1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale Geri Döndü, Piyasaların Tepkisi Ne Olacak?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı fiyat düzeltmesi ile birlikte, piyasalarda büyük bir geri çekilme başladı. Ardından Bitcoin yeniden toparlanma emareleri göstermiş olsa da piyasalarda hala bir genel değer kaybı söz konusu. Bu geri çekilmelerde etkisi olduğu düşünülen Grayscale’in geri çekilme adımından sonra, tekrar piyasaya geri dönmüş olması ise piyasaları yeniden yukarı yönlü harekete geçirebilir.

Grayscale Geri Döndü, Piyasaların Tepkisi Ne Olacak?

Kripto para piyasalarında, Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesini 42 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardıktan sonra adeta kan kaybetti ve fiyatı 30 bin dolar seviyelerine kadar düştü. Daha sonra tekrar toparlanmaya başlayan Bitcoin, gün içinde yeniden 35 bin dolar seviyelerini ziyaret etti ama burada yine uzun soluklu kalamadı ve tekrar gerileme yaşadı. Yazım sırasında BTC 33 bin 110 dolar seviyesinde işlem görüyor. Bitcoin’e bağlı olarak değer kaybeden altcoinler de benzer hareketlilik gösteriyor. Piyasada yaşanan bu geri çekilmelerde, analistlere göre birçok faktör etkin rol oynadı. Rekor tırmanışı devam ederken oluşan FOMO satışları, ayıların boğalarla olan mücadelesinde daha baskın olması, düşen fiyatlarda oluşan endişe ile yapılan satışlar ve Grayscale’in bir süredir işlemlerine ara vermiş olması, bu değer kayıplarına doğrudan etki etmiş olabilir. Fakat Grayscale, verdiği birkaç haftalık arayı bugün sonlandırdı ve bu durumun özellikle başta Bitcoin fiyatına ve ardından diğer altcoinlerin fiyatına değer artışı olarak yansıması bekleniyor.

Grayscale’in Kripto Para Piyasalarındaki Etkisi

Dünyanın en büyük kripto para fonu olan Grayscale, birkaç hafta önce işlemlerine ara vermişti. Bu aranın ardından piyasalarda büyük bir hareketlilik yaşanmış ve Bitcoin defalarca rekor tazelemişti. Grayscale bu aranın sona erdiğini duyurdu ve yeniden müşteri toplamaya başladığını açıkladı. JPMorgan gibi dev bankaların, Grayscale aracılığı ile kripto para piyasalarına giriş yapmış olmasının yanı sıra, Grayscale’in yönettiği 24,5 milyar dolar değerindeki Bitcoin Trust ve Ethereum Trust gibi fonlar da şirketin kripto para piyasalarında ne kadar etkin bir rol oynadığını gösteriyor. Şimdi Grayscale şirketinin piyasalara tekrar girmesi ile birlikte, oluşan olumsuz havanın da dağılması beklentisi oluştu.

Şirket Benzer Bir Adımı 2019’da Atmıştı

Grayscale, tüm fonlarda olmamak üzere, 21 Aralık tarihinde 6 farklı fonda yeni müşteri alımını durdurduğunu duyurmuştu. Bu duyuruda Bitcoin Trust ve Ethereum Trust fonlarının da durdurulduğu bilgisi verilmiş fakat şirketin eski müşterilerinin işlemlerine devam edebileceği belirtilmişti. 2019 yılında da benzer bir uygulamaya giden Grayscale’in bu duyurusundan sonra Bitcoin, defalarca rekorunu tazeledi. Son olarak 42 bin dolar seviyesinde gelen rekordan sonra, geri çekilmeler başlayınca, Grayscale de yeniden müşteri alımlarına başladığını açıkladı.

İlk Yatırımlar 6 Ay Boyunca Satılamayacak

Grayscale şirketinin geri döndüğü haberini Decrypt duyurdu. Burada yer alan habere göre şirket yeni müşteri alımlarına başlayacak. Fakat şirketin halihazırda belirlenen kurallarına göre yeni müşteriler, ilk yatırımlarını 6 ay boyunca satışa çıkaramayacak. Grayscale CEO’su olarak 4 gün önce görece başlayan Michael Sonnenshein, artık şirketin sadece hedge fonlarından değil, emeklilik fonları gibi farklı kuruluşlardan da yatırım almaya başladığını dile getirdi.

Yorum Yap