1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Fed Dijital Para Çalışmalarına Devam Ediyor

Fed Başkanı Jerome Powell katıldığı forumda dijital dolar çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. ABD merkez Bankası başkanı dijital dolar çıkarma konusundaki araştırmaların devam ettiğini ancak henüz net bir karara varılmadığını açıkladı. Birçok uluslararası kuruluşla da işbirliği içinde olduklarını açıklayan Powell dünya ekonomisinin gidişatını da değerlendirdi.

Fed Dijital Para Çalışmalarına Devam Ediyor

Avrupa Merkez Bankası 12 kasımda dünya ekonomisi değerlendirmelerinin yapıldığı bir forum düzenledi. Foruma katılan isimlerden Fed Başkanı Jerome Powell’ın dijital dolar hakkındaki açıklamaları gündem yarattı.

12 kasımda Avrupa Merkez Bankası tarafından düzenlenen foruma Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powelll katıldı. Düzenlenen forumda küresel bir kriz haline gelen Covid-19 salgınının etkilerinden, dünya ekonomisinin salgından nasıl etkilendiğinden ve bu süreçte yapılan uluslararası işbirliğinden bahsedildi. Çeşitli konular hakkında açıklamaların yapıldığı foruma dijital dolar hakkındaki konuşmasın ile Fed Başkanı Jerome Powell damgasını vurdu. Powell konuşmasında dünyada dijital para konusunda yapılan yenilikleri değerlendirdi ve ABD Merkez Bankası’nın dijital dolar ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Jerome Powell Dijital Dolar Konusunda Açıklama Yaptı

Jerome Powell katıldığı forumda ABD Merkez Bankası’nın dijital dolar ile ilgili araştırma ve incelemelerine devam ettiğini açıkladı. ABD’de de birçok ülkeye göre daha fazla dijital para kullanımı olduğunu belirten Powell, Fed’in dijital dolar ile ilgili ayrıntılı bir çalışma sürdürdüğünü belirtti.

Dijital doların hem avantajlarını hem de dezavantajlarını derinlemesine incelediklerini söyleyen Powell, bu konunun aceleye getirilmemesi gerektiğini belirtti. Powell dijital doların Amerika ekonomisi üzerinde nasıl etkiler yaratacağının ve ödeme alt yapısını nasıl değiştireceği konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirtti. Jerome Powell dijital dolar konusunda atılacak birçok adım bulunduğunu ancak acele edilmemesi gerektiğinin önemini vurguladı.

Fed Kendi Dijital Parasını Çıkaracak Mı?

Jerome Powell’ın katıldığı forumda ABD Merkez Bankası’nın kendi dijital parasını çıkarma konusunda net bir kararı olmadığını belirtmesi dikkat çeken açıklamalardan biri oldu. Fed’in dijital dolar çıkarma konusunda temkinli davrandığını belirten Powell, diğer ülkelerin merkez bankalarının çıkardığı dijital para birimlerinin incelendiğini açıkladı. Hem özel şirketlerin hem de merkez bankalarının dijital para çalışmalarını değerlendirdiklerini söyleyen Powell konu ile ilgili net karara henüz varmadıklarını bildirdi.

Dijital Dolar İçin Uluslararası İşbirliği

Jerome Powell yaptığı konuşmada çalışmaların işbirliği içinde sürdürüldüğünü de açıkladı. Dijital dolar konusunda birçok uluslararası kuruluşla dayanışma içinde olduklarını belirten Powell işbirliğinin uzun süre daha devam edeceğinin de altını çizdi.

Dijital para konusunda İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Ödemeler Bankası ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Fed Başkanı Powell, dijital dolar projesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. Powell asıl amaçlarının gerçekten nitelikli bir dijital para çıkarmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum Yap