1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Grayscale Ethereum Alımlarına Yeniden Başlıyor

Geçtiğimiz hafta lider kripto para birimi Bitocin’in (BTC) ciddi bir değer artışı yaşaması, akıllara yeni bir rekor düşüncesini getirdi ancak Bitcoin gün içinde kazandığı değerleri geri vererek, bu yükselişin kısa soluklu olduğunu gösterdi. Başlayan yükselişte, Bitcoin’den sonra gözler lider altcoin Ethereum’a (ETH) çevrildi. Ethereum da bu yükselişlere paralel şekilde yanıt verdi ancak yine de hala kendisinden beklenen performansı gösteremedi. Fakat Grayscale’in yaptığı açıklama, Ethereum için olumlu beklentileri artırdı.

Grayscale Ethereum Alımlarına Yeniden Başlıyor

Geçtiğimiz hafta, kripto para piyasaları için durgun sayılabilecek bir hafta olarak geride kalmak üzereyken, Cuma günü lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hiç beklenmedik bir zamanda gün içinde fiyatını 38 bin dolara kadar yükseltti. Bitcoin’den hemen önce ise Dogecoin (DOGE) değeri, 24 saatte %1000 oranında artış gösterdi. Bitcoin’in gün içinde 38 bin dolar seviyesine kadar yükselmesinde, Tesla CEO’su ve dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın Twitter biyografisine “Bitcoin” yazması en önemli etken olurken, Dogecoin artışında da Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets isimli topluluk oluşumu etkili oldu. Farklı etkenlerin bir araya gelmesiyle birlikte kripto para piyasalarında hem Bitcoin kanadında hem de altcoin kanadında yaşanan bu değer artışları, akıllara lider altcoin Ethereum’u (ETH) getirdi. Zira Ethereum 1.476 dolar seviyesindeki rekorunu kırdıktan sonra, analistlere göre hedefini 2.000 dolar seviyesine dikti. Fakat Ethereum bu hareketliliklerde bekleneni veremedi. Ancak Ethereum adına olumlu bir açıklama, Grayscale şirketi tarafından geldi.

Grayscale Şirketi Ne Tür Hizmet Veriyor?

Grayscale şirketi, kripto para piyasaları ile kurumsal şirketler arasında bir köprü görevi görerek hizmet veriyor. Grayscale kripto para tabanlı tröst fonlarına yatırım yapan şirketler adına doğrudan o kripto parayı satın almak yerine, söz konusu kripto para adına hisseler satın alıyor ve her hisseden de %2 oranında komisyon alıyor. Grayscale ayrıca bu işlemleri, belli kripto para birimleri için zaman zaman durduruyor ve bir süre alım yapmıyor. Son olarak Grayscale şirketi, Ethereum alımlarını durdurmuştu ve dün yaptığı açıklama ile Ethereum alımlarına yeniden başlayacaklarını belirtti.

Şirketin 4 Milyar Dolarlık Ethereum Trust Fonu Bulunuyor

Piyasa değeri bakımından, lider Bitcoin’den sonra en değerli kripto para birimi olan Ethereum için Grayscale yeniden harekete geçecek. Şirket mevcut durumda 4 milyar dolar değerinde olan Ethereum Trust fonlarını daha da büyütmek istiyor. Grayscale şirketinin Ethereum alım işlemlerinin yeniden açılması ile birlikte Ethereum’un daha fazla büyümesi bekleniyor.

Grayscale Artık Sektörde Tek Değil

Toplam 23 milyar dolar değerinde varlık yöneten Grayscale şirketinin tekrar Ethereum alımlarına başlaması, Ethereum üzerindeki satın alma baskısını ciddi ölçüde artırabilir. Ayrıca uzun bir süre kripto para piyasalarında tekel konumunda bulunan Grayscale, artık bu alanda tek değil. Valkyrie Digital Assets ve VanEck gibi şirketler de kurumsal şirketlere hizmet vermek adına piyasaya girdi. Bu durum sadece Ethereum için değil, diğer kripto varlıklar için de yukarı yönlü hareketlilikleri tetikleyebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir