1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gram Gümüş Yatay Seyrini Koruyor

Tarih boyunca özellikle altın ile birlikte hem yatırım aracı hem de para olarak kullanılan gümüş, 2020 yılının Temmuz ayında müthiş bir yükseliş ile yatırımcılarına %34 oranında kazanç sağlamıştı. Bu değer artışı ile birlikte gümüşün popülerliği de kısa zamanda artış gösterdi. Yatırımcıların yeniden gözde yatırım varlıklarından biri haline gelen gümüş, Aralık ayının üçüncü işlem haftasına da hareketli başladı ve bu hareketliliğini sürdürüyor.

Gram Gümüş Yatay Seyrini Koruyor

Gümüş, yaklaşık beş sene içinde çok büyük oranlarda olmasa da değerini artırarak yoluna devam etti. Fakat 2020 yılının Temmuz ayında gümüş, %34 oranında değer artışı ile yatırımcılarını çok sevindirmişti. Bu yıl Covid-19 salgını ile birlikte ortaya çıkan endişe sonucunda, birçok yatırımcı yönünü zaten güvenli liman olarak gördükleri değerli madenlere çevirmişti. Yani hem altında hem gümüşte böyle bir artış bekleniyordu fakat bu artışlar için yatırımcılar daha çok altına odaklanmıştı. Ancak gümüş beklenmeyeni gerçekleştirdi ve Temmuz ayında büyük bir değer artışı yakaladı. Bu artış ile birlikte gümüşün de tanınırlığı fazlasıyla arttı. Daha sonra yaşanan gelişmeler ile birlikte gümüş fiyatları düşüş yaşayarak dengelendi ve yaklaşık bir aydır yatay seyirde devam ediyor. Gümüş fiyatlarındaki yatay seyir yine de zaman zaman küçük dalgalı hareketler ile artış ya da azalış sergileyebiliyor. Buna bağlı olarak, geçtiğimiz hafta düşüş eğiliminde olan ve haftayı 6,0434 TL seviyesinde kapatan gram gümüş, yeni haftaya yükseliş hareketi ile giriş yaptı.

Gümüş Satışları Fiyat Baskısını Artırdı

Temmuz ayındaki devasa değer artışının ardından gümüş yatırımcıları, bunu bir satış fırsatı olarak değerlendirdi ve gümüş cinsi varlıklarda o tarihten itibaren satışlar başladı. Bu satışlar da haliyle beyaz maden üzerinde bir fiyat baskısı oluşturdu ve böylelikle gümüş fiyatları düşüşe geçti. Değer kaybeden gümüş, daha sonra denge seyrini buldu ve 6 ile 6,5 TL seviyeleri arasında hareket etti. Geçen süre içinde gümüş, altına paralel olarak değer artışı ve bazen de değer kaybı yaşadı ancak bu artış ve kayıplar, altındaki kadar sert olmadı. Fiyat oynaklığı karşısında güçlü bir duruşu olan gümüş, yatırımcılar tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Gümüş Yeni Haftaya Yükselişle Girdi

Emtia piyasalarındaki hareketlilik geçtiğimiz hafta gümüş bazında, düşüş eğiliminde seyretti. Bu eğilim ile birlikte gümüş geçtiğimiz hafta boyunca dalgalı hareket etse de daha çok düşüş trendi içinde bulunuyordu. Bu trendini koruyan gram gümüş, haftayı da düşüş eğiliminde ve 6,0434 TL seviyesinde kapattı. Gram gümüşün yeni haftaya nasıl bir giriş yapacağı merak ediliyordu ve ardından Pazartesi günü açılış ile birlikte gram gümüş yükseliş hareketi göstererek, haftaya değer artışı ile giriş yaptı. %0,05 oranında değer artışı yaşayan gümüş fiyatları, 6,05 TL seviyesine kadar yükseldi ve haftanın ikinci işlem gününde dengesini korudu. Diğer yandan emtia varlıkları arasında değerli metaller de altına bağlı hareketini devam ettiriyor.

Güncel Emtia Varlıklar Fiyat Listesi

Altına bağlı hareketliliğini sürdüren emtia varlıklarında güncel fiyat listesi şöyle:

  • Ons altın 1.849 dolar
  • Ons gümüş 24,398 dolar
  • Gram gümüş 6,05 TL
  • Bakır 3.5320 dolar
  • Platin 1.026,50 dolar

Yorum Yap