1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Foxconn Saldırıya Uğradı Bitcoin Talep Ediliyor

Foxconn Saldırıya Uğradı Bitcoin Talep Ediliyor

Bitcoin’in (BTC) değeri arttıkça, piyasalardaki siber saldırılarda Bitcoin talep etme modası da artmaya başladı. Lider kripto para birimi, geçtiğimiz günlerde birçok borsada tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak 19 bin 800 dolar seviyesine ulaşmıştı. Bitcoin her ne kadar kısa vadede değer kayıpları yaşasa da şu sıralar 18 bin doların üzerinde işlem görüyor ve bu durum hackerların iştahını kabartmış gibi görünüyor. Bir siber saldırı haberi de Apple ortağı Foxconn’dan geldi ve saldırganlar Bitcoin talep ediyor. İşte haberin detayları…

featured

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) adeta suçluların iştahını kabartıyor. Bilişim suçlarında kendilerini epey geliştirmiş olan bu saldırganlar, bu yeteneklerini illegal yollardan kazanca çevirmekte kararlı görünüyor! Dolandırıcılık haberleri her ne kadar kripto para piyasalarında gerçekleşmiyor olsa da bu haberler artık bir şekilde dijital varlıklara dokunmaya başladı. Zira lider kripto para birimi yükseldikçe popülerliği de artış gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de bir benzer dolandırıcılık haberi ortaya çıkmıştı. Erzurum’da iki şahıs, insanlardan “inşaat malzemesi” yatırımı adı altında para toplayarak bu paraların Bitcoin hesabına yatırılmasını sağlayarak 40 kişiyi mağdur etmişti. Öte yandan geçtiğimiz günlerde, iki yıllık bir zamana dayanan bir operasyonla PlusToken adlı bir yatırım şirketinin, kullanıcılarını dolandırdığı ve bu paralarla dijital varlıklara yatırım yaptığı ortaya çıkmıştı. Yakın zamanda ise yine siber saldırganlar İsrail merkezli bir sigorta şirketinin bilgilerini ele geçirerek, kademeli artan Bitcoin fidyesi talep etmişti. Son olarak gelen habere göre bu kez de Apple ile ortaklığı bulunan Foxconn siber saldırıya uğradı ve saldırganlar yine Bitcoin talep ediyor. Saldırganların talep ettiği BTC’nin değeri 34 milyon dolar değerinde.

Saldırı Şükran Günü’nde Yapılmış

Kripto para piyasalarıyla ilintili dolandırıcılık haberleri arka arkaya gelmeye devam ediyor. Bitcoin’in artan değeri karşısında iştahı kabaran bir hacker grubu bu kez de hedefine Apple’ın ortaı Foconn’u aldı. Yapılan açıklamaya göre Folconn şirketi Şükran Günü’nde saldırıya uğradı ve bu saldırı bir fidye yazılım programı ile gerçekleştirildi. Folconn, şirketin bazı önemli bilgilerinin de sızdırıldığını belirtti ancak bu sızdırılan bilgiler arasında çalışan bilgilerinin ya da finansal belgelerin bulunmadığı aktarıldı. Saldırıya uğrayan Folconn, 34 milyon dolar değerinde BTC ödemek zorunda kalabilir.

Şirketin Meksika Merkezli Tesisi Hedef Alınmış

Yaşanan saldırı sonrası Bleeping Computer, saldırının 29 Kasım gününde yapıldığını doğruladı. Öte yandan Bleeping Computer, bu saldırının şirketin Meksika’nın Ciudad Juarez şehrindeki tesisine yönelik olduğunu da aktardı. Meksika merkezli şirket tesisi, birçok elektronik ürünün montaj, bakım ve nakliyesini yapıyordu ve tesisin ABD’nin birçok bölgesine hizmet sağladığı da biliniyordu.

Hacker Grubunun İlk Saldırısı Değil

Yapılan bu siber saldırının faillerinin Doppel Paymer isimli bir hacker grubu iddia edildi ve Bleeping Computer bu iddiayı doğruladı. Ayrıca Bleeping Computer, bu hacker grubunun daha önce de birçok saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Doppel Paymer, daha önce Newcastle Üniverstesi, PEMEX, Banjiay Gorup SAS gibi şirket ve kurumlara da saldırı girişiminde bulunmuş.

Yorum Yap

Yorum Yap