1. Anasayfa
  2. Gümüş

Fonlar Rekora Koştu, Gümüş Yine De Değer Kaybetti

Gümüş fiyatlarında geçtiğimiz yılda yaşanan değer artışları, yeni yılın üçüncü işlem haftasında gümüşe dayalı yatırım fonlarına da yansıdı ancak buna rağmen gümüş fiyatları gün içinde sert bir düşüş yaşadı ve %3 oranında değer kaybetti. Altına alternatif olarak yatırımcıların büyük ilgisini kazanmayı başaran beyaz maden için, şimdi yatırımcılar endişeli.

Fonlar Rekora Koştu, Gümüş Yine De Değer Kaybetti

Geride bıraktığımız yılda gümüş, 18 emtia varlık arasından %48 değer artışı ile en fazla değer kazanan yatırım varlığı olarak yeni yıla girilirken tüm dikkatleri çekmeyi başardı. Gümüşün artan değeri beraberinde yatırımcıların da ilgisini getirdi. Birçok analist ve uzman, geçtiğimiz yıl gümüşte yaşanan değer artışlarının 2021 yılında da yaşanacağını ve hatta 2021 yılında bu değer artışlarının daha güçlü olacağını ifade etmişti. Yeni yılın geride kalan ilk 3 haftasında, gümüş beklenen yükselişi henüz göstermedi ve dalgalı fiyat grafikleri çizdi. Geçtiğimiz hafta hafif yükseliş eğiliminde bulunan gümüş, haftanın son işlem gününde sert değer kaybı yaşayarak hafta arasına giriş yaptı. Gümüşün geçtiğimiz yıl kazandığı değerler, yeni yılın üçüncü işlem haftasında gümüşe dayalı yatırım fonlarına da yansıdı. Gümüş yatırım fonları rekor seviyelerde bir artış oranı yakaladı ancak buna rağmen gümüş, küresel piyasalarda gün içinde %3 oranında sert bir düşüş kaydetti. Gümüş fiyatlarındaki bu sert düşüş ile birlikte, yönünü beyaz madene çeviren yatırımcılar endişelenmeye başladı. Yatırımcılar uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendiriyor.

Gümüşe Dayalı Yatırım Fonları Rekora Ulaştı

2020 yılında küresel piyasalarda %48 oranında değer kazanarak emtia varlıklar arasında yılı şampiyon tamamlayan gümüş, yılın üçüncü işlem haftasına gelindiğinde yatırımcıların büyük talebi ile karşılaştı. Bununla birlikte gümüşe dayalı borsa yatırım fonlarındaki girişler, değer kaybı yaşayan dolar beklentileri ile birlikte son 17 ayın zirve noktasına doğru yükseldi. Fakat haftanın son işlem gününde %3 oranında değer kaybeden ons gümüş, 25,19 dolar seviyesine kadar geriledi. Gümüşe dayalı yatırım fonlarına ilişkin, iShares Silver Trust tarafından bir rapor yayınlandı. Rapora göre söz konusu fonlar Çarşamba günü 22,5 milyon onsa yükseldi ve en büyük fonun değeri de 505,3 milyon dolar olarak kaydedildi.

Gümüş Düşüşünün Nedenleri Neler?

Geçtiğimiz yıl şiddetini hissettiren Covid-19 salgını ile birlikte dip noktasına ulaşan ons gümüş, Mart ayında 11 dolar civarında fiyatlanmıştı. Fakat yatırımcıların güvenli liman tercihlerinde altından çıkış yaparak gümüşe yönelmesi ile birlikte gümüşte de %110 oranında bir değer artışı yaşanmıştı ve gümüş fiyatı 11 dolardan, 25 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Analistler, gümüş fiyatlarında son yaşanan gerilemede, yatırımcıların risk iştahından kaçmasının ve nakde yönelmelerin etkili olduğunu düşünüyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.854,05 dolar – satış 1.854,56 dolar
  • Ons gümüş alış 25,45 dolar – satış 25,48 dolar
  • Gram gümüş alış 6,06 TL – satış 6,07 TL
  • Paladyum alış 2.356,63 dolar – satış 2.370,51 dolar
  • Platin alış 1.101,50 dolar – satış 1.106,85 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir