1. Ana Sayfa
  2. Altın

Gram Altın Yeni Haftaya Artışla Girdi

Küresel piyasalarda Covid-19 salgını ile birlikte oluşan endişe ve bu endişeye paralel olarak artan taleple birlikte, 2020 yılında altın fiyatlarında fazlasıyla artış yaşanmıştı. Bu artışların ardından Kasım ayında değer kaybeden altın, küresel piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak dalgalı grafik çizmeyi sürdürdü ve Aralık ayının üçüncü haftasına da dalgalı seyirde girdi. Ons altında hafif yükselme yaşanırken, yurtiçi piyasalarda gram altın da ons altına paralel olarak artış gösterdi.

Gram Altın Yeni Haftaya Artışla Girdi

2020 yılı altın yatırımcıları için genel olarak fazlasıyla kazançlı bir yıl oldu. Covid-19 salgının ve salgına bağlı vakaların yarattığı endişe ile birlikte, sadece yurtiçinde değil tüm dünyada insanlar, güvenli liman olarak gördükleri değerli metal olan altına yöneldi. Bu yönelim ile birlikte artan talep, altın fiyatlarını besledi ve hem ons altın hem de gram altın, 2020 yılında tarihi zirvesini gördü. Daha sonra Kasım ayına gelindiğinde, küresel piyasalardan gelen olumlu aşı haberleri sonrası Covid-19 salgınına karşı oluşan endişeli hava dağıldı ve güvenli limana talep de azalmalar başladı. Bunun sonucunda da yine hem ons altında hem de gram altında fiyat düşüşleri yaşandı. Altın fiyatları çizdiği dalgalı grafikler sonrası Aralık ayına dar bantta ve yatay seyirde giriş yaptı. Geçtiğimiz hafta ise ABD ve AB kanatlarından gelen yaptırım haberleri ile nasıl bir yön çizeceği merak edilen altın, hafif yükseliş eğiliminde haftayı kapattı. Aralık ayının üçüncü işlem haftasına ise gram altın, küresel piyasalarda ons altının aksine yükseliş göstererek giriş yaptı. Bu yükseliş ile birlikte gram altın, yeni haftaya 464 TL seviyesinden giriş yaparken, gram altına bağlı olarak çeyrek altın da hafif yükseliş hareketi ile yeni haftaya 762 TL seviyesinden giriş yapmış oldu.

Gram Altına Bağlı Olarak Çeyrek ve Cumhuriyet Altını da Artış Gösterdi

Aralık ayında genel olarak yatay bantta seyreden gram altın fiyatları, yeni haftada da bu bandın dışına çıkmayarak hafif yükseliş ile haftaya giriş yaptı. Bu yükseliş ile birlikte gram altın 464,1 TL seviyesinden işlem görüyor. Gram altına bağlı olarak hafif yükseliş gösteren çeyrek altın 762 TL ve cumhuriyet altını da 3.013 TL seviyesinden işleme alınıyor. 2020 yılının bitmesine yaklaşık iki hafta kaldı ve Aralık ayında, altın fiyatları için kalan süre boyunca haber akışları takip edilecek.

Ons Altın Aşıya Bağlı Yeni Haftada Değer Kaybetti

Küresel piyasalarda birçok analist, ons altında yaşanan dalgalı grafiklerin sebebinin, aşı gelişmelerine ilişkin yaşananlar olduğunu dile getirdi. Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşılara dair olumlu gelişmeler ile birlikte, aşıların dağıtımına ve uygulanmaya başlanması, analistlere göre ons altın fiyatlarını baskıladı ve ons altın geçtiğimiz hafta yaptığı kapanıştan sonra %0,4 oranında değer kaybetti. Bu değer kaybı ile birlikte ons altın, 1.832 dolar seviyesinde işleme alınıyor.

Yeni Haftada Güncel Altın Fiyatları

Küresel ve yurtiçi piyasalarda altının çizdiği grafik sonrası güncel fiyatlar şöyle:

  • Gram altın alış 462,60 TL – satış 462,71 TL
  • Ons altın alış 1.831,12 dolar – satış 1831,49 dolar
  • Çeyrek altın alış 751,80 TL – satış 758,70 TL
  • Cumhuriyet altını alış 3.013,00 TL – satış 3.029,00 TL
  • Yarım altın alış 1.503,40 TL – satış 1.517,30 TL
  • 22 ayar bilezik alış 423,00 TL – satış 425,00 TL

Yorum Yap