1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Fundstrat Stratejisti Bitcoin Düşüşünü Yorumladı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. 16 Aralık 2020 tarihinde gelen 20 bin dolar rekorunun ardından Bitcoin yeni yıla 30 bin dolar seviyesindeki yeni rekor fiyatı ile giriş yaptıktan sonra Ocak ayında 42 bin dolar, Şubat ayında 58 bin dolar, Mart ayında 61 bin dolar ve Nisan ayında 64 bin dolar seviyelerinde tüm zamanların rekorunu tazeleyerek içinde bulunduğu rallinin devam edeceği sinyallerini verdi. Ancak son günlerde gelen sert düşüşler, birçok kişinin bu durumun aksini düşünmesine neden oldu. Fundstrat stratejisi David Griger ise bu düşüşlerin geçici olduğunu düşünüyor.

Fundstrat Stratejisti Bitcoin Düşüşünü Yorumladı

Bitcoin (BTC) 2021 yılında rekorlarını tazelemeye devam ederken, Mart ayı için piyasalarda Bitcoin ve genel olarak kripto para birimleri adına düşüşlerin yaşanacağı öngörüsü bulunuyordu. Zira 2011 yılından itibaren tüm Mart aylarını Bitcoin değer kayıplarıyla kapatmıştı ve bu geleneğin devam edeceği düşüncesi vardı. Ancak Bitcoin Mart ayını değer artışları ile kapattı ve gelenek bozuldu. Bununla birlikte, Nisan aylarındaki yükseliş geleneğinin devam edip etmeyeceği düşüncesi gündeme gelirken, Bitcoin Nisan ayında da rekor kırarak bu alandaki umutları güçlendirdi. Ancak 18 Nisan tarihinde başlayan sert fiyat düzeltmeleri ve sonrasında Bitcoin’in 47 bin dolar bandına kadar gerilemesi, bu kez rallinin bitmiş olabileceği tartışmalarını gündeme getirdi. Bitcoin sert düzeltmeler sonrasında yeniden toparlanma işaretleri vermeye başladı ve Fundstrat dijital varlık stratejisti David Grider de Bitcoin’deki bu düşüşlerin geçici olduğunu düşünüyor.

Piyasalarda Panik Sonlanmış Değil

Lider Bitcoin 64 bin 895 dolar ile tüm zamanların rekorunu güncelledikten sonra sert düşüşe geçerek, 18-23 Nisan tarihleri arasında 47 bin dolar bandına kadar geriledi. Ancak daha sonra toparlanan Bitcoin, yazım sırasında 52 bin 500 dolar seviyesinde işlem görüyor. Buna rağmen, birkaç gün öncesinde 50 bin dolar barajının altının görülmüş olması, birçok yatırımcının paniğe kapılmasına yol açtı. Piyasalarda başlayan bu paniğin hala tam olarak geçmediği görülüyor.

Analiste Göre Fiyat Düzeltmesi Boğa Koşusu İçin Gerekli

Danışmanlık ve analiz hizmetleri veren Fundstrat şirketinin dijital varlık stratejisti David Grider ise oluşan bu panik havasının normal olduğunu ancak Bitcoin fiyatındaki yaklaşık %20’lik düzeltmenin sağlıklı bir düzeltme olduğunu ifade etti. Analiste göre piyasada bu gibi fiyat düzeltmelerinin görülmesi boğa koşusu için gerekli bir durum ve analist, 2017 yılındaki boğa koşusunda da benzer düzeltmelerin görüldüğünü hatırlattı.

Analist 2021 İçin BTC Fiyat Tahminini Açıkladı

Yahoo Finance ile röportaj gerçekleştiren Grider, Bitcoin fiyat hareketliliklerini yorumlamanın yanı sıra Bitcoin için 2021 yılı fiyat tahminini de açıkladı. Grider’e göre Bitcoin, 2021 yılı sonlanmadan 100 bin dolar seviyesine ulaşmayı başaracak. Grider, öte yandan Bitcoin’deki düşüşe rağmen piyasanın genel durumunun iyi seviyede olduğunu, Ethereum’un (ETH) bu düşüşlerde sadece %5’lik değer kaybı yaşamasının da bunun kanıtı olduğunu dile getirdi.

Yorum Yap