1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale Kripto Varlık Değerini Açıkladı

Kripto para piyasalarında, yatırım şirketlerinin artan ilgisi ile birlikte bu yatırım miktarları devasa seviyelere ulaştı. Son günlerde birçok kurumsal şirket, kripto para yatırımlarını ve oranlarını açıklamıştı. Grayscale şirketinin bugün açıkladığı kripto para rezervleri ise adeta dudak uçuklattı. Grayscale şirketi, bugün Twitter üzerinden kripto para rezervlerinin miktarını paylaştı. Şirketin son Bitcoin (BTC) yatırımı ile birlikte toplam 13 milyar dolarlık kripto varlık rezervi olduğu ortaya çıktı.

Grayscale Kripto Varlık Değerini Açıkladı

Son günlerde kurumsal şirketlerden peş peşe kripto para yatırım açıklamaları gelmişti. Bu açıklamalar adeta bir zincir etkisi yaratarak, başka kurumsal şirketlere de etki etmiş ve kripto para piyasalarına birçok yeni şirket daha giriş yapmıştı. Bu girişlerle birlikte, kripto paralara olan bakış açısının hangi boyutlara ulaştığı da gözler önüne serilmiş oldu. Zira sadece son 7 gün içinde bile birçok şirket, toplamda 1 milyar doları aşan kripto para yatırımlarını duyurdu. Son günlerde kripto para yatırımlarını duyuran şirketlerden biri olan Grayscale ise bugün Twitter’dan, şirketin rezervlerinde bulunan kripto paraların toplam değerini açıkladı. Kripto para yönetim şirketi olan Grayscale, rezervlerinde toplam 13 milyar dolarlık kripto para bulundurduğunu bildirdi. Şirketin bu bildirisinden sonra, daha önce borsalarda benzer açıklamalar sonrası artan hisse değerlerinin, aynı şekilde artış gösterip göstermeyeceği de merak ediliyor.

Rezervlerde En Büyük Dilim Bitcoin’e Ait

Grayscale şirketinin açıkladığı verilerde, rezervlerde en fazla bulunan kripto varlığın 10,82 milyar dolar değerinde Grayscale Bitcoin Trust olduğu görüldü. Bu varlığın hemen ardından gelen Grayscale Ethereum Trust ise 1,72 milyar dolar değerinde olduğu ortaya çıktı. Grayscale Litecoin Trust ise bu listede 75 milyon dolarlık değeri ile üçüncü sırada bulunuyor. Bu varlıklar, geleneksel ve büyük yatırımcıların, kripto para sektörüne ulaşmaları açısından, kusursuz bir yol olarak görünüyor. Şirketin rezervlerinde yer alan Ethereum miktarı, piyasalarda sirkülasyon halindeki Ethereum miktarının büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Yatırımcılar Bu Varlıklar İçin Prim Ödemelerini Göze Almış

Bybt verilerine göre Grayscale şirketi, sirkülasyondaki Ethereum’lara sahip olurken, Ethereum’larda birim başına 588,13 dolar ödeme yaparak toplam 215 milyon dolar değerinde ETH satın almış. Öte yandan şirket hisselerinin ve Ethereum Trust’ların kimi zaman yüzde 100’ün daha üstünde bir prim fiyatı ile satılarak, sirkülasyondaki Ethereum’ların %10’unu oluşturduğu da açıklanan veriler arasında göze çarpıyor. Şirket içinde, yatırımcılar ödemek zorunda kaldığı prim tutarına rağmen, bu varlığı portföylerine eklemeye hazır görünüyor. Zira BTC ve diğer kripto varlıklarına karşı oluşan ilgi, yatırımcıları sadece bu varlıklara yatırım yapabilmek için bir prim tutarı ödemek zorunda bırakıyor.

Grayscale Yatırımlarında İlgi Daha Çok ETH’ye Kaymış

Grayscale Genel Müdürü Michael Sonnenshein ise Bloomberg’e verdiği bir röportajda, çok ilginç bilgiyi paylaştı. Şirket genel müdürü, yatırımcıların Bitcoin’den çok Ethereum yatırımı yapabilmek için çaba gösterdiğini ve bu yatırımcıların sayısında artış gözlendiğini dile getirdi. Buradan yola çıkarak lider kripto para birimindeki ilginin, en azından Grayscale üzerinden yapılan yatırımlarda, büyük oranda lider altcoin Ethereum’a kaydığı ortaya çıkıyor.

Yorum Yap