1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Grayscale İçin Şimdi Ethereum Zamanı

Dev şirketlerin ve büyük oyuncuların kripto para yatırım çılgınlığı hız kesmeden devam ediyor. Son günlerde özellikle lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yatırımları ile gündeme gelen bazı şirketlerin şimdiki yatırım gözdesi Ethereum (ETH) olmuş gibi görünüyor. Lider altcoine olan yatırımların artmasının arkasındaki sebep ise Ethereum 2.0 olarak düşünülüyor.

Grayscale İçin Şimdi Ethereum Zamanı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yatırımı yapan birçok şirket ve birçok bireysel yatırımcı, bu yatırımlarını kamuoyu ile paylaşarak rezervlerini açıklıyordu. Bu akım, özellikle Bitcoin’in Kasım ayındaki büyük hareketliliği ile daha da hissedilir hale gelmişti. Bitcoin yatırımı yaptığını açıklayan kurumsal şirketlerin, bu açıklamaları sonrasında, reel borsalardaki hisse değerleri de birçok kez yatırım açıklamaları sonrasında artış göstermişti. Bu durum da Bitcoin’e dış piyasalardaki bakış açısının olumlu yönde ilerlediğini gösteriyordu. Şimdilerde ise bu dev şirketlerden bazılarının yönünü lider altcoin Ethereum’a (ETH) çevirdiği görünüyor. Rezervlerindeki Ethereum birikimini önemli ölçüde artıran şirketlerin, benzer şekilde reel borsalarda hisse değerlerinde bir artış yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Fakat böyle bir artış olsa da olmasa da bu Ethereum yatırımları da lider altcoine şirketlerin bakış açısına ilişkin ve uzun vadede altcoini nereye koyduklarına dair ipuçları veriyor. Geçtiğimiz günlerde Grayscale şirketinin yaptığı dev Bitcoin (BTC) yatırımlarından sonra şimdilerde ciddi oranda Ethereum yatırımı yaptığı görülüyor. Hatta öyle ki oran olarak bakıldığında, Grayscale yatırımlarında Ethereum, Bitcoin’in önüne geçmiş.

Şirket Sirkülasyondaki ETH’lerin Yüzde 2,5’ine Sahip

Akredite ve kurumsal yatırımcılara hizmet sağlayan bir platform olan Grayscale, son günlerde yönünü Bitcoin’den (BTC), Ethereum’a (ETH) çevirmiş. Kripto para borsalarında işleme alınan, hareket halindeki ETH’lerin %2,5’ine sahip olduğu görülen Grayscale’in, bu yatırımlarının ne anlama geldiği de kripto para kullanıcıları tarafından merak ediliyor. Barry Sibert’in kurduğu şirketin, son 7 gün içinde satın aldığı devasa miktarlardaki Ethereum, rezervlerdeki Bitcoin (BTC) sayısını çoktan birkaç katına katlamış.

Yatırımcıların İlgisi Ethereum’a Kaymış

Şirketin verdiği hizmetin temelinde, başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere, kripto para birimlerini odağına alarak hisse satışları yer alıyor. Yani Grayscale şirketi, BTC ve ETH önderliğinde kripto para bazlı hisse satışları yaparak akredite ve kurumsal şirketlere hizmet veriyor. Bu hizmeti sayesinde Grayscale şirketi, doğrudan hizmet verdiği yatırımcıları temsil ediyor. Grayscale şirketinin Bitcoin yatırımlarının yılbaşından bu yana, iki kattan daha fazla artış gösterdiği de dikkat çekiyor. Fakat son yatırımlarla birlikte Bitcoin üzerindeki bu ilgi, lider altcoin Ethereum’a kaymış.

Etherum Miktarında Yüzde 600’lük Artış

Dev şirket Grayscale’in yılbaşında, hesap cüzdanlarında 261 bin adet Bitcoin bulunuyordu. 2021’e iki hafta kadar kala bu sayının 544 bin adede çıktığı görülüyor. Bu artış, iki kattan fazlasına işaret ediyor ve şirket cüzdanlarındaki Bitcoin’ler, piyasalarda işleme alınan hareket halindeki Bitcoin’lerin %3’ünü oluşturuyor. Bir diğer yandan Grayscale şirketinin aynı şekilde hesap cüzdanlarında yılbaşında 497 bin adet Etherum vardı ve bu sayı da Aralık ayı itibariyle yaklaşık 3 milyon adede ulaşmış olarak görünüyor. Yani yılbaşından bu yana şirket cüzdanlarındaki Bitcoin sayısında %100’lük bir artış yaşanırken, Etherum sayılarında %600’lük artış yaşandığı görünüyor. Şirketin elindeki Ethereum’ların değeri 1,75 milyar dolara denk geliyor. Bu değer Bitcoin’in daha az olmasına rağmen değerinden daha az olsa da Grayscale şirketinin yönünü Ethereum’a çevirdiği açıkça görülüyor.

Yorum Yap