1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Glassnode Uzun Vadeli Yatırımcıların BTC Satışını Açıkladı

Bitcoin fiyatı hızla yükselmeye devam ederken Glassnode şirketinden önemli bir açıklama geldi. Uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının kazanç elde etmek amacıyla ellerindeki BTC’leri satmaya başladıklarını açıklayan şirket, yatırımcıların kafasındaki soru işaretlerini de ortadan kaldırmış oldu. Glassnode tanıtımını yaptığı yeni bir ölçüm tekniğinde Bitcoin yatırımcıları arasındaki farkları öne çıkararak bu sonuca ulaştığını duyurdu.

Glassnode Uzun Vadeli Yatırımcıların BTC Satışını Açıkladı

Glassnode şirketi, kısa vadeli ve uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının ölçümünü yaptığı yeni bir metodolojinin duyurusunu yaptı. Şirket tarafından hazırlanan raporda kısa vadeli traderlar ve uzun vadeli pozisyon alan yatırımcılar, elde ettikleri kar-zarar durumlarına göre masaya yatırıldı. Analiz şirketinin yeni metodolojisi, her iki yatırımcı arasındaki ayrımın tam olarak bilinmesinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Gerçek HODler davranışını analiz edebilmek adına borsalarda tutulan Bitcoin arzının dikkate alınmadığı belirtildi. Uzun vadeli yatırımcılar (kısaltması LTH) cüzdanlarında 155 günün üzerinde Bitcoin bulunduran yatırımcılar olarak gruba ayrıldı. Kısa vadeli yatırımcılar (kısaltması STH) ise BTC satın aldıktan sonra 154 gün içinde diğer cüzdanlara BTC aktarımı yapan traderlar grubuna dahil edildi.

Yatırımcıların BTC Miktarları Kıyaslandı

Glassnode analiz şirketi, uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının ekim ayında 12.6 milyon BTC bulundurduğunu, mevcut durumda ise bu rakamın 12.3 milyona düştüğünü kaydetti. Bu araştırma aynı zamanda dolaşımdaki arzın %66’sına tekabül ediyor. Boğa rallilerinde bu arzın azalmaya meyilli olduğuna dikkat çeken analiz şirketi, bu durumun normal bir davranış olduğunu kaydederek kar elde edildiğinin açık bir göstergesi olarak yorumladı.

Bitcoin’lerin Aşağı Yönlü Hareketi Tespit Edildi

Kripto para dünyasının önde gelen analiz şirketlerinden biri olan Glassnode şirketi, geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı yeni metodolojisi ile ilgili dikkat çekici verileri paylaştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Yazımı sırasında uzun vadeli yatırımcıların arz oranın düşmeye başladığını, bunun da boğa piyasasının erken aşamalarını gösterdiğini görüyoruz. Aynı zamanda son fiyat artışına gösterilen bir tepki olarak HODLerdan akmakta olan Bitcoin’lerin aşağı yönlü hareket ettiği sonucuna ulaştık. Bu da boğa rallisinin erken aşamalarında olduğumuzun bir diğer işareti.” ifadeleri kullanıldı.

Kısa vadeli Bitcoin yatırımcılarının elinde bulundurdukları Bitcoin arzının BTC fiyatıyla doğru orantılı olduğunu kaydeden analiz şirketi, 3.7 milyon BTC’nin bu yatırımcılarda bulunduğunu açıkladı. Kısa vadeli traderlardaki bu seviye, mevcut durumda dolaşımdaki Bitcoin arzının %20’si ediyor.

Bitcoin Yatırımcılarının Kar-Zarar Oranı Hesaplandı

Glassnode şirketi LTH yani uzun vadeli yatırımcı arzının yaklaşık 12 milyonunun STH arzının ise 3.5 milyonunun kar durumunda olduğunu belirtti. Boğa piyasalarında fiyatlar ATH seviyesine geldiğinde LTH arzının büyük bir kısmının kar elde ettiğini kaydettiğini açıklayan analiz şirketi açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu yeni metodolojiyle birlikte uzun ve kısa vadeli yatırımcı eğilimlerinin boğa piyasasının başlangıcını güçlü bir şekilde desteklediği sonucuna vardık.”

Yorum Yap