1. Ana Sayfa
  2. Altın

Gram Altın Son İki Ayda 100 TL Değer Kaybetti

Altın fiyatları 2020 yılı için genel tabloda yılı, %25’lik bir kazançla tamamladı. Fakat geride bıraktığımız yılın son çeyreğine bakıldığında altının çok sert bir değer kaybettiği görülüyor. Yurtiçi piyasalarında gram altın Kasım ayı başlarında 540 TL’lik zirve seviyesine ulaşmıştı ve aradan geçen sürede gram altın 100 TL değer kaybetti ve 440 TL seviyesine geriledi. Uzmanlar, yaşanan bu sert değer kaybı sonrasında yatırımcılara “sürpriz” uyarısında bulundu.

Gram Altın Son İki Ayda 100 TL Değer Kaybetti

Mart ayında, Covid-19 salgınının etkisi ile tüm ekonomi piyasalarında olduğu gibi altın fiyatlarında da sert dalgalanmalar oldu. Bununla birlikte altın fiyatları önce düşüş yaşasa da daha sonra kademeli olarak artış gösterdi ve bu artışlar Kasım ayına kadar devam etti. Bu yükselişler hem küresel piyasalarda ons altında gözlemlendi hem de yurtiçi piyasalarda gram altın ve beraberinde diğer altın çeşitlerinde gözlemlendi. Kasım ayı başlarında bu değer artışları ile birlikte gram altın 540 TL’lik tarihi zirve seviyesine ulaşmış oldu. Fakat küresel ve yurtiçi piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak altın, sert şekilde değer kaybetmeye başladı. Kasım ayından sonraki süreçte zaman zaman yukarı yönlü dalgalanmalar yaşanmış olsa da bugün gelinen noktada gram altının 100 TL değer kaybettiği görülüyor. Bu değer kayıpları yatırımcıları endişelendirirken, ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, yatırımcılara “sürpriz” uyarısında bulundu. Yatırımcıları hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyaran Memiş, altını değerlendirdi.

Gram Altın Değer Kaybetti Ama Genel Tablo Olumlu

Altın fiyatları 2020 yılının genelinde, gelişmelerden beslendi ve değerini toplamda %25 oranında artırmış oldu. 2020 yılının ilk gününde yani 1 Ocak 2020 tarihinde gram altın 290 TL seviyesindeydi ve yaşanan gelişmelere bağlı olarak gram altın, yıl içinde 540 TL seviyesine kadar ulaşmayı başardı. Bu artışta en büyük faktör ise Covid-19 salgını oldu. Salgınla birlikte yatırımcılar, güvenli liman olarak gördükleri altına yöneldi ve artan taleple birlikte altın da sert şekilde değer kazandı. Bu değer kazançları daha sonrasında sınırlandı ve zaman içinde yerini değer kayıplarına bıraktı. Bununla birlikte yaklaşık 2 ayda gram altın 100 TL değer kaybederek 440 TL bandına kadar çekildi. Yaşanan bu düşüşler uzun vadeli yatırımcılar için bir alım fırsatı oluştururken, elinde aktın bulunan yatırımcıları endişelendirdi. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de bu kapsamda yatırımcılara, “sürprize hazırlıklı olun” diyerek uyarıda bulundu.

İslam Memiş’e Göre Bu Fiyatlar Alım Fırsatı Oluşturuyor

Bir internet sitesine röportaj veren ve yatırımcılara seslenen İslam Memiş, küresel piyasalarda altın fiyatının düşmediğini vurguladı. Memiş, yurtiçi piyasalarında gram altının düşme sebebini, zayıflayan dolar olarak gösterdi. Memiş, dolardaki düşüşlere ise aşıya ilişkin gelen haberlerin etkisi olduğunu dile getirdi. Yurtiçi piyasalarda, gram altında yaşanan bu düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendiren İslam Memiş, yılın ilk çeyreğinin sonuna kadar altın fiyatlarında tekrar bir yükseliş öngördüğünü belirtti. Düğün yapacak ya da altın borcu olanların bu günleri bir alım fırsatı olarak değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Memiş, korona virüsteki mutasyonun yeni endişelere ve yeni ekonomik krizlere yol açacağını iddia etti.

Güncel Altın Fiyatları

Yılın ilk hafta arasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.895,74 dolar – satış 1.8926,27 dolar
  • Gram altın alış 452,85 – satış 452,98 TL
  • Çeyrek altın 736,80 – satış 750,40 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.942,80 TL – satış 2.983,50 TL

Yorum Yap