1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi
  3. Fiyatı Rekora Doymayan Ethereum’dan Yeni Açıklama: Ethereum 2.0 Ertelendi!

Fiyatı Rekora Doymayan Ethereum’dan Yeni Açıklama: Ethereum 2.0 Ertelendi!

Ethereum 2.0’ın 2020 bitmeden 1 Aralık itibari ile başlatabileceği söylentileri ile yeni rekorlara koşan ETH kanadından yeni açıklama geldi! Açıklamaya göre Ethererum 2.0 başlangıç tarihi için dün akşam saatlerinde belirtilen 1 Aralık 2020 tarihi ertelendi. ETH 2.0 için yeni başlangıç tarihi 3 Ocak 2021 olarak duyuruldu! Açıklama ardından ETH/USD ikilisinin fiyatı 400 dolar altın geriledi.

ethereumdan-yeni-aciklama-ethereum-2.0-ertelendi

Ethereum 2.0 başlangıcı için geri sayım başlamışken, yeni bir açıklama ile erteleme geldi! Yapılan açıklamaya göre Ethereum 2.0 dün akşam saatlerinde açıklandığı gibi 1 Aralık 2020 tarihinde değil, 3 Ocak 2021 tarihinde başlayacak. Açıklama sonrası ETH 400 dolar altına gerilerken, son 24 saatteki yükselişini korumayı başardı!

1 Eylül Zirvesinden Başlayan Geri Çekilme Sonrası Toparlanmaya Geçti!

20 Temmuz 2020 tarihinde 237 dolar seviyelerinden başlayan Ethereum yükselişi, hatırlanacağı üzere 1 Eylül 2020 tarihinde 476,19 dolar seviyesine yükselerek zirve yapmış ve zirve ardından geri çekilme başlamıştı. 321,26 dolara kadar gerileyen ETH, Ethereum 2.0 başlangıç beklentileri ile yeniden yükselişe geçerek 414,31 dolara kadar yükselmişti. 25 Ekim tarihi ardından bugün yeniden 400 dolar üzerine yükselen ETH, Ethereum 2.0 ertelemesi ile yeniden 400 dolar altına geriledi. Haberin yazıldığı saatlerde güne %4,61 yükselişle devam eden Ethereum, 398,30 dolardan işlem görüyor.

Ethereum 2.0 Nedir?

Bir süredir heyecanla beklenen Ethereum 2.0 esasen Ethereum blok zincirinin yeni sürümü olarak kullanıma çıkacak. İlk sürümdeki ölçeklendirme sorununun aşılmasını hedefleyen yeni sürüm, ETH için saniye başına yapılabilen işlem sayısı ve maliyetleri konusunda önemli iyileştirmeleri hedefliyor.

Hatırlanacağı üzere Ethereum 1.0 olarak tabir edeceğimiz mevcut sürümde saniyede ortalama 15 işlem yapılabiliyor. Yetersiz kapasite aynı zamanda işlem ücretlerinin de artmasına yol açıyor. Geride bıraktığımız Ağustos ayında ise ortalama ücretler 12 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu kırdı. Ethereum geliştirilmesi önünde büyük engel olan işlem süresi ve maliyeti problemlerinin ise Ethereum 2.0 ile aşılması hedefleniyor.

Ethereum 2.0 ile Hangi Yenilikler Gelecek?

Ethereum’un ilk sürümünden farklı olarak Ethereum 2.0 fikir birliği mekanizmasını değiştirecek. Kullanılan Proof-of-Work (PoW) algoritması yeine Proof-of-Stake (PoS) algoritması kullanılacak. Böylece yeni blok üretimi ve blok doğrulama süreçleri madencilik ile değil ETH’ler ile sağlanacak. Teşvik mekanizması ise kilitli ETH’ler karşılığı verilerek çevre dostu ve düşük enerji tüketimli bir sistem çalışması elde edilecek.

Ethereum 2.0 ile Faz 1 kapasitesinin saniye 100 bin işleme çıkarak saniyede 65 bin işlem yapan Visa’yı geride bırakması bekleniyor. Ethereum özelinde yeni sürümle meydana gelecek iyileştirmeler ise ETH bazlı geliştirilen kripto para birimi projelerine de yansıyacak. Kapasite artışının sadece ETH özelinde değil, önemli kripto paraları da ilgilendirmesi sebebi ile Ethereum 2.0 başlangıcı piyasa tarafından yakından takip ediliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap