1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale XRP Fonlarını Hangi Varlıklarla Doldurdu?

21 Aralık tarihinde yeni müşteri alımlarını durduracağını duyuran ve 24 Aralık tarihinde kararını yürürlüğe sokan Grayscale şirketi, piyasalara geri döndükten sonra dev miktarlarda aldığı Bitcoin’ler (BTC) ile tüm dikkatleri çekmeyi başardıktan sonra, XRP yerine aldıkları diğer kripto varlıkları açıkladı. Bitcoin ve Ethereum (ETH) için üye alımlarını bir süreliğine kapatan Grayscale, XRP fonlarını da boşa çıkarmıştı. Şirketin yatırım yaptığı altcoinler, dikkat çekti.

Grayscale XRP Fonlarını Hangi Varlıklarla Doldurdu?

Dünyanın en büyük kripto para yatırım şirketi olan Grayscale, yılbaşı öncesinde aldığı karar ile Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için bir süreliğine yeni müşteri alımlarını durduracağını açıklamış ve bu duyurudan 3 gün sonra kararını yürürlüğe sokmuştu. Bununla birlikte yaklaşık üç hafta boyunca kripto para piyasalarından uzak kalan dev yatırım şirketi, geçtiğimiz gün yeniden üye alımlarına başlayacağını duyurmuş ve hemen arkasından bir rapor yayınlayarak, şirket rezervlerindeki kripto para fonlarını açıklamıştı. Piyasalara geri dönüşüyle birlikte 2 bin 172 adet Bitcoin aldığını açıklayan Grayscale şirketi, daha önce yaptığı üye alımlarını durdurma açıklamasından önce, SEC – Ripple davası sonrasında XRP yatırım fonlarını kapattığını duyurarak da XRP’ye büyük bir darbe vurmuştu. Bu darbe ile birlikte XRP fiyatlarındaki değer kaybı hızlanırken, Grayscale şirketinin XRP fonları da boşa çıkmış oldu. Ortaya çıkan fon boşluğu için Grayscale şirketi hangi altcoinlere yatırım yapacağını açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada, XRP yerine bu fonlara Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) ekleyeceğini bildirdi.

BTC Yükselişini Grayscale’in Alımları Tetiklemiş Olabilir

Grayscale şirketi, yeni üye alımlarına başladığını duyurmadan birkaç gün önce Bitcoin satın aldığını da duyurdu. Piyasalara geri dönüşüyle birlikte Grayscale şirketinin 2 bin 172 adet Bitcoin aldığı açıklandı. Şirketin satın aldığı Bitcoin’lerin, 32 bin 400 dolar seviyelerindeyken satın alındığı düşünülüyor. Zira Bitcoin 42 bin dolar seviyesinden sonra büyük bir geri çekilme yaşayarak 30 bin dolar bandına kadar çekilmiş ve tekrardan hafif toparlanma hareketleri göstermeye başlamıştı. Fakat bu hafif toparlanma evresinde BTC 32 bin 400 dolar seviyesine ulaştıktan sonra, değer kazanımlarını çok güçlü şekilde hızlandırarak 35 bin dolar seviyesine kadar tırmanmıştı. Bu tırmanışın arkasındaki sebebin de Grayscale şirketinin yapmış olduğu toplu BTC alımları olduğu düşünülüyor. Eğer ki şirket düşünüldüğü gibi bu seviyede BTC alımı yapmışsa, an itibariyle sadece bu yatırımlardan kazancı %18 seviyesini aştı bile.

Grayscale Fonlarında Hangi Kripto Varlıktan Ne Kadar Var?

Grayscale şirketi, BTC alımı yaptığını açıkladıktan sonra, satın aldığını duyurduğu diğer altcoinleri de açıkladı. Ethereum alımı yapmayan Grayscale’in, BTC’nin yanı sıra Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH) yatırımı yaptığı görüldü. Grayscale tarafından yayınlanan portföy fon raporundaki fon miktarları şöyle;

  • Bitcoin (BTC) 23,453 milyar dolar
  • Ethereum (ETH) 3.420 milyar dolar
  • Litecoin (LTC) 173 milyon dolar
  • Bitcoin Cash (BCH) 121 milyon dolar
  • Zcash (ZEC) 31 milyon dolar
  • Horizen (ZEN) 15 milyon dolar
  • Stellar (XLM) 9 milyon dolar

Analistler Haklı Çıktı, Düşen Fiyatlar Alım Fırsatı Oluşturdu

11 Ocak Pazartesi günü yaşanan Bitcoin fiyat düzeltmesi sonrasında analistler yatırımcıları, satış pozisyonlarına geçmemeleri konusunda uyarmıştı. Zira analistlere göre bu fiyatlar, özellikle kurumsal yatırımcılar için bir alım fırsatı oluşturmuştu ve analistlere göre BTC fiyatı yeniden yükselişe geçecekti. Bu minvalde fikir belirten analistler haklı çıktı ve Grayscale şirketinin, düşen BTC fiyatını alım fırsatı olarak değerlendirdiği anlaşıldı.

Yorum Yap