1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Garanti BBVA’dan Heyecanlandıran Kripto Para Reklamı

Kripto para piyasalarının Türkiye ayağı için heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda İspanya bankacılık devi BBVA’nın kripto varlık sektörüne adım atmasının ardından, bankanın Türkiye’de hisse ortağı olduğu Garanti Bankası’nın da benzer bir adım atıp atmayacağı merak edilmeye başlanmıştı. Zor bir ihtimal olarak değerlendirilen konu için, ilerleyen günlerde “Acaba?” dedirten bir gelişme yaşandı ve Garanti BBVA, kripto para reklamı yayınladı.

Garanti BBVA’dan Heyecanlandıran Kripto Para Reklamı

Kripto para piyasalarının artan popülaritesi ile birlikte Türkiye’de de kripto paralara ilişkin ilgi artış gösterdi. Geçtiğimiz haftalarda İspanya bankacılık devi BBVA, kripto para ile işlem yapılabilmesi adına piyasaya güçlü bir adım atmıştı. BBVA’nın bu adımından sonra, piyasalarda BBVA’nın Türkiye’de hisselerine ortak olduğu Garanti Bankası’nın da benzer bir adım atıp atmayacağı merak edilmişti. Fakat para birimlerine ilişkin değerlendirilen regülatör raporlarına göre, Türkiye’de böyle bir adımın atılmasının zor olduğu ancak imkansız olmadığı fikri gündeme gelmişti. Bu gelişmelerin ardından lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması ile birlikte, kripto para piyasalarının popülaritesi çok geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Garanti BBVA’nın yayınladığı kripto para reklamı ise büyüyen popülaritenin hangi boyutlara ulaştığını gösterdi.

Kripto Para Piyasası İçin İlginç “3 Yıllık” Yorum

Garanti BBVA’nın kripto paralara ilişkin reklam yayınlaması, kripto para sektörünün ve özellikle de Türkiye için çok olumlu bir gelişme olarak karşılandı. Banka henüz kripto para hizmeti vermiyor ya da bu hizmete ilişkin bir platform adımı da atmadı. Fakat bankanın sosyal medya adreslerinden böyle bir reklam yayınlaması, ilerleyen dönemler için bir heyecan yaratmaya yetti. 2019 yılında açıklanan verilere göre Garanti BBVA, Türkiye’nin en büyük 4. bankası konumunda bulunuyor. Garanti BBVA yayınladığı reklamda, kripto parayı “Tamamen dijital, şifrelenmiş bir sanala para” olarak tanımladı. Ayrıca reklamda “Yaklaşık üç yıldır sessiz ilerleyişini sürdüren kripto para piyasası, 2020’nin son günlerinde yeniden hareketlendi.” ifadelerine de yer verildi.

Bankanın Bitcoin Tanımı Dikkat Çekti

Garanti BBVA’nın kripto paralara ilişkin yayınladığı reklamda, 2017 yılında Bitcoin’in rekor kırması ile oluşan popülariteye dikkat çektiği düşünülüyor. Zira lider kripto para birimi Bitcoin, ilk olarak 2009 yılında piyasaya sürülmüştü. Reklamın içeriğinde ise kripto paralara ilişkin birçok sorunun cevaplandığı görülüyor. Zaten bankanın yayınladığı reklamın başlığında “Kripto para nedir, neden yükselir?” soruları yer alıyor. Ayrıca reklamın içeriğinde Bitcoin’in “kripto paraların doları” olarak tanımlanmış olması da dikkat çekiyor. Öte yandan Garanti BBVA’nın, reklam içeriğinde değindiği altcoin başlığında ise Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC) ve IOATA örneklerini kullandığı da göze çarpıyor.

Banka Bitcoin’deki Fiyat Artışının Nedenlerine Değindi

Banka yayınladığı kripto para reklamında, ayrıca Bitcoin’in bu sene yaşadığı üst düzey değer artışına ilişkin de bazı nedenleri sıraladı. Buna göre banka, Bitcoin’deki değer artışlarının ilk sebebinin, kurumsal şirketler tarafından benimsenmesi ve katılımın artması olduğunu belirtti. Ayrıca Garanti BBVA, bu sebeplere; PayPal’ın kripto para sektörüne katılması, Covid-19 salgının etkileri, Bitcoin’in sınırlı üretimi gibi etkileri de ekledi.

Yorum Yap