1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Fed Nedir

FED “Federal Reserve System” kısaltmasıdır. FED’in görevleri arasında para politikası yönetmek ve istikrarı sağlamak vardır. FED’in faiz kararı ile dolar yön bulmaktadır. FED'in kararlarının dolara etkisi ve bilinmeyenler...

Fed Nedir

Fed “Federal Reserve System” kısaltması olarak kullanılır ve Amerikan Merkez Bankası’na verilen isim olarak kullanılır. 23 Aralık 1913 yılında kurulan Fed, toplamda 12 bölgesel Fed ile oluşturulmuştur. ABD Doları yanında tüm dünya ekonomisinde belirleyici güce sahip olan politikaları nedeniyle Türkiye’de de başta dolar kuru olmak üzere farklı etkileri sebebi ile yakından takip edilir.

FED Görevleri Nelerdir, Ne İş Yapar?

FED’in görevleri basit ifade ile ABD para politikalarını yönetmek olarak düşünülebilir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile benzer politika araçlarına sahip olan Amerikan Merkez Bankası, şu görevleri üstlenmektedir:

  • Para politikalarını yönetmek
  • Finansal sistemin istikrarlı işlemesini sağlamak
  • Finansal kuruluşları denetlemek ve düzenlemek
  • Fiyat politikası hedeflerini yakalamak
  • Ödeme ve takas işlemlerinin güvenli ve etkin olarak yürütülmesini sağlamak

FED Başkanı Kimdir?

FED başkanı ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevlendirilen Jerome Powell’dır. Powell öncesi Amerikan Merkez Bankası Başkanlık koltuğunda Janet Yellen oturmuştu. Powell, 4 yıllık görev süresi boyunca başkanlık koltuğunda oturacak ve istifa etmemesi halinde 31 Ocak 2022 tarihine kadar FED Başkanlığı görevini yerine getirecek.

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

FED faiz artırımının dolara etkisi yükseliş yönünde gerçekleşir. Faiz artırımı kararı ile dolara olan talebi artıran Fed, aldığı karar ile yatırımcıların ülkeye dönmesini hedefler. Güvenli liman statüsünde bulunan ABD tahvil faizlerinin artması sebebi ile yatırımcılar, farklı ülkelerden çıkış gerçekleştirerek ABD Tahvillerine döner ve artan dolar talebi sebebi dolar, tüm ülke para birimlerine karşı değer kazanır.

FED Faiz Artırırsa Altın Ne Olur?

Fed faiz artırımının altına etkisi kimi zaman sınırlı olurken, kimi zaman faiz kararlar altını etkilemez. Ons altın daha çok konjonktür değişimlerinden etkilenir. Güvenli liman statüsünde olan altın, ons bazında ciddi değişim yaşamazken gram altın cephesinde tahmin edilenden fazla değişim gerçekleşebilir.

Gram altın, ons altın ve dolar kuru ile fiyatlanır. Ons altın fiyatı her ne kadar sabit kalsa da dolar kurunda yaşanacak artış, gram altını yükseltir. FED faiz artırımı kararının dolar kuruna etkisi düşünüldüğünde, faiz artırımı sonrası yurtiçi altın fiyatlarının artmasını beklemek yanlış olmayacaktır.

FED Faiz Artırırsa Borsa Ne Olur?

Fed faiz artırımının borsaya etkisi genel itibari ile negatif gerçekleşir diyebiliriz. Faiz artırımı kararı ile artan ABD faiz getirileri, gelişmekte olan ülkelerden doların ana vatanına dönmesine yol açar. Dolar satın alarak ABD faizlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, gelişmekte olan ülke varlıklarını satma yoluna gidebilirler. Bu süreçte gelişmekte olan ülke borsası olan Borsa İstanbul, faiz artırımı kararından negatif etkilenir. Fed faiz artırımı kısa vadede borsaya düşüş yönünde etki ederken, orta ve uzun vadede borsa Türk ekonomisi ve şirketlerin performanslarına göre fiyatlamasını dengeler.

Yorum Yap