1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

FOMO ve FUD Nedir?

FOMO ve FUD kavramları nedir, aralarında fark var mı? Fomo ve Fud örnekleri nelerdir? Merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

FOMO ve FUD Nedir?

Fomo, Fud tanımı yapılırken, Fomo’nun kripto para yatırımı yaparken fırsatları, gündem maddelerini kaçırma korkusu olduğu, Fud’un yatırımda kararsızlığı üst düzeyde yaşama ve korkma olduğu belirtilir. Fomo ve fud yatırımcıların kaçınması gereken psikolojik hallerdir. Endişe, korku ve kararsızlık duygularını yükselten bu kavramlar yanlış bir yatırım pozisyonun alınmasına sebep olurlar. Analistler genel olarak bu iki duygunun kontrol edilmesi ardından deneyimli bir yatırmcı olunabileceğini ifade ederler.

FUD Nasıl Başlar?

FUD başlangıcı, kripto para piyasasında meydana gelen spekülasyonların başlangıcı ile aynı dönemdir. Diğer yandan kripto paralar hakkında endişe yaratıcı haberlerin gündeme yansıması halinde de yatırımcılarda FUD görülür. Kripto paralar hakkında yayılan asılsız kötü içerikli haberler, kripto paranın değerini aşağı çekmek için yapılan spekülatif yatırım kararları FUD’u tetikler. Fud kavramı İngilizce olarak, fear, uncertainty, doubt kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Korku, belirsizlik, şüphe yaratan tüm kripto para piyasası hareketleri, seri alımlar ile meydana gelen tutarsız fiyatlar FUD’u başlatır.

Fudster Nedir?

Fudster, FUD psikolojisini yatırımcılara yaşatan kişileri temsil eden isimdir. Fud nedir sorusunun yanında en sık şekilde sorulan soru ise fudster’ın ne olduğudur. Piyasaya spekülatif hareketleri yayan ve yatırımcıların kaygılarını yükselten kişiler Fudster olarak adlandırılırlar. Kripto para piyasasında bir kripto para biriminin fiyatını kendi istediği değere azaltarak çekmek için işlem yapanlara fudster denir. Bunlar direkt olarak piyasaya müdahale etmek istemediklerinde belirli söylentileri internet dünyasında, haberlerde ve sosyal medyada yaymaya başlarlar. Olumsuz haberler ile fiyatı düşürmeye çalışırlar.

Fud ve Fomo Arasındaki Fark Nedir?

Fud ve fomo arasında ayrım Fud’un spekülatif hareketlere bağlı oluşan bir kaygı olması, Fomo’un ise kripto para gündemini yakından takip edememe kaygısını da içermesidir. Fomo formasyonu gündemi kaçırma korkusu olduğundan günlük hayatta da insanların yaşadığı bir durumdur.

Fomo Örneği

Fomo örneği verilirken bir kripto para fiyatının yükselmesi halinde takibinin daha fazla yapılması durumu örnekler arasına sokulur. Bir yatırımcı LTC Coin yatırı yapmış ve bunun sabah saatlerin %10 değer kazandığını görmüşse tüm gün daha fazla fiyat kontrolü yapmak isteyebilir. Eğer meşgulse kafasında sürekli olarak en avantajlı fiyatı kaçırmaması gerektiği ve takibe başlaması gerektiği fikri bulunur. Bu örnek aynı zamanda Fomo nedir sorusuna da net bir yanıt verir.

Fud Örneği

Fud örneği verilirken XRP Coin’in SEC davası sürecinde çıkan haberlerin yatırımcılarda kaygıya sebep olması iyi bir seçenek olarak görülür. Ripple Labs hakkında dava süreci başladığından bir den fazla sansasyonel haber gündeme gelmiştir. Bir anda XRP fiyatları düşmeye başlamıştır. XRP Coin’in menkul kıymet sayılması gerektiğine yönelik haberler artmıştır. Tüm bunların sonunda yatırımcılar büyük bir kaygı içine girerek, yatırım yönünü almakta kararsız kalmışlardır. Fud nedir kripto para piyasasına ilişkin temel sorulardan biri haline gelmiştir çünkü, Fud için örnek bu denli popüler bir altcoin üzerinden dahi verilebilir.