1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gram Gümüş Fiyatındaki Etkenler Ne?

Reel ekonomi piyasalarında altın ve döviz yatırımlarının yanı sıra en çok rağbet gören yatırım araçlarından biri olan gram gümüşün fiyatı, altına paralel olarak bugün düşüş gösterdi. Piyasadaki haber akışları karşısında altın ve dövizde gözlenen yüksek dalgalı fiyat değişiklerinin, gümüşte daha görülüyor olması, birçok yatırımcı tarafından gümüşün sağlam duruşlu olarak görülmesini sağlıyor. Gelen haber akışı ile birlikte gram altın bugün 461 TL seviyesine kadar gerilerken, gram gümüş 6,1 TL seviyesine kadar geriledi.

Gram Gümüş Fiyatındaki Etkenler Ne?

Piyasalarda birçok yatırımcı altın ve döviz gibi yatırım araçlarından, yönünü gümüşe çevirmişti. Birçok analiste göre gerçekleştirilen bu yönelim, gümüşteki fiyat oynaklığının altın ve dövizdeki kadar sert olmamasından kaynaklanıyor. Hal böyle olunca da gümüş fiyatları, yoğun haber akışından, altın ve döviz kadar fazla etkilenmiyor. Fakat yine de tüm yatırım varlıklarında olduğu gibi gümüşte de fiyat hareketliliği gözlemleniyor.

Teşvik Paketi Çıkmazı Gümüşü de Etkiledi

Küresel piyasalarda ABD mali teşvik paketi söylemleri ve görüşmelerden bir karar çıkmaması, piyasalarda belirsiz bir hava yaratmaya başladı. Eğer bu görüşmelerde, Covid-19 virüsüne karşı uygulamaya konması düşünülen mali teşvik paketlerine onay çıkarsa, ABD yerel hükümetlere 908 milyar dolar değerinde paket sunacak. Öte yandan Joe Biden’ın yaptığı açıklamalara göre, piyasalarda 6 trilyon dolarlık bir para basımı ihtimali gündeme geldi. Bu maddeler ışığında, paketler yürürlüğe konulursa küresel piyasalarda dolar zayıflayabilir. Bu durum değerli yatırım madenlerine nasıl yansır henüz bilinmiyor fakat güncel haber akışında, ABD teşvik paketi görüşmelerinden henüz bir sonuç çıkmaması hem altında hem de gümüşte bugün düşüşe neden oldu.

Aşı Haberleri Değerli Maden Fiyatlarında Gevşemeler Başlattı

Altın ve gümüş fiyatlarında düşüş hareketini tetikleyen tek etken mali teşvik paketindeki çıkmaz olmadı. Öte yandan Covid-19 salgını ile birlikte oluşan endişe havası, değerli maden fiyatlarında yükselişe neden olmuştu. Bu endişelerle birlikte yatırımcılar ve vatandaşlar paralarını korumak için altına ve gümüşe yönelmişti. Böylece artan talep, değerli maden fiyatlarında muazzam artışları da beraberinde getirmişti. Ardından gelen aşı haberleri ise bu endişe havasının dağılmasını sağladı ve piyasalarda değerli maden yatırımcıları bu kez de satış pozisyonuna geçti. Bu durum değerli madenlerdeki talepte düşüş başlattı ve böylece altın ve gümüş fiyatları da gevşemeye başladı. Dün dünü 5,9 TL seviyesinde kapatan gram gümüş, yine de yeni güne bir artışla başlamış ve günü 6 TL seviyesinden açmıştı. Şu sıralarda ise gram gümüş 6,1 TL seviyesinde işlem görüyor.

Şatıroğlu, Gümüş İçin Bu Seviyenin Alım Fırsatı Olduğunu İfade Etti

2020 yılında tarihi zirvesini gören gram gümüş fiyatları, 7,2 TL’lik seviye ile rekorunu kırmıştı. Gram gümüşü bu rekora götüren artış ise %102 oranında gerçekleşmişti. Bu, 2020 yılında oransal olarak gümüşün altından bile daha fazla kazandırdığına işaret ediyor. 2020 yılının bitmesine bir aydan daha az bir zaman kala yatırımcılar, 2021 yılında gümüşün hangi fiyatlara gelebileceğini araştırıyor. Bu konuda birçok uzman ise gram gümüşün 2021 yılında 9 TL seviyelerine ulaşabileceğini ifade ediyor. Ekonomist Tunç Şatıroğlu da bu konuda, 6 TL seviyesinin gümüş için iyi bir alım fırsatı olabileceğini belirtti. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile yatırımcılara tavsiyelerde bulunan ve analizlerini dile getiren Şatıroğlu, ons gümüş fiyatlarının yükseliş eğilimine gireceğini öne sürdü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir