1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

FTX CEO’sundan Kritik Açıklamalar! Kriptoları Değerlendirdi

Bu sene kripto paraları destekleyen finans uygulamalarının sayısındaki artış ile birlikte, kripto para kullananların sayısında da artış oldu. Ülkelerin bazıları salgın döneminde vatandaşlarına nakit destekleri sağlarken, Biticoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatları ise uçuşa geçmişti.

FTX CEO’sundan Kritik Açıklamalar! Kriptoları Değerlendirdi

2021’de salgın döneminde kripto para fiyatları artışa giderken, bazı ülkeler ise vatandaşlarına destek amaçlı nakit sunuyorlardı. Aynı zamanda kripto para ile işlemleri destekleyen bir çok finansal şirket ortaya çıktı. Bitcoin fiyatı, Tesla, Gamestop, AMC hisselerinin fiyat artışları ile aynı anda değer kazanımı içinde yer almıştı. Yatırımcılar Bitcoin’i benimsedikçe teknolojik ürünlere de daha fazla yöneldiler ve Facebook hisseleri bile bu değer kazanımından nasibini aldı.

Gamestop Hisseleri ve Dogecoin Alımı Bağlantısı

2021’de piyasayı sakinleştirmek amacı ile bazı hisse senetlerin satışlarına kısıtlama getirildiğinde ise yatırımcıların meme kripto paralara olan ilgilerinin yükseldiği ve Dogecoin gibi varlıkların değerlendiği görüldü. FTX CEO’su Sam Bankman, tüm sene boyunca yaşanan bu olaylara bağlı olarak ana akım finans araçları ile kripto paralar arasında bir yakınsamanın kısa zaman sonra meydana gelebileceğini açıkladı.

Bu konu hakkında düşüncelerini sunan ünlü isim,“Hem kripto paralara hem de geleneksel hisse senetlerine yatırım yapmakla aynı anda ilgilenen pek çok bitey bulunuyor. Kripto para ve aynı anda hisse senedi alım satım platformu olarak hizmet veren Robinhood gibi birkaç satış alnının Gamestop hisselerinin alım satımına sınırlama getirmesi, Dogecoin’in çok büyük ilgi görmesine yol açtı.“ dedi.

FTX CEO’su Sam Bankman, Dogecoin hakkında yorumlarda bulundu. Açıklamasında,“Gamestop hisselerinin alım satım kısıtlaması ardından, yüz milyonlarca Dogecoin akışı oldu. Bu yüzden Dgecoin yatırımı seçen insanların Gamestop’a yatırım yapan insanlar ile aynı kişiler oldukları hakkında güçlü bir kanıt bulunuyor.“ dedi.

Geride bıraktığımız süreçte bir hedge fonunda Gamestop hisselerinin fiyatının düşmesine yönelik short pozisyonun alınmasının hemen arkasından, internette organize olan bir gurubun, hisse fiyatlarının fırlamasına sebep oldukları görülmüştü. Bu gelişme ardından alım-satım platformlarından Robinhood ise Gamestop hisselerinin alım-satımına kısıtlama getirmişti. Bankman Fired ise bu durumu değerlendirirken,“Gamestop hisselerini satın alan insanlar ile Dogecoin satın alan insanlar aynı kişiler. Ve bana göre, Tesla ve Facebbok hisselerini satın alanlar ile Bitcoin ve Ethereum satın alanlar insanlarda aynı kişiler. Hisse senedi ve kripto paralar arasında bir yakınsama oluşuyor.“ dedi.

Robinhood Platformu Kripto Paralarla Kazanıyor!

Robinhood hisse senedi alım satım ve finans platformu olarak adından söz ettiriyor. PayPal benzeri büyük ödeme firmaları ise daha birkaç ay önce BTC ve diğer güçlü kripto paralar üzerinden ödemeleri desteklemeye başladı. İleri bir tarihe yönelik halka arzdan söz eden bir Robinhood belgesinde, yılın ilk üç ayında kazanılan değerlerin %17’sinin kripto paralar üzerinden geldiğini açıkladı. Kripto paralardan gelen gelirlerin %34’lük bölümünü ise Dogecoin’in oluşturduğu belirtildi.

Bu konu ile ilgili açıklama yapan FTX CEO’su,“Kripto para dünyasının ana akım finansa yaklaşması ve ana akım finansında kripto paralara yaklaşması ile birlikte, iki ekosistem arasında gelişen bir yakınsamayı görüyoruz. İnsanlar süre ilerledikçe hem kripto paraya hem de hisse senetlerine aynı anda yatırım yapma kararı yolunda ilerliyorlar.“ ifadelerini kullandı.

Bitcoin Fiyatı Düşüşte mi?

Kripto para piyasasına yönelik yatırım hacminin gelişmesi açısından da son derece önemli olan bu yakınsama hakkında yorumlar gündemde yer alırken, Bitcoin fiyatlarında ise değer kazanımı hakim oldu. Son bir hafta içinde yine fiyat oynaklığını önde tutan ve düşüş-yükseliş etkilerini bir gün içinde birden fazla kez yaşayan Bitcoin yatırımcıların yakın takibinde yer alıyor. Bugün saatler 09:52’yi gösterirken Bitcoin 34.702 dolar seviyesinden işlem gördü ve %1.09 oranında değer kazanımını tabloya aldı.

Bitcoin son 24 saatlik süre bazında en düşük 33.213 dolar seviyesinden, en yüksek ise 34.843 dolar seviyesinden işlem gördü. Bitcoin’in son 7 günlük grafiklerine bakıldığında 36.542 dolarlık fiyat ile 35.500 dolarlık kritik direnç üzerine çıkış yapmayı başardığı ancak ardından değer kaybını tekrar yaşadığı görülüyor. Bu süre bazında kayda geçen en düşük fiyat ise 32.770 dolar oldu.

Dogecoin Fiyatı Düşüşte mi?

Hisse senetleri satışları ile en büyük yakınsamayı yaşayan Dogecoin ise bugün değer kaybı içinde yer alıyor. Bitcoin gibi bu hafta fiyat oynaklığını öne alan Dogecoin, Babydoge’nin %100 üzerindeki değer oranının gölgesinde kaldı. 6 Temmuzda saatler 09:56’yı gösterirken Dogecoin 0.2382 dolar düzeyinden işlem gördü ve %1.55 oranında değer kaybını tabloya aldı. Dogecoin son 24 saat içinde 0.24 dolarlık düzeydeyken en yüksek fiyattan işleme girdi. Aynı süre içinde tabloya aldığı en düşük işlem fiyatı 0.2278 dolar oldu.

Ethereum Fiyatı Yükseldi mi?

Hisse senedi alımları ile yakınsaması olduğu bilinen bir başka kripto para Ethereum ise bugün değer kazanımı içinde yer alıyor. 2021’de bir çok güncelleme girişimi ile adı gündeme gelen ve sürekli Hoskinson, Vilatik Buterin atışmalarına konu olan ETH bugün %1.32 değer kazanımını saatler 10:00’ı gösterirken yaptı.

ETH değer kazanımı ise 2.319 dolar seviyesine çıkış yaptı. Ethereum son 24 saatlik süre içinde en yüksek 2.330 dolar seviyesinden ve en düşük 2.163 dolar seviyesinden işlem gördü. Ethereum’un son 7 günlük grafiği üzerinden bir inleme yapıldığında tepe fiyatın 2.384 dolar ve dip fiyatın ise 2.021 dolar olduğu görülüyor.

Yorum Yap