1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Fidelity’nin BTC Fonları Rekor Seviyede!

Amerikan çok uluslu finansal hizmet şirketi Fidelity’nin geçen yıl Ağustos ayında başlattığı Wise Origin Bitcoin Endeksi Fonu, başlangıç tarihinden bu yana 102 milyon dolar topladı. Bildirisi ise SEC’e yapıldı.

Fidelity’nin BTC Fonları Rekor Seviyede!

Fidelity’nin geride kalan yıl Ağustos’ta başlattığı Wise Origin Bitcoin Endeksi Fonu, 102 milyon dolar topladı. Fon’un bildirimi ise Fidelity tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapıldı. SEC’deki kayıtlar incelendiğinde Wise Origin Bitcoin Endeksi Fonu’nun en büyüklerden biri olduğu görüldü.

Fonlar Pasif Yönetiliyor!

Fidelity şirkerinin baş strateji uzmanı Peter Jubber tarafından yönetilen Wise Origin Bitcoin Endeksi Fonu, Fidelity’nin alt şirketlerinden olan Fidelity Dijital Fonlar aracılığı ile profesyonel yatırımcılar için satılıyor. Bu fon pasif olarak yönetilebiliyor.

Şirket tarafından SEC’e bildirimi yapılan fon kayıtları esas alındığında, 83 yatırımcının en azının 50 bin dolar olacak şekilde toplamda 102 milyon 350 bin 437 dolar olan yatırımı havuzda tutukları görülüyor. Bu havuza aktarım rakamı, türünün en büyüğü olan bir modeli sundu.

100 Milyonu Aşan Başka Fon Var mı?

100 milyon dolar barajını aşmayı başaran Bitcoin fonlarından, Fideliyt dışında, PantEra, Galaxy müşterilerine hizmet sunan NYD bulunuyor. Dev yatırım bankalarından Morgan Satnley’nin ve NYDI’nin ortaklaşa sundukları bağımsız BTC fonu, Nisan ayında belirtildiğine göre, ilk iki hafta içinde 29.4 milyon dolarlık yatırım aldı.

Bilindiği bir bu tip fonlar, sadece akredite yatırımcılarına açık bulunuyor. Diğer yandan, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Endeksi Fonu için ETF başlatılmak istendiği gündeme yansımıştı. SEC ise bunu artık resmi bir incelemeye aldı. Fonlara ilişkin gelişmeler ise en çok kurumsal yatırımcıları ilgilendiriyor.

BTC Fiyatlarında Durum Nasıl?

Fonlarla ilişki olan BTC kripto para biriminde son durum ise değer kaybı yönünde devam ediyor. 2021 yılı Mayıs ayı ortasında sert düşüşü kayda alan BTC, tüm piyasa genelinde fiyat gerilemelerini tetikledi. Ardından kısa vadeli bir düzeltme yapsa da 27 Mayıs tarihinde tekrar değer kaybı içinde görülüyor. 27 Mayıs 2021’de saatler 14:59’u gösterirken BTC, 39.816 dolarlık fiyatı tabloya aldı. %0.26’lık değer kaybı içinde olan BTC, hala 40 bin dolarlık kritik fiyatın altında seyrediyor.

ETH Fiyatı Ne Durumda?

Bitcoin geçmişteki 60 bin dolar düzeyine ulaşan fiyat artışları ile fonlara değer katmayı başardı. Ancak ardından fiyat gerilemesi ile 30 bin dolar düzeyine kadar gerilemişti. Aynı anda ETH tarafında da değer kayıpları oluşmuştu. 27 Mayıs 2021’de ETH fiyatı ise 2.845 dolarlık seviyesi ise %0.52 değer kazanımı içinde.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir