan FCA, açıklamasında “Tüm kullanıcılar parasını kaybetmeye hazır olmalıdır.” uyarısını yaptı. İngiliz finansal regülatörü, Bitcoin ve diğer kripto para yatırımını oldukça riskli görüyor…

FCA Kripto Para Yatırımcılarına Yüksek Risk Uyarısı Yaptı

İngiltere merkezli regülatör olarak tanınan Financial Conduct Authority (FCA), kripto para yatırımları hakkında yaptığı son açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti. İngiltere’deki finansal hizmetlerin regülasyonunda büyük rol oynayan FCA, kripto para piyasası hakkındaki endişelerini dile getirerek kullanıcıları uyardı.

Kripto para piyasasında son dönemde görülen boğa rallisi konusunda kullanıcılara potansiyel riskler bakımından uyarılarda bulunan FCA’nın açıklamaları büyük ses getirdi. Kripto para basınında yer alan son bilgilere göre FCA, kripto para yatırımı yapmak isteyenlere veya yapan kullanıcılara “Paranızın tamamını kaybetmeye hazır olun” dedi.

İngiliz Regülatörden Kripto Para Piyasası Eleştirisi

FCA, kripto para sektöründe görülebilecek risklere karşı öne sürdüğü iddialarıyla yatırımcıların dikkatini çekti. İngiltere merkezli finansal regülatöre göre, kripto para piyasasında görülen fiyat hareketleri (volatilite) piyasayı oldukça riskli bir hale getiriyor. Bunun yanı sıra yatırımcılara sunulan kripto paraların oldukça karmaşık yapıya sahip olması ve tüketiciyi korumaya dair hiçbir düzenlemenin bulunmaması bu piyasayı yüksek riskli yapıyor.

FCA resmi internet sitesi üzerinden konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada yatırımcıları yüksek risk konusunda uyarılara yer vererek şunları söyledi: “Kripto varlıklara ya da bu varlıklarla ilişkili olan diğer araçlara yapılan yatırımlar, kullanıcıların yüksek risk almalarına neden olmaktadır. Bu varlıklara yatırım yapacak kişiler paralarını tamamen kaybetmeyi göze almalılar.”

Financial Conduct Authority (FCA) Kurumu

İngiltere merkezli finansal hizmetler düzenleyicisi olarak rol alan FCA, ülkedeki finansal piyasaların işleyişini kontrol etmekle sorumlu bir kurumdur. Regülatör, 1 Nisan 2013 tarihinde kurulduktan sonra faaliyetlerine başladı. FCA, ülkede bulunan kullanıcıları ve piyasaları korumak adına çeşitli kararlar alır ve sağlıklı bir piyasa rekabet ortamının yaratılmasını hedefliyor. Finansal alanda yaklaşık 60 bin firmaya regülatör hizmetleri sunan kurum, bununla birlikte binlerce şirkete de danışmanlık vermesiyle tanınıyor.

Bitcoin Fiyatındaki Düşüşte Etkili Oldu Mu?

Financial Conduct Authority (FCA) tarafından yapılan bu açıklamanın, Bitcoin fiyatında görülen düşüşle ilgili olabileceği de belirtildi. Her ne kadar Bitcoin fiyatının 41 bin dolar seviyesinden 31 bin dolara kadar gerilemesinde doğrudan etkili olmasa da bazı uzmanlara göre fiyat düşüşünde tetikleyicilerden biri oldu. Uzmanlar Bitcoin fiyatındaki düşüşte, balinaların kar satışları yapması ve ABD dolar endeksinin yükselmesinin etkili olduğunu belirtiyor.

Bitcoin fiyatı yazım tarihi itibarıyla 31 bin 500 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Bitcoin fiyatında son 24 saat içinde %20’nin üzerinde değer kaybı yaşandı. Büyük kripto para borsalarında BTC fiyatı gün içinde 30 bin 800 dolar seviyesine kadar geriledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir