1. Ana Sayfa
  2. Altın

Gram Altın Bu Hafta Yatırımcısını Güldürdü

Geçtiğimiz haftalarda, uzun bir süredir değer kayıpları veren ons altın bu düşüşler devam ederken Şubat ayının dördüncü işlem haftasında da değer kaybetti. Ancak yurtiçi piyasalarda gram altın ise yatırımcısına bu hafta kazandırdı. Ons altın ile gram altının hareketliliklerinde birbirinden ayrışmasında, dolar/TL kurunun etkisi görüldü. ABD tahvillerindeki faizlerde beklenmeyen artış ons altında değer kaybına yol açarken, yükselen dolar/TL kuru gram altın fiyatını destekledi.

Gram Altın Bu Hafta Yatırımcısını Güldürdü

Küresel ekonomi piyasalarında, ons altın ve ons altına paralel olarak hareket eden yurtiçi piyasalarda gram altın, haftalardır düşüş eğilimindeydi. Geçtiğimiz yıl, yıl bazında kazandığı değerler ile yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başaran altın, son on yılın en kötü Ocak ayı performansını geride bıraktıktan sonra, Şubat ayı başlarında yatırımcısını hafif yükselişler ile heyecanlandırmış olsa da Şubat ayının kalan bölümünde de değer kaybederek yatırımcısını üzmüştü. Ancak Şubat ayının dördüncü işlem haftasının başında, gram altın ile küresel piyasalarda ons altın, ayrışık hareket etmeye başladı ve bu hareketlilik hafta boyunca hissedildi. ABD tahvillerindeki faizler %1,6 üzerinde açıklanınca, bu beklenmeyen yükseliş ons altına eksi yönde etki etti ve ons altın fiyatı hızla değer kaybetti. Öte yandan, yurtiçi piyasalarda, dolar/TL kurunda çeşitli faktörlere bağlı olarak yükselişler gerçekleşti ve bu da gram altın fiyatını destekledi. Böylece geçtiğimiz hafta, altın yurtiçi piyasalarda haftalık bazda yatırımcısına kazandırmış oldu.

Bu Hafta Altın Kazandırdı, Borsa Kaybettirdi

Geçtiğimiz hafta yurtiçi piyasalarda, Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının satış fiyatında %4,94 oranında artış yaşandı. Bu artış ile birlikte gram altın haftayı 418 TL bandında kapatırken, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da haftayı %4,87 oranında artış ile 2.777,00 TL bandında tamamladı. Çeyrek altının satış fiyatı da aynı süreçte 647,00 TL bandından, 678 TL bandına kadar yükseldi. Bu hafta altın yatırımcısına kazandırırken BIST 100 yatırımcısına kaybettirdi. BIST 100 endeksi bu hafta, bir önceki kapanışına göre %5,70 azaldı ve haftayı 1.471,39 puan bandında tamamladı.

İslam Memiş Gram Altında Yükseliş Bekliyor

Yurtiçi piyasalarda altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketliliğin başlaması ile birlikte, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, Kanal 7’de altın ve dolar hareketliliğini yorumladı. Konuşmasında ABD tahvillerindeki faiz artışına değinen İslam Memiş, gram altında yükselişin devam edeceğini öngördüğünü belirtti ve gram altının şimdilerdeki fiyatlanmasının bir alım fırsatı oluşturduğunu söyledi. İslam Memiş, gram atlının tekrar 500 TL üzerine çıkabileceğini ifade etti. İslam Memiş ayrıca dolar/TL kanadında da yıl boyunca agresif dalgalanmaların devam edebileceğini öngördüğünü ifade etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.726,72 dolar – satış 1.727,14 dolar
  • Gram altın alış 412,24 TL – satış 412,33 TL
  • Çeyrek altın alış 675,00 TL – satış 699,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.690,00 TL – satış 2.791,00 TL

Yorum Yap