1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Grayscale’den Kripto Para Kullanıcılarına Kötü Haber

Son günlerde yaptığı dev yatırımlarla ve rezervlerindeki kripto varlıkların değerini açıklaması ile gündeme gelen Grayscale şirketi, bu kez kripto para piyasalarında birçok kullanıcıya üzücü bir haber verdi. Grayscale şirketi, yayınladığı açıklama ile Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) varlıklarına belirsiz ve geçici bir süre yatırımları durduğunu açıkladı.

Grayscale’den Kripto Para Kullanıcılarına Kötü Haber

Grayscale şirketi, kripto para piyasalarında yaptığı devasa kripto varlık yatırımlarını, yatırımcılara satan dev bir şirket. Grayscale daha önce birçok kez ciddi oranlarda özellikle Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) yatırımı yaptığını açıklamıştı. Bu yatırımların boyutları, zaman zaman kripto para piyasalarında, varlıklara yön verecek boyutlara da ulaşmıştı. Fakat şirket, dün yayınladığı bir bildiri ile birçok kripto para yatırımcısını üzdü. Grayscale şirketi yaptığı açıklamada, geçici ve belirsiz bir süreliğine Bitcoin, Ethereum ve Litecoin (LTC) yatırımlarının durdurulduğunu açıkladı. Bu haber ilgili kripto varlıkların yatırımcılarını üzerken, dolaylı yoldan Ripple (XRP) kullanıcılarını sevindirdi.

BTC, ETH, ETC ve LTC Durduruldu, XRP Devam Ediyor

Grayscale şirketi, yaptığı açıklamada Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ethereum Classic (ETC) yatırımlarını bir süre askıya alacağını ve yatırımların geçici bir süreliğine durdurulacağını açıkladı. Fakat şirket, bu yatırım durdurma işlemine ilişkin bir gerekçe belirtmedi. Haberin açıklanması ile birlikte kripto para piyasalarında ve özellikle sosyal medyada gündem olan Grayscale’in, bu işlemleri artık yeterli miktarlarda bu kripto varlıklara ulaşamadığı gerekçesi ile durdurduğu fikri gündeme geliyor. Fakat Grayscale bu kripto varlıkların yatırımlarını durdurmasına karşın, Ripple (XRP) için benzer bir durdurma kararını açıklamadı. Bu durum en büyük 10 kripto varlık ele alındığında, XRP’nin yatırımlarının büyümesi ihtimalini güçlendiriyor. Bu sebeple de Grayscale’in yatırım durdurma kararına en çok da XRP yatırımcıları sevinmiş gibi duruyor. Öte yandan şirketin Horizen (ZEN) ve Zcahs (ZEC) yatırım fonları da hala aktif görünüyor.

Grayscale XRP Adında Tröst Adımı Atmış Olabilir Mi?

Grayscale’in açıkladığı bu durdurma kararının bir tröst hamlesi olduğu da düşünülüyor. Yani Grayscale, bu hamlesi ile XRP adına dev bir adım atmayı planlıyor olabilir. Zira şirket üzerinden yapılan XRP yatırımlarının minimum 25 bin dolar olması gerekiyor. Bu da şirketin daha önce benzer örneklerini yaptığı gibi bir “özel fonlama” uyguladığı yönündeki ihtimalleri de güçlendiriyor. Bu hamlesi ile Grayscale şirketi, diğer büyük kripto varlıkların yatırımını durdurarak yatırımcıları XRP’ye yönlendiriyor olabilir. Geçtiğimiz dönemlerde benzer şekilde özel fonlama adımları atan şirket, bu fon kapatma aşamasında, yatırımcıların satın aldığı hisseleri başka yatırımcılara satmasına izin vermişti ve XRP adına şirket yine benzer bir hamle ortaya koyabilir.

Durdurma Kararı Fiyatları Düşürecek Mi?

Peki Grayscale’in bu kripto varlıkların yatırımına ilişkin aldığı durdurma kararı fiyatları nasıl etkileyecek? Grayscale’in bu hamlesi ile birlikte birçok kripto para kullanıcısı fiyatların düşeceğini öngörüyor fakat Jarvis Labs araştırmalarında, durdurma kararı sonrasında gelen hisse satış miktarlarının fiyatları dengelediği sonucu ortaya çıkıyor. Yani Grayscale’in aldığı bu durdurma kararı, dijital varlıklarda kısa vadede bir fiyat düşüklüğüne sebep olsa da orta ve uzun vadede değer korunumu ortaya koyabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir