1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale Dev Yatırım Miktarını Açıkladı

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) rekor rüzgarları ile birlikte birçok bireysel ve kurumsal yatırımcı, kripto varlık yatırımlarını artırdı. Dev yatırım ve varlık yönetim şirketi olan Grayscale, kripto varlık rezervlerini açıkladı ve ortaya serilen miktarlar, bu yatırımların hangi boyutlarda olduğunu gösterdi. Bu yatırımlarda, kripto varlıkların artan popülerliği ile yatırımcıların dikkatini çekmesinin büyük bir etkisi olduğu düşünülüyor.

Grayscale Dev Yatırım Miktarını Açıkladı

Kripto para piyasalarında, 16 Aralık 2020 tarihinde Bitcoin (BTC) liderliğinde, büyük bir yükseliş hareketliliği başladı. Bu hareketlenmeler ile birlikte lider kripto para birimi, tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden belirledi ve 23 bin 600 dolar seviyesine kadar yükseldi. Öte yandan lider altcoin Ethereum, son 7 günün en yüksek seviyesine kadar çıktı ve 650 doların üzerinde fiyat buldu ve kripto para piyasalarının işlem hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto varlığı olan Ripple (XRP) de bu yükselişlerle birlikte 0,65 dolara kadar fiyat buldu. Diğer birçok altcoin de bu yükselişlerle birlikte, güçlü performanslar çizince, kurumsal ve bireysel yatırımcıların dikkati de kripto varlıklara kaydı. Son üç günde yaşanan hareketlilikle birlikte, yatırımcılar devasa boyutlarda kripto varlık yatırımları gerçekleştirdi. Bu yatırımların miktarları ise dev yatırım ve varlık yönetim şirketi olan Grayscale şirketinin kripto varlık rezervlerini üç gün aralıklarla açıklanmasından anlaşılıyor.

Rekor Hareketliliği Kripto Varlıkları Daha Popüler Yaptı

Dev yatırım ve varlık yönetim şirketi olan Grayscale, sadece son üç günde rezervlerine 2,4 milyar dolar değerinde kripto varlık eklemiş. Şirket bu yatırım miktarını doğrudan açıklamadı fakat yapılan basit bir hesap, şirkete yapılan yatırımların boyutlarını ortaya koyuyor. Üç gün önce açıklanana kripto varlık rezerv miktarı Grayscale bünyesinde 13,1 milyar dolar seviyesindeydi ve şirket bugün açıkladığı verilerde bu seviyenin 15,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini açıkladı. Kripto para piyasalarında uzmanlar, bu artışa sebep olan en büyük şeyin Bitcoin liderliğinde başlayan yükseliş ve rekor hareketliliğinin sağladığı popülerlik olduğunu düşünüyor. Zira yatırımcılar bu yatırımları sadece Bitcoin ile değil; Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP) gibi birçok kripto varlık ile gerçekleştirmiş.

5 Ayda 5,5 Milyar Dolar, 3 Günde 2,5 Milyar Dolar

Barry Silbert tarafından kurulan Digital Currency Group bünyesinde olan Grayscale şirketi daha önce, 5,4 milyar dolar değerindeki fon birikimine 5 ay gibi bir sürede ulaşmıştı. Fakat kripto para piyasalarındaki yükseliş hareketinin sağladığı popülerlik sayesinde, şirkete yapılan yatırımlar sadece 3 günde yaklaşık 2,5 milyar dolar seviyesine ulaştı bile. Ayrıca şirket, daha önce açıkladığı verilerde bu seviyenin 17 Aralık tarihinde 15,3 milyar dolar seviyesinde olduğunu da duyurmuştu. 18 Aralık’ta ise bu seviye 15,5 milyar dolara ulaşmış. Yani son bir günde, ilk iki güne oranla çok daha az yatırım gerçekleştirilmiş. Bu da yükseliş hareketinin başlangıcında, yatırımcılar için bir fırsat değerlendirmesi olduğu anlamına geliyor.

Şirket Rezervlerinde Hangi Varlıktan Ne Kadar Var?

Grayscale şirketi ayrıca açıkladığı verilerde en fazla yatırım yapılan kripto varlıkları da açıkladı. Buna göre şirket rezervlerinde 18 Aralık tarihinden itibaren;

  • 13 milyar dolarlık Bitcoin (BTC)
  • 1,8 milyar dolarlık Ethereum (ETH)
  • 104,3 milyon dolarlık Litecoin (LTC)
  • 79,1 milyon dolarlık Ethereum Classic
  • 70,2 milyon dolarlık Bitcoin Cash (BCH)
  • 22,2 milyon dolarlık Ripple (XRP)
  • 15,1 milyon dolarlık Zcash (ZEC)
  • 6,8 milyon dolarlık Horizen (ZEN)

Varlıkları bulunuyor.

Yorum Yap