1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Full Node

Blockchain teknolojisi hakkında araştırma yapan hemen hemen herkes “Node” terimi ile karşılaşmıştır. Türkçeye düğüm olarak çevrilen Node, blok zincir ağında full node ve light node olarak ikiye ayrılmaktadır. Detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Full Node

Blokchain full node kavramı, internet üzerinden blok zincir araştırmaları yapan kişilerin hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri bir konudur. Node ismi verilen yapılar, blok zincir ağının bütünlüğünü korumak için oldukça önemli görevler üstlenmektedir. En basit tabiri ile ifade edecek olursak node yani düğüm, sadece tek bir bilgisayarda ya da ağa bağlanan başka bir donanım aygıtında bulunan blok zincirin bir kopyasıdır. Full node kavramı da bu düğümlerin bir çeşidi olarak blok zincir protokolünde karşımıza çıkmaktadır.

Blockchain Node (Düğüm) Nedir?

Blok zincir node (düğüm) kavramı, insanların blok zincir ağı üzerinde gerçekleştirilen kripto para işlemlerini takip etmek amacıyla kullandıkları defterlerin bir nevi kopyalarına işaret etmektedir. Blok zincir ağında yeni bir düğüm oluşturmak isteyen herkes, bu işlemi bilgisayar veya internete bağlanan diğer aygıtlarla kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir özel kripto para birimi için blok zincirin bütün işlem geçmişinin kopyası da bu düğümler sayesinde elde edilebilmektedir.

Ancak blok zincir tabanındaki düğümleri aktif hale getirebilmek için donanım açısından çok fazla alana ve belleğe ihtiyaç duyulduğu unutulmamalıdır. Çünkü blok yığınları çok fazla miktarda veri içerebilir. Bu durumlarda düğüm oluşturmak isteyen kullanıcılar, bu verilerle başa çıkabilmek için yüksek performanslı cihazlara sahip olmalıdır.

Düğümlerin Kullanım Amacı Nedir?

Node’ların kullanım amacı, belirli bir kripto para biriminin blok zincirindeki bütünlüğü korumaktır. Sadece tek bir düğüm olsa bile ağ üzerindeki bütün blok zincirinin geçmişi bu sayede korunabilmektedir. Böylelikle düğümler sayesinde blok zinciri üzerinden alınıp satılan Bitcoin gibi kripto para birimleri de siber saldırılara karşı dirençli hale gelebilmektedir. Blok zincirlerinin işlem geçmişini korumak için, ağ üzerinde yalnızca bir düğüm bulunması yeterlidir. Buna rağmen şu anda piyasada bulunan kripto para birimlerinde on binlerce düğüm olduğu görülmektedir.

Full Node ve Light Node Nedir?

Full node ve light node kavramları, kripto para birimleri üzerindeki düğümlerin çeşitleridir. Full node, blok zincirde geliştirilen her bir işlemin tam listesini ve verilerin tamamını gösterir. Öte yandan light node ise verilerin sadece bir bölümünü listeler. Bu uygulamada verilerin sadece belirli zamana ait kısımları görülebilir.

Full Node ve Madencilik Farkları

Blok zincirde full node ile madencilik ayrımı da dikkat çekmektedir. Kullanıcılar full node’u çalıştırarak herhangi bir kripto paranın blok zincirini koruyup, defterlerin dağıtımına devam edilmesini desteklerler. Kripto para birimi meraklısı kişilerden oluşan full node kullanıcıları bunun için herhangi bir ödeme almazlar. Ancak kripto para madencileri ise buna benzer olan işleri tamamen kar sağlamak için yaparlar.

Yorum Yap