1. Anasayfa
  2. Altın

Güçlenen Dolar Karşısında Altın Zayıfladı

Küresel ekonomi piyasalarında uzun bir süredir düşüş eğiliminde olan dolar karşısında kademeli olarak değer artışları yaşayan altın, 2021 yılının ilk 2 ayında oldukça kötü performanslar sergiledikten sonra Mart ayına da düşüşler ile giriş yaptı. Doların Mart ayına yükselerek giriş yapması, küresel piyasalarda ons altının 1.707 dolar seviyesine kadar çekilmesine yol açtı. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ise gram altın da yeniden 405 TL seviyelerine kadar çekildi.

Güçlenen Dolar Karşısında Altın Zayıfladı

Küresel ekonomi piyasalarında, değerli madenler ABD Doları karşısındaki hareketliliklerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının etkisi ile dolar değer kaybedince, yatırımcılar da değer saklamak için altına yönelmişti ve geçtiğimiz yıl altın talebinde inanılmaz bir artış yaşanmış, bu da altın fiyatlarına yansımıştı. Küresel piyasalarda, geçtiğimiz yıl Ağustos döneminde zirve noktasına ulaşan ons altının yanı sıra yurtiçi piyasalarda da gram altın Kasım ayı başlarında 540 TL ile tarihi zirvesini gördükten sonra, salgına karşı üretilen aşıların haberleri ile birlikte düşüşe geçmiş ancak buna rağmen 2020 yılını değer kazancıyla kapatmıştı. 2021 yılı altın için oldukça olumsuz başladı ve Ocak ayında altın, son on yılın en kötü Ocak ayı performansını sergiledikten sonra, Şubat ayını son 4 yılın en kötü aylık performansı ile kapattı. Altındaki kötü gidişat, Mart ayının gelmesiyle birlikte güçlenen dolar karşısında yine devam etti ve altın yeni günde yine değer kayıpları yaşadı.

Ons Altın Kritik Desteği Kaybetti

Geçtiğimiz hafta değer kazanmaya başlayan ve ABD mali teşvik paketinin hafta arasında onaylanması ile birlikte Pazartesi günü değer kazançlarını durduran dolar, yeni günde küresel piyasalarda Japon Yeni ve GBP karşısında değer kazanınca, ons altın da güçlenen dolar karşısında gerileyerek gün içinde 1.707 dolar seviyesine kadar çekildi. Ons altındaki geri çekilme sonrası, Haziran 2020 döneminden bu yana ons altındaki en düşük seviye de kaydedilmiş oldu. Gün içinde hafif toparlanma gösteren ons altın, bir önceki kapanışından sonra değer kayıplarını %0,58 oranında tuttu. Analistlere göre 1.726 dolardaki desteği aşağı yönlü kıran ons altını, 1.691 dolar seviyesindeki destek noktası bekliyor.

Altın İthalatı Şubat’ta İlk Beşe Giremedi

Altın fiyatlarında yaşanan düşüş, yılın Şubat ayında altın ithalatına da yansıdı. Geçtiğimiz yılın Eylül döneminde altın ithalatında %338,2 oranlık tarihi bir artış yaşanmış ve seviye 4,24 milyar dolara yükselerek 1989 yılından bu yana aylık bazdaki rekor kırılmıştı. Ticaret Bakanlığı tarafından alınan verilere göre altın ithalatı Şubat ayında, uzun bir aradan sonra ilk beşe giremedi.

Güncel Altın Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel altın fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.727,52 dolar – satış 1.727,97 dolar
  • Gram altın alış 406,30 TL – satış 406,37 TL
  • Çeyrek altın alış 664,00 TL – satış 681,00 TL
  • Cumhuriyet altını alış 2.650,00 TL – satış 2.741,00 TL

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir