1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale Hafta Arasını Boş Geçmedi

Küresel piyasalarda doların güç kazanması, yurtiçi piyasalarda Türk Lirası’nın hızla değer kaybetmesi gibi etkenlere bağlı olarak son günlerde kripto paralara duyulan ilgide bir kez daha artış yaşandı ve bu durum kripto para piyasalarına genel tabloda yine artı yönlü hareketlilik getirdi. Piyasaların hafta arasında yukarı yönlü hareketlenmesi ile birlikte, başta lider kripto para birimi Bitcoin olmak üzere birçok kripto para değer artışı yaşadı. Bu değer artışları yaşanırken, hafta arasında Grayscale şirketinin kripto paralara ne kadar yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Grayscale Hafta Arasını Boş Geçmedi

Mart ayının son haftasında kripto para piyasalarında sert değer kayıpları yaşanmıştı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 12 Mart tarihinde 60 bin doların hemen üzerindeydi ancak o tarihi takip eden ilk Pazartesi ile birlikte Bitcoin sert değer kayıpları yaşayarak 50 bin dolar bandına kadar çekilmişti. Bu ani ve sert değer kayıpları hafta boyunca devam etti ve geçtiğimiz hafta kripto para piyasalarında kızıl grafik hakimiyeti vardı. Ancak hafta arasının gelmesiyle birlikte piyasalarda yukarı yönlü bir hareketlilik başladı ve bu hareketlilikte yine öncü Bitcoin oldu. Hafta içine de sarkan bu yukarı yönlü hareketliliklerin ilk sinyallerinin görüldüğü hafta arasında Grayscale şirketinin hangi kripto paralara ne kadar yatırım yaptığı ortaya çıktı. Yapılan yeni alımlar ile Grayscale’in yönetimi altındaki varlıkların 44 milyar doları aşması, bu alımların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Şirket 3,1 Milyar Dolarlık Alım Yaptı

Dünyanın en büyük kurumsal yatırım platformları arasında yer alan Grayscale şirketi, bir kez daha kripto para alımı yaptı. Barry Silbert’in Digital Currency Group firması bünyesinde bulunan şirketin yönetimi altındaki varlıkların 44 milyar doları aşmış olması, önümüzdeki dönemler için kripto para piyasaları adına oldukça olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Kripto para piyasalarında boğa sezonunun devam edip etmeyeceği endişesi varken Grayscale’in tek seferde 3,1 milyar dolarlık Bitcoin, Ethereum (ETH) ve diğer altcoinlerden alması, boğa sezonunun devam edeceği sinyallerini veriyor.

Grayscale Hangi Kripto Paralara Yatırım Yaptı?

Geçtiğimiz hafta 26 Mart tarihinde, yani hafta arasına girilmeden hemen öncesinde Grayscale yönetimi altında toplamda 41 milyar dolarlık varlık bulunuyordu ancak 29 Mart tarihi itibariyle bu miktar 44 milyar dolara yükseldi. Hafta arasında 3,1 milyar dolarlık kripto para alımı gerçekleştiren Grayscale’in yönetimi altındaki fonlar arasında Bitcoin, Ethereum, Litecoin (LTC), Stellar (XLM) ve yakın tarihte eklenmiş olan MANA, LINK, BAT, LPT ve FIL gibi kripto paralar bulunuyor. Bu da şirketin son yatırımında çeşitli varlıklara yönelmiş olabileceğini gösteriyor.

Kurumsallar Hafta Arasında Nelere Yöneldi?

Grayscale şirketinin yaptığı satın alma işlemine bakıldığında Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ethereum Classic ve DLC fonlarında artış yaşandığı, Bitcoin Cash (BCH) fonunda ise %4,60’lık azalma yaşandığı görülüyor. Hafta arasında kurumsalların en çok ilgi gösterdiği kripto paranın ise %8,87’lik artış ile Ethereum olduğu, ardından %6,50 oranındaki artış ile Bitcoin’in geldiği görülüyor.