1. Anasayfa
  2. Altın

Gram Altın 6 Ayın En Düşük Seviyesinde

Yeni yılın ilk ayında son işlem haftasına düşüş eğiliminde giren altın, hafta içinde değer kayıplarına devam etti. Pazartesi günü en yüksek 444 TL seviyesini gören gram altın, Salı gününde sert düşüş yaşadıktan sonra Çarşamba günü de yönünü aşağıya çevirdi ve böylece gram altın son 6 ayın en düşük değerine geriledi. Altındaki düşüşler devam ederken, altın yatırımcıları da endişeye kapıldı. Altın fiyatları için uzmanlar ne diyor?

Gram Altın 6 Ayın En Düşük Seviyesinde

Geçtiğimiz yılı %25 oranında değer kazancı ile tamamlayan altın, geçen yılın sonlarında oluşan beklentiye paralel olarak yeni yıla sert yükseliş ile giriş yaptıktan sonra yönünü aşağı çevirdi. Altındaki düşüşlerin ne kadar daha süreceği merak edilirken, altın aradan geçen yaklaşık bir aylık süre içinde düşüş eğilimini korudu ve kademeli olarak değer kayıplarını sürdürdü. Altının değer kaybetmesi ile birlikte yatırımcılar gözünü uzman yorum ve analizlerine çevirdi. Altındaki fiyat düşüşleri hem küresel piyasalarda yaşandı hem de yurtiçi piyasalarında yaşandı. Yurtiçi piyasalarında gram altın, Ocak ayının son işlem haftasına düşüş eğiliminde giriş yaptıktan sonra haftanın ilk gününde en yüksek 444 TL seviyesini gördükten sonra, günü 441 TL seviyesinde kapatmıştı. Birçok uzman ismin kritik destek noktası olarak belirlediği 440 TL seviyesi takip edilirken gram altın düşüşlerini sürdürdü ve yeni işlem gününde 435 TL’nin altına kadar geriledi. Şimdi yatırımcılar uzmanlardan gelecek olan yorum ve analizleri bekliyor.

Altın FOMC Toplantısına Odaklanmış Durumda

Altın fiyatları, ABD kanadındaki gelişmelere odaklanmış durumda. Fed açıklamaları ile yönünü belirleyecek olan altın, küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarında da düşüş eğilimini koruyor. Altında yaşanan geri çekilmeler ile birlikte gram altın 28 Temmuz tarihinden bu yana, yani son 6 aylık süredeki en dip noktasına ulaştı. Fed açıklamalarını bekleyen ons altın ise dar bir fiyat bandında hafif dalgalı ancak düşüş eğiliminde bulunuyor. Ons altın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına göre yön belirleyecek ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın varlık alım programında küçültmeye gitme konusunda dikkatli davranacağı düşünülüyor.

DailyFX Stratejisti Yang Yorumlarını Paylaştı

Altında düşüş eğilimi devam ederken, yatırımcılar da uzmanlardan gelen altın yorumlarını değerlendirmeye aldı. Bu kapsamda DailyFX Stratejisti Margaret Yang ons altına ilişkin yorumlarını dile getirdi. Yang, yatırımcıların Powell’dan mali teşvik paketi ve varlık alım azaltma konusunda güncelleme beklediklerini ifade etti. Öte yandan Fed’in daha muhafazakar davranış tutumuna geçeceğini düşündüğünü ifade eden Yang, bu politikanın izlenmesi halinde altındaki aşağı yönlü eğilimin sınırlanabileceğini belirtti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta ortasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.841,18 dolar – satış 1.841,52 dolar
  • Gram altın alış 438,24 TL – satış 438,34 TL
  • Çeyrek altın alış 712,00 TL – satış 724,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.840,00 TL – satış 2.881,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir