1. Anasayfa
  2. Analizler

Garanti Yatırım Koordinatörü BTC ve ETH’yi Değerlendirdi

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) 40 bin doların üzerine çıkarak rekorunu tazeledikten sonra sert bir fiyat düzletmesi yaşayarak 36 bin 700 dolar seviyesine kadar çekildi ve piyasalarda tüm dikkatlerini üzerinde toplamayı başardı. Bu geri çekilmenin ardından tekrar yükselişe geçen Bitcoin, bu kez de fiyatını 41 bin doların üzerine çıkararak yeni bir rekor kırmayı daha başardı. Bitcoin’deki hareketlilik devam ederken, Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, hem Bitcoin adına hem de Ethereum (ETH) adına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Garanti Yatırım Koordinatörü BTC ve ETH’yi Değerlendirdi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), haftanın son işlem gününde başlattığı hareketlilikle gündeme sık sık gelmeyi başardı. Dün sabah saatlerinde hedefine 40 bin doları alan Bitcoin, bugün bu hedefi geçmeyi başararak yeni bir rekor kırdı. Ardından fiyatta düzeltme yaşayan Bircoin, 36 bin 700 dolara kadar geriledi ve gün içinde yeniden bir ralli başlatarak fiyatını 41 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı. Bununla birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesi bir kez daha yeniden kaydedilmiş oldu. Yazım sırasında BTC/USD paritesi 41 bin 201 dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin’deki bu fiyat hareketliliğine benzer şekilde Ethereum (ETH) da son 3 yılın rekoruna ilerleyerek fiyatını 1.200 doların üzerine çıkardıktan sonra bir geri çekilme yaşadı ve ardından yeniden yükselişe geçti. Tüm bu fiyat hareketliliği yaşanırken, kripto para piyasalarında her iki kripto varlık için de olumlu anlamda fiyat tahminleri gelmeye başladı. Bu fiyat tahminlerinin ardından, Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, artan Bitcoin ilgisinin ışığında hem Bitcoin hem de Ethereum adına çeşitli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Cömert’in kripto para piyasalarında oluşan olumlu havanın aksine, nispeten daha olumsuz yaklaşımları dikkat çekti.

Cömert Kripto Varlıkların “Para” Olup Olmadığını Gündeme Getirdi

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Garanti Yatırım Koordinatörü Tufan Cömert, genel anlamda kripto varlıkları ve spesifik olarak Bitcoin ile Ethereum’u değerlendirdi. Tufan değerlendirmelerinde kripto varlıkların birer “para” olup olmadığı tartışmasını gündeme getirdi. Kripto varlıkların değerleri konusunda belirsizliklerin devam ettiğini iddia eden Cömert, Bitcoin adına yapılan “100 bin dolar olacak” yorumlarının bir temelinin olmadığını ve bu yorumların anlamsız olduğunu ifade etti.

Cömert: “Yemek Siparişini BTC ile Ödeyeni Duymadım”

Kripto para borsalarında yaşanan hareketlilikler sonrasında, yerli kripto para borsaları da günlük işlem hacmi olarak 1 milyar dolar seviyesini geçti. Bununla birlikte Cömert, kripto varlıkların birer para olmadığını fakat 3 temel görevleri olduğunu dile getirdi. Cömert kripto varlıkların 3 temel işlevinin; Değişim aracı olmak, hesap birimi veya değer ölçüsü olmak ve değer saklama aracı olmak olduğunu savundu. Bu sözlerinin ardından Cömert, “Yemek siparişini Bitcoin ile ödeyen birini duymadım. Bu bir değişim aracı değil” dedi.

Cömert: “Akıllı Fiyatlarda ‘1,19 ETH’ Görmedik”

Tufan Cömert açıklamalarına daha sonra Ethereum’a değinerek devam etti. Cömert, yemek siparişlerinin BTC ile ödenmediğini ve kripto varlıkların değişim aracı olmadıklarını öne sürdükten sonra, mal ya da hizmetlerin karşılığının Ethereum ile de belirlenmediğini ve akıllı fiyatlarda “1,19 ETH” olarak bir birim de görmediklerini dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir